Ekonomi

Keşan TSO işsizlik tehlikesine dikkat çekti: “1.3 milyon insan işsiz kalabilir!”

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Mart sonu itibariyle sona eren kısa çalışma ödeneğinin yeniden uygulanması konusunda çağrıda bulundu. İş dünyasında olumlu karşılanan ödeneğin yararlı olduğunu belirten yönetim; milyonlarca kişinin işsiz kalacağına işaret etti.

Türkiye?de yeni tip koronavirüsün (Covid-19) ekonomik etkilerine karşı alınan önlemler kapsamında uygulamaya geçirilen kısa çalışma ödeneği, son olarak Cumhurbaşkanlığı kararıyla birlikte 31 Mart’a kadar uzatılmıştı. Geçtiğimiz ay sonu itibariyle yenilenmeyen ödenek hakkında Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Arıkan ve Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya; “Kısa çalışma ödeneği yaklaşık 1 yıl önce hayat geçmişti. 31 Mart 2021 itibari ile de sona erdi. Ödenek iş dünyasında etkili olmuştu, iş dünyası çok memnundu. Devam ettirilmesi yönünde ricamız olacak.” sözleriye toplanma amaçlarını belirterek sözü Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Arıkan‘a bıraktı.

“Pandemiden olumlu etkilenen sektörler ayrı tutulmalı”

Salgında 14’üncü ayın geride kaldığını ve oluşan sağlık krizi ile birlikte tüm işletmelerin de olumsuz etkilendiğini dile getiren Murat Arıkan şu “Vaka sayıları her geçen gün artıyor. Pandemi döneminde raklmlara baktığımızda her 5 kişiden 1’i işini kaybetmiş durumda. Pandemi A’dan, Z’ye herkesi derinden etkiledi. Kısa çalışma ödeneğinin iş gücü ve istihdamı devam ettirebilmek açısında işletmelere olum bir etkisi vardı. Yaklaşık 3.7 milyon çalışan bu ödenekten faydalandı. Yüksek riskli bölgede olduğumuz için yasaklar devam ediyor ve ticaret anlamında yeterli hareketlilik yaşanmıyor. Özellikle hizmet sektöründeki işletmeler olumsuz etkileniyor. Bu süreçte üyelerimiz, işverenlerimiz iş gücünü kendi başlarına nasıl devam ettirebilecekler?” derken, şu talepte bulundu: “31 Mart 2021 itibari ile sona eren kısa çalışma ödeneğinin en az 6 ay hatta yıl sonuna kadar devam etmesi ve ivedilikle yeniden hayat geçirilmesi olmazsa olmaz. Ödeneğin tekrar verilmesi gündeme gelmezse 1.3 milyon kişinin daha işsiz kalacağı konuşuluyor. İşverenler olarak istihdamı devam ettirmek için elimizi taşın altına koyduk ancak hizmet sektörü başta olmak üzere hepimiz zor durumdayız. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak yetkililere şunu öneriyoruz; herkesin bildiği gibi pandemiden olumlu etkilenen sektörler var. Kısa çalışma ödeneği olumlu etkilenen sektörler ayrı tutularak olumsuz etkilenen sektörlere uygulamaya devam edilmeli.”

“1.3 milyon kişinin daha işsiz kalacağı konuşuluyor”

Arıkan’ın ardından söz alan Kadir Mutaf ise, pandemi süresince Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak tüm kurumlarla işbirliği içerisinde üyelerin yanında olarak taleplerini dile getirmek ve sorunlarını çözmek adına katkıda bulunmak için çalıştıklarını söyleyerek, “Yaklaşık 1 yıldır devam eden kısa çalıma ödeneğinin 31 Mart 2021 itibariyle son bulması ve salgınla ilgili alınan tedbirler kapsamında yeni kısıtlamaların gelmesi iş dünyası olarak bizleri endişelendiriyor. Bu süreçte yaklaşık 4 buçuk milyon kişi iş kaybına uğradı. Bunların yüzde 85’i kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılarak kısmen de olsa işlerine devam etti. Kısa çalışma ödeneğinin son bulmasıyla işten çıkarılmaların başlaması yaklaşık 1.3 milyon kişinin işten ayrılması iş dünyasında konuşuluyor. Pandeminin yeni tedbirlerle devam edeceğini düşünürsek sektör temsilcileri olarak bir uyarıda bulunmak istiyoruz. En azından yıl sonuna kadar ödeneğin devam etmesi işletmelerin ayakta kalabilmesine bir nebze de olsa katkı sağlayacaktır. Bunu özellikle ilgililerden rica ediyoruz. Başta TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu‘nun defalarca çağrısı var. Bizlerde Keşan’da iş dünyasının temsilcileri olarak bu konuya dikkat çekmek istedik. Yerel işletmeleri göz önüne alırsak bölgemiz turizm sezonu ile hareketlenen bir bölge olduğu için ciro kaybı desteklerinden de yararlanamadık. Yaz sezonun da işletmelerimiz açıktı ama kış sezonunda faaliyetlerine devam edemediler. Ramazan ayı itibariyle yasakların tekrar gelmesi ve işletmelerin yeniden paket servise geçmeleri de iş kaybına neden olacak. Kısa çalışma ödeneğinin yıl sonuna kadar uzatılmasını talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Yüzde 20 aşılama ile eski ticari günlere geri dönülemez”

Salgının ekonomik boyutlarının yanında halen devam etmekte olan aşılama çalışmaları konusunda da görüşlerini dile getiren Arıkan; “Türkiye’de güncel rakamlara baktığımızda 18 milyon 777 bin kişi aşılanmış. Bu rakamın 11 milyon 150 bini birinci doz, 7 milyon 627 bini de ikinci doz olarak uygulanmış. Edirne’de ise ikinci doz aşıyı olan sayısı 64 bin ve Edirne’nin toplam nüfusunun yüzde 16’sı yapıyor. Amerika geçen haftaki rakamlara göre bir günde 4 milyon kişiye kadar aşılama yapabiliyor. Aşılama başlamadan önce uzmanlar aşının 6 ay koruduğunu açıklamıştı. İlk aşılama Şubat ayında başladı. Dolayısıyla ilk etapta aşı olanların Ağustos, Eylül ayında bağışıklıkları bitecek ve tekrar aşı olmaları gerekecek ama daha bizler aşı olamadık. Eğitim, turizm, hizmet sektörleri henüz aşı olamadı. Bir an önce işlerimizin başına geçip işletmelerimizi ayakta tutmak istiyoruz. Yetkililerden aşılama konusunda daha hızlı hareket etmelerini ve daha güçlü önlemler almalarını rica ediyoruz. Tarım, ticareti turizm bölgesi olan Edirne’nin sadece yüzde 16’sı aşılanmış ve turizm sezonu açılmak üzere. Ramazan Bayramı ile birlikte birçok işletmemiz hazırlıklarını yaptı umutları büyük. Zaten sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Yüzde 20 aşılama ile eski ticari günlere geri dönülemez.” şeklinde konuştu.

Son olarak söz alan Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Ramazan alışverişinin yerel esnaftan yapılması gerektiği çağrısını tekrarladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu