Ekonomi

Keşan TSO yurt dışına çıkış harcı fiyatının yeniden düzenlemesi için talepte bulundu

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (Keşan TSO) 18 Mart 2022 tarihli 31782 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan ve yürürlüğe giren Yurt Dışına Çıkış Harcı fiyatının yeniden düzenlemesi ile ilgili Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletilmesi hususunda talepte bulundu.

Yurt dışına çıkış harcı fiyatlarının artması ile birlikte bölgede mobilya, perde, beyaz eşya, mağazacılık vb. sektörlerde, faaliyet gösteren üyelerinin, yurt dışına çıkarken ödedikleri harcın. ihracat yapan işletmeleri olumsuz etkilediği, üyelerinin işleri gereği ölçü almak, deneme yapmak ve yerinde uygulama örneği göstermek için günlük olarak sürekli giriş – çıkış yaptıklarını dolayısı ile bölgesel ihracatta azalmalar meydana geldiği,bu harçların yeniden düzenlenerek sınır bölgesinde faaliyet gösteren Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin muaf tutulması yönünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne girişimlerde bulundu.

Meclis Başkanı Özkaya: “Artan harç maliyetleri yüzünden üyelerimiz olumsuz etkilenmektedir.”

Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya tarafından yapılan açıklamada: “ Günümüz ekonomisinde hali hazırda zaten ticaret alanlarında daralmalar meydana geldiği gibi yurt dışına ihracat yapacak olan üyelerimizin artan harç maliyetleri yüzünden ticaretleri olumsuz etkilenmekte ve ihracatlarında azalmalar meydana gelmektedir. Örnek verebilecek olursak mobilya, perde, beyaz eşya, mağazacılık vb. sektörlerde, faaliyet gösteren üyelerimiz işleri gereği ölçü vb. durumlar için sürekli yurt dışına giriş-çıkış yapmaktadır. Dolayısı ile harç maliyetlerinin yüksek olmasından kaynaklı mağduriyetler yaşanmaktadır. Sınır ilimiz Edirne genelinde faaliyet gösteren Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin, bölgesel ticaretine destek olmak adına, yurt dışına çıkış harçlarının yeniden düzenlenerek Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin muaf tutulması için,  Keşan TSO olarak bağlı olduğumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’mize,  T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’mıza yaşanan mağduriyetin iletilmesi hususunda talepte bulunduk.  İnşallah kısa sürede başvurumuzun olumlu sonuçlarının yansımasını bekliyoruz. Konu ile ilgili takiplerimize devam edeceğiz.” Dedi. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu