Haberler

Keşan trafiğinin çözümü için “Ulaşım Sözleşmesi” imzalandı

Keşan’ın çözüm bekleyen sorunlarının başında gelen “şehir içi trafik yoğunluğu” konusunda vatandaşların çözüm beklentisi sürerken, Keşan Belediyesi Trafik Komisyonu’nun çalışmaları sonucu oluşan projeler ile ilgili adımlar atılmaya başlandı.
Keşan Belediyesi’nde bugün saat 11:00 sıralarında başlayan “Ulaşım Sözleşmesi” imza töreninde konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Trafik ve ulaşım konusunda Keşan Belediyesi’nin bir iş ihalesi oldu. Bugün sözleşmesini imzalayacağız. Keşan’ımızda meydana gelen trafik sıkışıklığı başta olmak üzere; trafik, yol, düzenleme ve ulaşım sorunlarını masaya yatırdık. Toplu taşıma rehabilitasyonu, trafik düzenleme ve sirkülasyon projeleri, yol ve kavşak projelerinin hazırlanması ile ilgili ön çalışmalarımızı yaptık. Akademik ve profesyonel olarak da destek alarak Keşan’ımızın trafik, ulaşım ve toplu taşıma geleceğini tasarlamak için bugünden itibaren düğmeye basıyoruz.” dedi.

“Keşan’ın ulaşımında önemli değişiklikler ve gelişmeler olacak”

“Trafik, Yol ve Toplu Taşıma Sistemi Düzenleme Projesi Hazırlanması” işi ihalesinin 7 Aralık 2020 tarihinde yapıldığını hatırlatan Helvacıoğlu, “Bugün firmamız ile Keşan’ımızın trafik ve toplu ulaşım sorunlarına kalıcı çözüm bulmak adına bir aradayız. Trafik düzenleme projemizle mevcut yol ağı yapısının iyileştirilmesi, yolculuk süresinin ve trafik yoğunluğunun azaltılması, ulaşımın çevreye olan olumsuz etkilerini azaltarak çevrenin korunması ve geliştirilmesine katkı sağlanması, trafik güvenliğinin sağlanarak kazaların azaltılması, yaya yolcu koşullarının iyileştirilmesi ve birlikte güvenli ve konforlu bir dolaşım ağı kazandırmayı hep beraber hedeflediğimizin altını çizmek istiyoruz.


“Keşan’ın bir diğer sorunu olan toplu taşımaya da odaklanarak kısa vade de toplu taşıma sisteminin rehabilitasyonu ve stratejik öneri çalışmalarını firmamız ile birlikte hayata geçireceğiz. Keşan’ın 11 mahallesi var. Mevcut olan toplu taşıma güzergahlarını inceleyeceğiz. Sonra da, bize dahil olan İzzetiye ve Paşayiğit Mahalleleriyle ilgili toplu taşıma sorunu yaşıyoruz, mahallerimizde toplu taşıma imkanlarından yararlanamayan sokak ve caddeleri tespit ederek çalışmalarımızı bilimsel ve kurumsal olarak yapmaya başlıyoruz. Proje kapsamında toplu taşıma hatlarına ait güzergahların ve durak yerlerinin konumlarının belirlenmesiyle birlikte duraklarında mesafeleri irdelenerek koşulları iyileştirilecektir. Hat vermliliğinin arttırılması da önceliğimiz olacak. Kısa ve orta vadede oluşacak toplu ulaşım sorunlarını da proje kapsamında değerlendireceğiz. İzzetiye ve Paşayiğit Mahallelerinde toplu taşıma sorunu ile ilgili çözüm üreteceğiz. Projenin tamamlanma süresini 6 ay olarak belirledik. Firmamız ile imzaladığımız sözleşme ile toplu taşıma rehabilitasyonu ve trafik düzenleme çalışmalarını an itibari ile başlatıyoruz. Proje tamamlandıktan sonra Keşan’ın ulaşımında önemli değişiklikler ve gelişmelere olacak. Şimdiden Keşanımıza hayırlı olmasını temenni ediyoruz.”
şeklinde konuştu.

“Meclisimiz trafik sorununu çözecek ciddi bir adım attı”

2020 yılında Keşan Belediye Meclisi’nde alınan karar doğrultusunda Keşan’ın genel trafik sorununun çözümü noktasında ciddi bir adım atıldığını kaydeden Keşan Belediyesi Trafik Komisyonu Başkanı Süleyman Paçaman, “Meclis sorunu komisyonumuza havale etmişti. Komisyonda Belediye Başkanımızla birlikte yaptığımız çalışmalar doğrultusunda bu projenin ihale edilmesi kararı alındı. Pandeminin yoğun olması nedeniyle biraz ertelemek zorunda kaldık ama Keşan’da bir trafik sorunu gerçeği var ve bu sorunu bilimsel olarak çözmemiz gerektiği kanaatindeyiz.” dedi.
Çalışmaların bilimsel olarak yürütüldüğünü ve heyetin başında profesörlerin bulunduğunu dile getiren Paçaman, şunları söyledi:
“Bilim insanlarını Keşan’da görmekten gurur duyuyorum. Bundan sonraki süreçte hocalarımızın Keşan’ın çilesi haline gelen trafik sorununa bütünsel bir şekilde katkı sağlayacaklarından şüphemiz yok. Önümüzdeki 6 aylık süreçte trafik komisyonu olarak zabıta müdürlüğümüzle de koordineli bir şekilde yürütülen düzenleme çalışmalarını takip edeceğiz. Umuyorum ki 2022 yılına trafik çilesi ve keşmekeşi olmayan bir Keşan ile gireriz. Emeği geçen herkese şimdiden teşekkür ediyorum.”

“Böyle bir akademik çalışmanın yapılması gerekiyordu”

Keşan Belediyesi Zabıta Müdürü Gökhan Yılmaz da, Keşan trafiğinde sorunlar yaşandığına vurgu yaparak, “Trafik akışının durma noktasında olduğu noktalar var. Kavşak düzenlemeleri, toplu taşıma düzeni, durak yerlerinin belirlenmesi ile ilgili çalışmalar yapıyoruz ancak çalışmalar sırasında yaşayacağımız sorunları aşma aşamasında böyle bir akademik çalışmanın yapılması gerekiyordu. Kavşak düzeninden tutun da toplu taşıma hatlarının düzenlenmesine kadar bir çok konuda ilgili firmamız ile birlikte çalışmaları yapacağız. Sorunların ortadan kalkacağına inanıyorum şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

“Keşan için de gereken en iyi çalışmayı yapacağız”

İhaleyi üstlenen “Trafik Analiz Merkezi Mühendislik Danışmanlık Sanayi Ticaret Limited Şirketi” yetkilisi Prof. Dr. Halil Ceylan ise imza töreninde yaptığı konuşmada, çalışmaların nasıl yürütüleceğine dair bilgi vererek, şunları söyledi: “Keşan’la ilgili kavşak, toplu taşıma, işaretler gibi tüm bilgileri toplayacağız. Hep birlikte trafiği rahatlatmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Tokat, Antalya, Kayseri, Balıkesir, Burdur, Ezine ve İstanbul’da benzer çalışmalar gerçekleştirdik. Keşan için de gereken en iyi çalışmayı yapacağız.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu