Ekonomi

Keşan TSO birim sorumluları 2021 yılı faaliyetleri hakkında bilgilendirdi

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Çalışan Birim Sorumluları, 2021 yılı faaliyetleri konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi. Keşan TSO Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıda 2021 yılında gerçekleştirilen
Oda faaliyetleri ve Meclis hesapları konusunda kendi birimleri ile ilgili şu bilgilendirmelerde
bulundular.

“Üyelerimizden aldığımız geri bildirimler ile çalışmalarımıza yön vermeye devam ediyoruz”

Toplantının açılış konuşmasını yapan KTSO Genel Sekreteri Erdem Başak, Kovid-19 salgınının etkilerini yoğun olarak hissettirdiği 2021 yılını geride bırakıldığını ve bu süreçte, Keşan TSO’nu gayretle çalıştığını belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Ekonomimize değer katan, üreten yerel işletmelerimizi korumak ve bu işletmelerimizin devamlılıklarını sağlayabilmeleri adına yaşadıkları sorunları, talep ve çözüm önerilerini Yönetim Kurulumuz ve Meclis Üyelerimizle birlikte ilgili Bakanlıklar ve diğer kurumlara taşıyarak çözüme kavuşturduk. Kısaca geride bıraktığımız 2021 yılında da Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak Covid-19 Salgınının ekonomi üzerinde olan olumsuz etkilerini sınırlandırarak ticari hayatı koruyacak her adımın yanında yer aldık.Bu süreçte Yönetim Kurulumuz ve Meclis Üyelerimizle birlikte toplamda 352 Oda Üyemize ziyaret gerçekleştirerek üyelerimizin talep, öneri ve beklentilerini dinledik. Bölgemizde istihdamı artırarak bölge ekonomisine önemli ölçüde değer katacak projemiz olan Keşan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi çalışmalarına ara vermeden devam ettik. Üyelerimize ve üye yakınlarımıza daha iyi hizmet sunabilmek adına işbirliği protokollerini hayata geçirdik.
Bölgesel marka değeri yaratarak ihracatımıza destek olacak Coğrafi İşaretli İpsala Pirincimize Avrupa Birliği Tescili için başvurumuzu gerçekleştirdik. Oda Organlarımız olan Yönetim Kurulumuzla, Meclisimizle, Meslek Komitelerimiz, Kadın ve Genç Girişimcilerimizle pandemi kuralları çerçevesinde fiziki ve online toplantılarımıza ara vermeden devam ettik. Son olarak odamızda yaşanan bir görev değişikliğini de sizlerle paylaşmak istiyorum. 5 yıldır Odamızda Akredistasyon Sorumlusu / KOSGEB Temsilcisi olarak görev yapan sevgili mesai arkadaşımız Kadir Can Tunç Odamız yönetim kurulunun aldığı karar doğrultusunda Genel Sekreter Yardımcılığına atandı. Kendisini tüm mesai arkadaşlarım adına tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyorum.”

“Açılan firma sayısı 158 iken kapanan firma sayısı 83”

Başak’tan sonra söz alan Keşan TSO Ticaret Sicil Müdürü İsa Yıldırıcı ise şu şekilde bilgilendirme yaptı: “Ticaret Sicil Kayıtlarımızda 1 Ocak 2021’dan 31 Aralık 2021 döneminde müdürlüğümüze resmi yazışma girişi 146 olurken, gelen yazıların cevabı ve müdürlüğümüzde dışarı yapılan yazışmalar 815 adet olduğu görülmektedir. Yine aynı tarihlerde açılan firma sayısı 158 iken kapanan firma sayısı ise 83 olarak tespit ettik. Geçen yıl Ocak 2020 ile Aralık 2020 döneminde ise açılan firma sayısı 151 iken kapanan firma sayısı 78 olarak görülmektedir.”

“Türkiye’nin ilk 10 odası arasında kalmayı hedef belirledik”

Daha sonra sözü Basın Yayın Sorumlusu Burak Çakır aldı. Keşan TSO’nun ilk 10 odadan biri olma çalışmaları hakkında konuşan Çakır da, “Oda olarak geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin ilk 10 odası arasında kalmayı hedef belirledik ve bu hedefimizi gerçekleştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Oda üyelerimize dinamik altyapı ile en iyi hizmeti vermek zorundayız. Üye memnuniyet anketlerimizin analizlerinde de görmekteyiz ki; üyelerimiz odamız, odamız yönetimi ve personelinden %94 oranında memnuniyet duymaktadır. Bu sonuç, çalışma azmini daha da güçlendirmektedir. Oda faaliyetlerimizi basın bültenleri, dijital yayınlar ve diğer iletişim kanalları ile üyelerimize duyuruyoruz. Kurum olarak, tüm basın ve yayın kuruluşlarımıza eşit mesafede durup, kurum ile ilgili tüm haberleri titizlikle paylaşmaya çalışıyoruz. 2021 yılında odamız ve bölgemiz ile ilgili servis ettiğimiz 140 haberin yaklaşık 25’i ulusal basında yer almıştır. Sosyal medya hesaplarımızda toplamda 10.500 ve üzeri takipçi bulunmaktadır, yıl içerisinde attığımız post sayısı 388, yine yıl içerisinde attığımız postlarda gönderi erişimi sayımız 80.000 ve üzeridir” şeklinde konuştu.


“Bilgi ve becerilerin üyelerimize hizmet açısından verimli sonuçlar doğurduğu kanaatindeyiz


Daha sonra sözü Oda Muamelat Birimi Sorumlusu Burcu Avcu aldı. “Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Oda Muamelat Birimi, Oda bünyesinde kayıt gören, düzenlenen, terkin olan ve dosyalanan her türlü evrak, belge ve defterlerin muhafazasına yönelik işlemleri yürütmektedir.” diyerek sözlerine başlayan Avcu, “Oda Muamelat Birimi olarak 2021 yılında, 60 firmamıza kapasite raporu hazırlanmış, 54 firmamıza da iş makinası tescil işlemi yapılmıştır. Odamız Akreditasyon gereği gelen ve giden evrak ile resmi yazışmaların kaydı konusunda da son derece hassas bir çalışma yapısına sahiptir. Bu kapsamda 2021 yılında Odamıza 616 gelen evrak kaydı yapılmıştır. Buna karşılık odamızdan istenilen 334 evraka da cevap verilmiştir. Yine Odamız; Ticaret Sicil Müdürlüğü’nün 2021 yılı itibariyle açıklamış olduğu rakamlara göre 150 firmamıza yeni kayıt işlemi, 70 firmamıza da terkin işlemi yapmıştır. Meslek Komitelerimizin toplantılarının organize edilmesi, gündem belirlenmesi ve katılım oranlarının kaydedilerek ilgili komite başkanlarına raporlanması konusunda Oda Muamelat Birimimiz etkin çalışmalar yürütmektedir. Personelimizin Uyumu, kendi alanlarındaki bilgi ve becerilerinin üyelerimize hizmet açısından verimli sonuçlar doğurduğu kanaatindeyiz. Meslek Komitesi Toplantıları üyelerimizden geri bildirim alınması konusunda en önemli stratejimizdir. Bu açıdan bu toplantılara oldukça önem veriyor ve etkinliklerimizi bu bildirimler üzerine şekillendiriyoruz. Keşan TSO olarak üye bilgilerinin güncellenmesi ve güncel halde tutulması öncelikli görevlerimiz arasındadır.” şeklinde konuştu.

“Gelirin %93’ünü üyesine hizmete dönüştü”

Muhasebe Müdürü İlhan Dağhan ise şu sözleri kaydetti: “2021 Yılında Tahmini Bütçe hedefleri doğrultusunda %116 Gelir elde eden Odamız, Meclisimizin yetkisiyle bu gelirin %93’ünü üyesine hizmete dönüştürmüştür. Odamız Muhasebe birimi olarak 2021 yılında 1734 adet belge verme ve onay işlemi gerçekleştirilmiştir. 7326 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” kapsamında yer alan alacaklarla ilgili, Üyelerimizin Aidat ve Munzam Aidat Borç Asıllarını faizsiz olarak ve en fazla 6 taksit olacak şekilde yapılandırarak ödeme imkanı sunulmuştur. 2021 Yılında da devam eden pandemi sürecinde Üyelerimizin Odamıza gelmeden hizmet alma ve ödeme yapma imkanı sunulmuştur. Bu kapsamda üyelerimizin ihtiyaç duydukları belgeleri Online olarak E-Belge halinde almaları ve Online Aidat Sorgulama-Ödeme sistemi üzerinden ödeme yapmaları imkanları sağlanmıştır.”

“982 kişiye mesleki sertifikasyon sağladık”

Halkla İlişkiler Sorumlusu Nur Kalıntaş, “Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak yıl içinde düzenli periyotlarla
yaptığımız Hijyen, İlkyardım, Emlakçılık ve Galericilik mesleki eğitimlerinde toplamda 982 kişiye mesleki sertifikasyon sağladık. Coğrafi işaret alımı çalışmaları kapsamında; Keşan Mahmut Köy Kuru Fasulyesi ve Enez Çeribaşı Kiraz’ının coğrafi işaret çalışmalarını sürdürüp, tescilini yıl içinde tamamlayacağız.” dedi.

“Toplam 2.5 milyon TL destek”

Son olarak sözü alan Genel Sekreter Yardımcısı Kadir Can Tunç ise KOSGEB Yeni Girişimcilik Desteği programları için değerlendirme yaparak şu sözleri kaydetti: “16 İmalatçı İşletmeye 1.1 milyon TL Hibe, 48 Hizmet İşletmesine 220 bin TL Hibe verildi. Nitelikli Eleman Desteği 36 Üniversite Mezununa İstihdam sağlayarak 650 bin TL Hibe verilirken, 520 bin TL Düşük Faizli Kredi Desteği ve Oda Üyelerimiz için de 3 Patent, 4 Yurtiçi Fuar Desteği ile işletmelerini geliştirme imkanı sağladık.


• Keşan TSO ve Haskovo/Bulgaristan ortaklarımız ile “Çapraz Trakya Bağlantısı”
projesi devam ediyor. – 475.000 EUR
• Haskovo/Bulgaristan ve Keşan TSO ortaklığı ile “Sürdürülebilir Turizm İçin Bölgesel
Turizm Markası” projesi tamamlandı. – 75.000 EUR
• Burgas/Bulgaristan Burgas CCI ve Keşan TSO ortaklığı ile “Alternatif Turizm Çeşitleri”
tamamlandı. – 85.000 EUR
• Keşan TSO proje yöneticiliğinde ve ortak olmadan profesyonel makinalı atölyeler ile
nitelikli eleman yetiştirilmesine yönelik olarak “Trakya Metal ve Endüstriyel Otomasyon
Teknolojileri Mesleki Yeterlilik Merkezi Projesi” kabul edildi. – 510.000 EUR
• Keşan TSO proje yöneticiliğinde ve ortak olmadan ne eğitimde ne istihdam olan genç
işsizlere yönelik olarak “Genç İşsizler için Projemiz” ön başvuruyu geçti, tam başvuru
aşamasındayız. – 310.000 EUR
• Gıda Sektörüne yönelik olarak UR-GE projesi başvurusu yaparak, bölgemiz ürünlerinin
ihracatına destek olacağız.

İstanbul’da düzenlenen Otomotiv, Yedek Parça ve İnşaat, Seramik, Banyo Malzemeleri ve Bursa’da düzenlenen Tarım Fuarlarına toplam 160’ın üzerinden Üyemiz ile katılım sağlayarak, sektörü ve yeni teknolojik makinalar hakkında bilgi aldık. YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’na da Odamız olarak hem stand açıp hem de 45 Üyemiz ile katılım sağladık. İlave olarak İzmir Turizm Fuarı’na da Odamız olarak stand açıp katılım sağlayarak, bölgemiz turizm ve yöresel ürünlerimizin tanıtımını sağladık.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu