Genel

Keşan’da hava kalitesi ‘hassas’ seviyeye ulaştı

Keşan’da hava sıcaklıklarının giderek düşmesiyle birlikte soba ve kaloriferlerin yakılması, havadaki kirlilik oranını iyice arttırdı. Şehirdeki bazı mahallelerin üzerini kaplayan duman tabakasının akşamüzerinden başlayarak, özellikle gece saatlerinde arttığı görüldü.

Aralık ayının soğuk seyretmesi ile birlikte hava kirliliğinde de artış gözlendi. Özellikle akşam saatleri itibariyle hava sıcaklıklarının eksi değerlere düşmesinin ardından soba ve kaloriferlerin yakılması havadaki kirlilik oranını arttırdı. Rüzgar da olmaması sebebiyle şehir merkezini ve ara caddeleri çepeçevre saran duman bulutu, ağır kokusuyla rahatsızlık verirken, bu kirlilik verilere de yansıdı.


Artan kirlilik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sürekli İzleme Merkezi verilerine göre, Keşan’da hava kalitesi endeksi, 116 HKİ değerlerine çıkarak ‘Hassas’ seviyesine yükseldi. Gün içerisinde havaların soğumaya başladığı akşamüzeri saatlerinde artışa geçen hava kirliliği değerinin 24 Aralık Cumartesi saat 01.00 sıralarında 120 KHİ ile zirve yaptığı görüldü.
Havaların daha önceki yıllara kıyasla nispeten daha sıcak seyrettiği düşünülürse, ısının ileriki haftalarda daha da düşmesi ile birlikte ‘Sağlıksız’ olarak belirtilen seviyelerin de uzak olmadığı öngörülüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu