GenelKeşanSpor

Keşan Spor Kulübünün eski ve mevcut yöneticileri SGK borçlarını görüştü

Nehir Gergin: “Duyarlı davranıp, herkesin katkı vererek bu borcun kapatılacağına inanıyorum.”

Keşan Spor Kulübü Başkanı Nehir Gergin‘in, kulübün SGK borçlarıyla ilgili olarak, eski ve yeni yöneticileri bir araya getirme çağrısı üzerine gerçekleştirilen toplantıda, bilgilendirmede ve görüş alışverişinde bulunuldu.

7 Haziran 2023 Çarşamba akşamı Keşan merkezde, Salon Bomonti’de gerçekleştirilen toplantıya Keşan Spor Kulübünün mevcut başkanı Nehir Gergin ve yönetimi ile kulübün eski dönem yöneticileri katıldı.

Toplantıda eski yöneticilerle, yapılandırma sonrası Keşanspor’un güncel Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) borcu hakkında bilgiler paylaşıldı.

Toplantıda; 13 Haziran 2023 Salı günü yine aynı adreste bir kez daha bir araya gelerek bütçenin gözden geçirilmesine ve eksik kalan miktar olursa, onun için yeniden bir çözüm arayışına gidilmesine karar verildi.

NE OLMUŞTU?
26 Nisan 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan “Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu”na göre, Spor Kulüplerinin Dernek statüsünden çıkarılarak anonim şirket statüsüne dönüştürebilmesi yolu açıldı. Bu kapsamda; Spor Kulüpleri Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devredildi. Yeni yasanın ardından önceki dönemlerden kalan borçların, geçmiş dönemlerde yöneticilik yapmış kişilerden tahsil edilmesi yoluna gidildi. Keşanspor Kulübünün faizi ile birlikte 1 milyona yakın borç için, eski dönem yöneticilerinin adreslerine gerekli bilgiler gönderilmeye başlandı.

“Borçlu listesi elimizde mevcut”

Eski yöneticilerle gerçekleştirilen toplantının ardından Keşanspor Kulübü Başkanı Nehir Gergin açıklamalarda bulundu.

Eski dönem yöneticilerinden büyük bir çoğunluğun toplantıya gelmediğini ifade eden Gergin“Gelen yönetici abilerimizle bir yol haritası çıkarmaya çalıştık. Buna göre kulübümüzün dernek hesabını kendileriyle paylaştık. Onlar kendi dönemlerindeki ve dönemleri haricindeki ulaşabildikleri yöneticilere ulaşmaya çalışacaklar. Zaten borçlu listesi elimizde mevcut. Herkese ulaşıp derneğin hesabına belli bir miktarda para göndermelerini rica edeceğiz. Bu paranın toplanması konusunda 13 Haziran 2023 Salı gününe kadar vaktimiz var. Salı günü akşamı saat 20.30’da tekrardan toplanacağız. Ortaya koyduğumuz bütçeyi gözden geçirip, eğer eksik kalan varsa onun için yeniden bir çözüm arayışına gireceğiz. Paranın fazla toplanması halinde ise kulübe kalması veya kalmaması noktasında da öneriler var. Fazla toplanması önemli değil, toplanması gereken rakamın ortaya konulması bize yeterlidir. Umudum ve dileğim bu paranın toplanmasıdır. İstişareler neticesinde bu paranın toplanacağı görünüyor. Böylece hem Keşan Spor hem de geçmiş dönem yöneticiler böyle bir dertten kurtulmuş olacak.” dedi.

“Kendi aralarında helalleşip, kimin ne kadar ödeyeceğine
karar vermeleri lazım”

Borcunu ödemeyen yöneticilere yönelik bir yaptırım yapılıp yapılmayacağı konusuna da değinen Nehir Gergin, şöyle konuştu; “Bu konuyla ilgili henüz net bir şey konuşmadık. Ödeme yapanların hakkıdır ve onlar karar verecek. ‘Ben ödeme yaptım ama başkasının hakkını da ödemiş oldum.’ diyen olursa bu hakkını vücuh ederek diğer yöneticilerden isteyebilir ya da istemeyebilir. Borç şu anda kulübün borcu olmaktan öte şahısların borcu olma noktasına geçtiği için burada şahıslar kendi aralarında helalleşip kimin ne kadar ödeyeceğine karar vermeleri lazım.  Eğer biri fazla ödeyip başkasının da borcunu ödemiş ise onu ondan isteyip istemeyeceğine kendi karar verecek. Bu konuda biz karar vermeyeceğiz. Hukuken de bizim bu konuda yaptırım ve vücuh etme hakkımız yok. Çünkü vücuh eden artık SGK.”

“Bu borcun kapatılacağına inanıyorum”

Toplantıya katılmayan eski yöneticilerin gelmemeleri konusunda bir kasıt aramadığını belirten Gergin, açıklamasını şöyle tamamladı; “Yaz dönemi olduğu için yoğunlukları, işi veya düğünleri gibi birçok sebepleri olabilir ama duyarlı davranacaklarını düşünüyorum. Çünkü bizi arayıp soran geçmiş dönem yöneticiler var.  Biliyorum ki ödeme yapmak istiyorlar. Ödeme yapma konusunda gönüllü olduklarından emin olduğum içinde açıkçası bir art niyet aramıyorum. Duyarlı davranıp herkesin katkı vererek bu borcun kapatılacağına inanıyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu