BölgeÇevreKeşan

Keşan’a içme suyu sağlanan Kadıköy Barajı’nda 15 – 20 günlük su kaldı!

“Keşan’ı susuz bırakmayacağız” diyen Helvacıoğlu, Kadıköy Barajı’nın ortasından tasarruf çağrısını tekrarladı

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan’a içme suyunun sağlandığı Kadıköy Barajı’nda incelemede bulundu.

Helvacıoğlu, barajdaki kritik su seviyesine dikkati çekerek, tasarruf çağrısını tekrarladı.

Helvacıoğlu, su seviyesi ile ilgili Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Erhan Başaran’dan bilgi aldı.

Barajdaki manzaranın çok kötü olduğunu ifade eden Helvacıoğlu, su seviyesindeki düşüklük nedeniyle barajın ortasına kadar yürüyerek geldiklerinin altını çizdi.

“56 milyon metreküp su kapasitesi olan Kadıköy Barajı’nda su seviyesi 2-3 milyon civarında”

Kuraklığın had safhada olduğunu belirten Mustafa Helvacıoğlu, “Suyumuz artık bitme aşamasında. Önlemler alıyoruz ama Kadıköy için üzgünüm. Barajın ortasına kadar yürüyerek geldim. 56 milyon metreküp su kapasitesi olan Kadıköy Barajı’nda su seviyesi 2-3 milyon civarında. Önümüzdeki günlerde su çekmek için platform kuracağız. Ölü hacim suyunu kullanmaya başlayacağız. Lütfen suyu dikkatli kullanalım. 25-30 metre yukarı da su vardı. Suyun dibi göründü. Susuz kalacak halimiz yok, çözüm bulacağız. Ancak dikkat çekmek istiyorum; suyu tasarruflu kullanmalıyız. Su paradan kıymetli. Lütfen dikkatli kullanalım. Suyu bulamayacağımız günler geliyor. Varken tasarruf edilir. Yoksa neyi tasarruf edeceğiz. Az kaldı, yaz bitti ama kötü bir manzara var. Bu dünyanın sorunu. Yapılacak hiçbir şey yok. Önlemimizi aldık. 3-7 kilometre yol eksik yapalım dedik, yatırımları durdurduk, 42 milyon TL’ye Kumdere’de kuyu açmak için çalışmalar başlattık.” dedi.

“15-20 günlük suyumuz kaldı”

Başaran ise 3-4 aydır içme suyu tesisini yarı performans ile çalıştırdıklarını dile getirerek, “İdare etsin diye az su alıyoruz. Kumdere’ye ağırlık verdik. Kumdere şu anda hiç durmadan çalışıyor. Önümüzdeki günlerde yağış da göstermiyor. 15-20 günlük suyumuz kaldı gibi görünüyor. Şu anda çalışmalarımıza başladık. Doğal yollar ile su alamayacağız fakat bir platform kurarak pompalarla su alacağız ve tesisin devamlı olmasını sağlayacağız. Bu da bizi bir müddet idare edecek. Kumdere’de ise kuyu açma çalışmalarımıza başladık. 9 kilometrelik boru döşeme işini bitirdik, elektrik döşenme işinde son aşamadayız. Yeni açtığımız 5 kuyu ile beraber Kumdere’de toplam 15 adet kuyuyu aktif hale getirecek bir sistem planlıyoruz. Keşan’ın içme suyu ihtiyacını karşılayacak bir tesis haline getirmiş olacağız. Aralık ayının başı gibi Kumdere’deki tesisi çalıştırmayı planlıyoruz. Keşan’a tek başına yetecek bir kaynak olacak.” şeklinde konuştu.

“Tedbirlerimizi almış durumdayız”

Kumdere’deki tesisinin Aralık ayı başında çalıştırılmasının ve Keşan’a tek başına yetecek bir kaynak olacağına dikkat çeken Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Aslında bu sevindirici bir haber değil. İnşallah yağışlar olacak ve Kadıköy Barajımız su ihtiyacımızı karşılamaya devam edecek. Biz kötü senaryoya hazırlandık. Yöneticiyiz, yarını görmek, burada su olmayacak gibi hareket etmek zorundayız. Kumdere’ye yükleneceğiz fakat yer altı suyu. Yağışlar olmazsa yeraltı su kaynaklarımızı da bitireceğiz. Suyu tasarruflu kullanmalıyız. Çözüm üretiyoruz ama tasarrufa davet ediyorum. Su bulsak da, Kumdere imdadımıza yetişse de tasarruf bizim yaşam tarzımız olmalı. Evlatlarımıza bunu öğretmeliyiz. Aksi takdirde susuz günler bizi bekliyor. 10 yıl sürmez deniz suyunu arıtmaya başlarız. Geçen yıldan beri sesleniyorum, burada çeltik ekenlere de seslendim, idarecilerime de seslendim; Keşan susuz kalacak. Ne olur suyu tedbirli kullanalım, önce içme suyu, önce yaşam suyu. Tabii ki tarımda su önemli. Tarımı yapan insan, insanın suyu yoksa tarımı nasıl yapacak. Gazze’de su yok, elektrik yok hayat bitmiş durumda. Kuraklığa beraber çözüm üreteceğiz. Suyu bulmak yetmiyor. Tasarruf ederek bize yardımcı olun. Son 1 ay, 1 ay daha dişimizi sıkalım. Su bizim için paradan kıymetli. Suyumuz olacak, Keşan susuz kalmayacak. Tedbirlerimizi almış durumdayız. Yöneticilik öngörümüzü ortaya koyduk. Bir proje hazırladık ve hızlı bir şekilde ihale ettik. Geçmiş dönem başkanlarımızın açtığı kuyulara ilave kuyular açtık. Keşan’ı susuz bırakmayacağız. Su tasarrufuna devam.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu