EkonomiGündemKeşan

Keşan’da kiralık ev arayan bulamıyor, fiyatlardaki artış sektörü zorluyor!

İnşaat giderlerindeki büyük artışlar Keşan’da kiralık ev bulamamaya yol açtı. Yeni binalar yapılmaması sebebiyle yaşanan emlak krizini anlatan Keşan Umum Emlak Müşavirler Derneği Başkan Yardımcısı İbrahim Öztürk her gün altın fiyatı izler gibi yükselen demir fiyatlarını izlediklerini söylerken, “Bunun sonunda inşaat yapaktan vazgeçilecek gibi duruyor” dedi.

Keşan’da kiralık ev kalmadı

YKS yerleştirme sonuçları açıklandı, Keşan’a yeni öğrencilerin gelip kiralık ev arama süreci başladı; ancak Keşan’da kiralanacak ev arayanlar için kötü haber geldi: Keşan’da şu an kiralanacak ev yok! Olsa da geçen senenin çok çok üzerinde fiyatlanıyor.
Konuyla ilgili konuşan Keşan Umum Emlak Müşavirler Derneği Başkan Yardımcısı İbrahim Öztürk Keşan’daki gerek kiralık gerekse de satılık evlerde kriz yaşandığını söyleyerek, sebebini “Pandemi sebebiyle Keşan’dan tayin olarak giden bir çok memur ailesini almadı. Keşan’ın diğer illere göre biraz daha iyi durumda ve duyarlı olması sebebiyle çocuklarının eğitimlerine burada devam etmesini istediler. Onlar da evlerini boşaltmayınca elimize hiç kiralık ev geçmedi. Son 15 güne kadar yine bir kaç tane kiralık daire vardı, okulların açılıp açılmayacağı belli olana kadar kimse ev tutmadı; ancak karar gelince elimizde iyi yada kötü kiralık ev kalmadı.” sözleriyle anlattı.

“Fiyatlar %70 arttı”

Yaşanan kiralık ev bulma probleminin fiyatlamalara da yansıdığını belirten Öztürk, “En kötü halde bir boş dairenin aylık kirası şu an bin liranın altında değil. Bunun yancıda eşyalı daireler de 2.000-2.500 arasında. Bu fiyatlar geçen sene gayet normaldi, 1.200 liraya eşyalı daireler veriyorduk; şimdi boş daireyi 1.500 liraya verdik. Bir önceki yıla kıyaslarsak fiyatlamada %60-70 bir artış var.” derken; emlakçıların kiralık ev bulmak için sahaya inmeye başladıklarını ise, “Artık biz emlakçılar olarak kiralık ev araştırmaya başladık. Biz kendimiz mal sahiplerine ‘kiracın ne zaman çıkar’ diye sormaya başladık ki, yeni kiralık ev taleplerine karşılık verelim istiyoruz.” sözleriyle anlattı.

“Demir ve çimento fiyatları aldı başını gidiyor”

Kiralık evlerin olmaması kadar, yeni yapılan inşaatların olmaması, ev arzının da bu sebeplerden dolayı karşılanamaması problemine de değinen İbrahim Öztürk, “Yeni inşaatlar da devam etmediği için elimizde hiç kiralık ev birikmedi. Bir inşaat olsa, en azından boş ev olurdu yada oraya gidenin evi boşalırdı. Tüm bu sebeplerden dolayı kiralama konusu Keşan’da sıfıra indi. ” derken, inşaat gider kalemlerinden demir ve çimento fiyatlarının yükselmesi ve faizi işaret etti şöyle konuştu: “Yeni binaların yapımı diğer yıllara göre azaldı. Demir ve çimento fiyatları aldı başını gidiyor. Özellikle de demir fiyatları %120’lere kadar çıktı, çimentoda da %100’lere yakın bir artış oldu. Bu da daire fiyatlarına yansıdı.
Kuyumcularda görüyorduk, ekrandan izleyip altın fiyatlarına bakıyorlar ve ona göre satış yapıyorlardı. Şimdi biz de bunu demir için yapıyoruz. Sabah işe geldiğimiz gibi demir fiyatlarına bakıyoruz. Acaba düştü mü acaba çıktı mı diye bakıyoruz. Şu an demir altından daha değerli hale geldi. Öte yandan faizler de yüksek. Kredi almak isteyen geri ödemelerine baktığı zaman vazgeçiyor. İnsanlar yatan parasını çıkarıp da bir ev almıyor, yatırım yapmıyor. Parasını faize verip 7 bin lira almak, ev kiralayıp 2 bin lira almaya göre daha cazip geliyor. Faizler düşmeden inşaat sektörü canlanmaz. Ev alma zamanı evet, ama kimse ev almıyor.”

“Zarar edip çekilen işletmeler ise diğerlerini de yanlarına çekecek”

Son olarak çimento fiyatlarındaki artışları protesto etmek amacıyla iş bırakacaklarını açıklayan müteahhitlerin, ‘grev’ kararı almasına “Haklılar mı? Evet haklılar.” diyerek görüş bildiren Öztürk, “Bu belki çimento üreten santrallerin işine gelmez ama yapıcı firmalar için beton çok önemli. Serbest piyasa diyoruz; ama dolar düşüyor ama çimento da düşmüyor, demir de düşmüyor. Bunun sonunda inşaat yapaktan vazgeçilecek gibi duruyor. Bunun yanında zarar edip çekilen işletmeler ise diğerlerini de yanlarına çekecekler. Bunun emsalleri de var zaten.” diyerek yaklaşan tehlikenin ilerleyen günlerde zincirleme etkiyle büyüyeceğini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu