Haberler

Keşan ve Çorlu’da polis ve vatandaş arasında yaşanan olaylara Bakanlık’tan açıklama

Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında yapılan çalışmalarda polis tarafından Keşan ve Çorlu’da vatandaşlara uyarı ve müdahaleler sonrasında ilgili konular basında geniş yer tutması ve sosyal medyada ‘provakatif’ amaçlarla yayınlanması üzerine İç İşleri Bakanlığı açıklama yaptı. Açıklamada, “Teşkilatımız, toplum nezdinde yıpratılmaya çalışılmaktadır” denildi.

Keşan’da dün site bahçesinde kurdukları masada alkol alan bir gruba polis sokağa çıkma kısıtlamasına uymadıkları gerekçesiyle ceza yazmak istemiş, bu sırada çıkan tartışma üzerine polis biber gazı kullamış ve havaya eteş açarak kalabalığın kontrolünü sağlarken bir kişi de gözaltına alınmıştı.

Bunun yanında Çorlu’da da mahallede gerçekleştirdikleri devriye sırasında evlerinin bahçesinde oturan vatandaşları sert bir dille uyarmaları sonucu, polisler ile aile fertleri arasında arbede çıkmış, polislerin bazı aile fertlerine cop ile müdahalede bulunması dikkat çekerken, 4 polis aracıyla olay yerine gelen ekiplerin, arbede sırasında sert müdahalesi mahalle sakinleri tarafından tepki görmüştü.

Ulusal basında geniş yer alan konu hakkında İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, son günlerde sosyal medyada emniyet teşkilatını yıpratmaya yönelik paylaşılan video ve görsellerin sunulduğu ve bu paylaşımların giderek “provokatif bir kampanya” halini aldığını belirterek bir açıklama yayımladı.

Açıklamada Çataklı’nın şu ifadeleri yer aldı:

“Son dönemlerde doğruluğu ve yanlışlığı araştırılmadan gündeme getirilen bazı münferit olaylara ait birtakım video ve görseller sosyal medya hesaplarından paylaşılmakta, buradan oluşturulan olumsuz ve yanlış algı teşkilatımızın tüm çalışmaları genellenmekte, bu sayede polisimiz ve emniyet teşkilatımız, toplum nezdinde yıpratılmaya çalışılmaktadır. Sıklıkla şahit olduğumuz bu tavır, bugün de bir başka olay üzerinden özellikle malum ‘Tele 1’ adlı televizyon kanalı tarafından ‘polis zorbalığı’ gibi çirkin ve yakışıksız ifadelerle tekrarlanmış, Polis Teşkilatımız haksız yere itham edilmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu