Haberler

Keşan TSO ev sahipliğinde, Edirne genelinde artan Kovid-19 vakaları ve alınacak önlemler görüşüldü

Keşan ve Uzunköprü’de yaşanan korona virüs vaka sayılarındaki anormal artış sonrasında oda başkanları bir araya gelerek oda üyesi esnafa ve vatandaşlara uyarı ve açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz Mart ayında yaşanan iş yeri faaliyetleri durdurma kararlarını hatırlatan oda başkanları ‘Tekrar kapatılmak istemiyoruz” dedi.

Edirne’deki %91’lik vaka artışı konuşuldu

Korona virüsün ilk yayılmaya başladığı zamanlardan bu yana düşük vaka oranlarıyla örnek gösterilen ancak son zamanda bir anda %91’lik artış ile hasta sayısı listelerinde ilk sıralarda görülmeye başlayan Edirne’de için oda başkanları toplantı ile bir araya geldi. Bu zamana kadar alınan ve bundan sonra alınabilecek önlemleri değerlendiren yetkililer önemli açıklamalarda bulundu.Keşan Ticaret Odası’nda düzenlenen toplantıya Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, Keşan Lokantacı Kahveci ve Hotelciler Odası Başkan Hüseyin Çakmak, Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Demirkan, Keşan Berberler ve Kuaförler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Özkan, Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Odası Başkanı
Hüseyin Erkan, Keşan Sebze, Bakkal ve Manavlar Esnaf Odası Başkanı İbrahim Aldanmaz, Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası Başkanı Hasan Kocaman ve Keşan Fırıncılar Derneği Başkanı Ayhan Gevrek katıldı.

“Yarın Canalp ile toplantı yapacağız”

Düzenlenen toplantı hakkında bilgiyi Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı paylaştı. Edirne’de artan korona vakaları sonrasında alınabilecek önlemleri ve vakaların azalması yönündeki çalışmaları esnaf ve iş dünyası olarak neler yapabileceklerini konuştuklarını belirterek “Eylül ayına kadar rakamlarımız iyi giderken son zamanlarda hızlanmaya başladı. Edirne Valisi Ekrem Canalp’in önderliğinde yarın da bir toplantı yapacağız. Öncesinde duyuru yapmak istedik” dedi ve sözü diğer katılımcılara bıraktı.

“Ticaretimizin devamı için maskelerimizi takalım”

Şapçı’nın ardından sözü Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt aldı. Esnafların maske konusunda dikkatli olmaları yönünde uyarıda bulunan Zıpkınkurt, “Bugün esnaf ziyaretlerimiz de olacak, kendilerine uyarılarda bulunacağız. Tüm esnafın müşterilerini maske ile karşılamaları konusunda bilgilendirme yapacağız. Ticaretimizin devamı için maskelerimizi takalım” dedi.

“Artış devam ederse kapatmaya doğru gidebiliriz”

Recep Zıpkınkurt‘un ardından bu kez sözü Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz aldı. Edirne ili genelinde vaka oranlarının arttığını ancak Uzunköprü ve Keşan ilçelerinde Edirne geneline göre çok daha fazla artış yaşandığının altını çizen Cingöz, Edirne Valisi Ekrem Canalp‘in geçtiğimiz hafta da kendilerini aradığını ve ardından gerekli toplantıların yapıldığını dile getirerek, “Özellikle maske ve sosyal meksefeye dikkat edilmeli. Bu uyarılara dikkat edilmez ise, bu işlerde takdir ve teveccüh İl Hıfzıssıhha Kurulu’ndadır. Vali Bey’in ifadesine göre biz kimsenin dükkanını kapatmak istemiyoruz, kimseye de ceza yazmak istemiyoruz; ama eğer ki bu artış ve uyumsuzluk devam ederse kapatmaya doğru da gidebiliriz” şeklinde konuştu.

“Gurur duyuyorduk”

Kemal Cingöz‘ün bu çok önemli uyarısının ardından sözü Keşan Lokantacı Kahveci ve Hotelciler Odası Başkan Hüseyin Çakmak aldı. Bu zamana kadar düşük vaka sayıları ile başta Keşan olmak üzere gurur duyduklarını belirten Çakmak, son zamanlarda durumun tersine dönerek vakaların tavan yaptığını belirterek. “Valimizin isteği başta esnaflarımız olmak üzere kimsenin bir dakika bile maskesiz kalmaması. Bunun yanında sokakta gezen vatandaşlarımız da lütfen maskesiz gezmesinler” ifadelerini kullandı.

“3 ton dezenfektan bitirdik”

Hüseyin Çakmak‘tan sözü Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Demirkan aldı. Ulaşım sektörü açısından çok zorlu dönemlerin yaşandığını hatırlatarak konuşmasına başlayan Demirkan, “Edirne’de ama özellikle Keşan ve Uzuköprü’de büyük bir artış var. Tekrar kapanmamak için önlemlerimizi ilk önce kendimizden sonra müşterimizden beklememiz lazım. Valiliğin bize getirdiği 3 ton dezenfektanı Keşan olarak bitirdik. İnşallah kazasız belasız bunun da üstesinden geliriz.” sözlerini kaydetti.

“Bir daha o günleri yaşamak istemiyoruz”

Demirkan‘dan sonra bu kez Keşan Berberler ve Kuaförler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Özkan konuştu. Bu zamana kadar oda üyesi esnafıyla gurur duyduğunu ifade eden Özkan, yine esnafa seslenerek “Sizden tek bir ricam var, özellikle maske olayına kesinlikle daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü iki ay kapalı kaldık, bir daha o günleri yaşamak istemiyoruz” dedi.

“Ticaretimiz elimizden gidiyor”

Salih Özkan‘ın ardından esnafın belirtilen kurallara uymasının hayati önem taşıdığını belirterek sözü Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası Başkanı Hasan Kocaman aldı. Kurallara herkes uyarsa sorun olmayacağını belirten Kocaman, “Onlardan sonra vatandaş da onları örnek alacaktır. Ben herkesten rica ediyorum; herkes uysun ki rahat bir ticaret yapalım. Yoksa ticaretimiz elimizden gidiyor.” diyerek esnafı uyardı.

“Esnafımız bilinçli ama bizim sıkıntımız maske”

Daha sonra konuşan Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Odası Başkanı Hüseyin Erkan ise kendi en çok kendi esnaf grubunun maske konusunda sıkıntı yaşadığını, yağlı ve gazlı ortamda çalıştıkları için maskenin dayanaklılığı ve kullanım süresinin düştüğünü söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Biz gerekli uyarıları yapıyoruz. Valiliğimizin gönderdiği maskeler vardı. Onları ben bir günde dağıttım fakat burası kırsal kesim, tarımda kullanılan vasıtalarımız, traktörlerimiz var. Esnafımız bilinçli ama bizim sıkıntımız maske. Bizde bir kişi günde 10 maske kullanabilir çünkü mazot ve yağ dökülür, rahatsız eder. Yine de esnafımız kurallara uydu. Ben hepsine teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

“Satış yerlerinde eldiven kullanın”

Oda temsilcilerinden son olarak konuşan Keşan Fırıncılar Derneği Başkanı Ayhan Gevrek: “Ekmeğin piştiği 210 derecede hiçbir bakterinin bulaşması mümkün değil ama fırından çıktıktan sonra çok özen göstermemiz lazım. Bizim servis araçlarımızda maske ve eldiven ile dağıtım yapılıyor ama satış yerlerinde müşterilerimizin de ekmeleri eldiven ile alması daha sağlıklı olacağı için buna özen gösterilmesini rica ediyorum.” dedi

“Ticaretimize devam etmek istiyoruz”

Son olarak Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Meclis Başkanı Orkun Özkaya konuştu. da yaptığı açıklamada sürecin sıkıntılı olduğunu ve bir daha dükkanların kapanmasını istemediklerini, mayıs ve mart aylarındaki yaşanan kapanmalarda ticaretin sıkıntı gördüğünü söyleyerek, “Herkes dikkat ederse bu süreci de sorunsuz atlatıp ticaretimize devam etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu