Gündem

Keşan pazaryeri esnafından siyasilere çağrı: “Kısır çekişmeleri bırakıp bu sorunu çözmek için çalışın”

Keşan pazaryerinin üzerinin kapatılması ve tuhafiyeci esnafına tezgah açabilecekleri yeni bir pazar alan kazandırılması konusu Keşan gündemindeki yerini koruyor.
4 Şubat 2021 Perşembe günü Keşan Belediye Meclisi’nin gündeminde yer alan konu ile ilgili madde tartışma yaratmış, toplantı gergin bir ortamda gerçekleştirilmişti.


Toplantının ardından CHP ve İYİ Parti İlçe Başkanlıkları ile Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’ndan ayrı ayrı açıklamalar gelmişti.
Son olarak bugün de Keşan pazar yeri esnafı bir basın açıklaması yaptı.
Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman ve pazaryeri esnafı bir araya gelerek CHP ve İYİ Parti‘ye seslendi.

“Kısır çekişmeyi bırakın”

Keşan Pazaryerinde yapılan açıklamada Hasan Kocaman “Keşan kamuoyu ve siyasi parti temsilcilerine seslenerek şu ifadeleri kullandı: “Son zamanda kamuoyunu meşgul eden pazar yeri projesi ile ilgili yapacağımız açıklama önemlidir, söylediklerimizin dikkate alınmasını ve daha önce yapılan hataların tekrar edilmemesi adına bu açıklamayı yapma gereği duyduk. Biz 500 üyeli bir sivil toplum kuruluşuyuz. Yaklaşık 3000 kişi civarında insan geçimini buradan sağlamaktadır. bilindiği üzere bu 500 üyenin içinde her siyasi partiye gönül vermiş arkadaşımız vardır. Bu anlamda tüm siyasi partilere eşit mesafedeyiz. Bütün siyasi partilerin bu kısır çekişmeyi bırakıp,  bizim yıllardır sokakta tezgah açan esnafımızın sorununun bir an önce kavuşturulması çözüme kavuşturulması gerekmektedir.”

“Kimseye sitemde bulunmadık ama artık yeter!”

Bizim amacımız üzüm yemektir, bağcıyı dövmek değil. Biz siyasi bir parti değiliz. Ekmeğimizin peşindeyiz. Kimse bizleri başka bir tarafa çekmesin. Daha önce bizlere kapalı pazar yeri yapıldığını söylediler; ama bizler hala dışarıda sokaklarda tezgah açmaktayız. Yağışlı ve rüzgarlı havalarda ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Trakya?nın belki de en büyük pazarı olan Keşan pazarı artık eskisi gibi cazibe merkezi olmaktan çıkmış bir durumda. Keşan esnafına çevre ilçeler bile pandemiyi öne sürerek bizleri ilçe pazarlarına sokmamakta. Yaklaşık 1 yıldır başta Şarköy, Gelibolu gibi pazarlara gidememekteyiz. Bu durumumuzda bile biz tuhafiyeci esnafı olarak sabır gösterdik. Ağzımızı dahi açmadık. Kimseye sitemde bulunmadık ama artık yeter!

“Elinizi vicdanınıza koyun, partizanlık yapmayın”

Sizlere telafi etme fırsatını tanıyoruz ve olan biteni izlemekteyiz. Konu ile ilgili esnafımızın oda üyelerimizin bir eylem planı vardı. Bu eylemin önüne geçmek adına oda yönetimimiz ile yaptığımız toplantı sonucunda bu açıklamayı yapma gereği duyduk, inşallah bir diğer toplantıda siz siyasi parti büyüklerinin müjdeli haberlerini beklemekteyiz. Bizler bu işin takipçisi olacağız. Buradan CHP ilçe başkanımız Recep Pekcan?a İYİ Parti ilçe başkanımız Zafer Sarıkeçe?ye yapılması planlanan projeye destek verilmesini ve Cumhur İttifakın da bu işin takipçisi olmasını ve en kısa sürede bu işin çözüme kavuşturulmasını beklemekteyiz. Lütfen herkesin elini vicdanına koyarak partizanlık yapmadan esnafımızın sorununa eğilmesini ve gereğinin yapılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Kocaman’ın ardından sözü toplanan esnaflar aldı. Pazaryerinin açılması konusunda görüş belirten esnaflar şu ifadeleri kullandı:

  • “5 yıldan beri burada tezgah açıyoruz. Biz burayı tam 5 senedir bekliyoruz. 45 senelik esnaf olarak biz de rahat edelim, kış karından yaz da güneşten korunalım. Halkımız da rahat alışveriş yapsın. Pazaryerimiz Keşan’ın en değerli yeridir bir tır dolusu para verirler. Bu kişiler de beceriksiz CHP Belediye Başkanları ve yönetim kurulundan daha da güzel yaparlar. Otoparkı ve giyim pazarı ile beraber yaparlar. Helvacıoğlu bu işe el attı ama rant peşinde koşanlar şimdi köstek olmaya çalışıyorlar. 35 senedir ceplerini doldurdunuz yeter artık! Bizim ne suçumuz var? Biz Helvacıoğlu’na teşekkür ediyoruz, her zaman arkasındayız. Tam destek vereceğiz.
    Ve diğer Şarköy ve Gelibolu Belediye Başkanları’na da sesleniyorum. 40 senelik pazaryerimizden bizi sırf ceplerinizi doldurmak için bizi kaldırdınız. Buna ne hakkınız var? Koronaysa korona, her yer açık. Eminönü ve Kapalıçarşı açıldı, siz niye Şarköy ve Gelibolu’yu açmıyorsunuz? Aklınızı başınıza toplayın.
  • 14 yılda 94 arsa sattınız, bu paralar nereye gitti? Hesabını verin. O zaman kimsenin sesi çıkmadı. Bir tane de pazarcılar için satın.
  • Herkes elini vicdanına koysun, biz buraya siyaset yapmaya gelmedik. Belediye zamanında yuttu onları açıklayın, çok sözler var söylenecek.
  • 30 yıldır sokakta azar yeri açıyorum. İyi bir pazar yeri hakkettiğimize inanıyorum; gerisi ve vebali artık onların üzerinedir. Bu insanların ekmek kavgasıdır. Yeni bir pazaryeri yapıldı ama tuhafiyeciler yine mağdur oldu. Erikli’ye kredi para çıkartıyorsunuz, burada bir arsa satacağız ve pazaryeri yapılacak mani olunuyor. Bu insanların vebalini taşıyacaksanız buna da izin vermeyin.
  • Esnafın sıkıntıları büyük, pandemiden geçiyoruz. Bundan önceki pazaryerinde içeri gireceğimiz söylediler ama dışarıda kaldık. Bundan önceki hatanın bir telafisi vardır, bunu mevcut belediye yapmak istiyorsa; hatayı yapanlar da ortak olsunlar ve destekleyip telafi etsinler.

Reklam

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu