Gündem

Gaytancıoğlu, Dekan Kılıç’ın açıklamalarını işaret etti: TÜ ve Cumhuriyet Savcılığı işlem başlatmalı

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Üniversite Genel Sekreteri Cevdet Kılıç‘ın sosyal medyadaki açıklamalarında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve açıkça terör çağrısı yaptığını belirterek adli ve idari makamların hakkında işlem yapıp yapmayacağını merak ettiğini kaydetti.

Cevdet Kılıç‘ın Boğaziçi’ndeki öğrencileri hedef göstererek gece “işlerini bitirmekten” bahsettiğini hatırlatan CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu bunun açıkça terör suçu olduğunu ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Trakya Üniversitesi’nde Genel Sekreterlik ve İlahiyat Fakültesi’nde Dekanlık yapan birinin sosyal medyadan Boğaziçi’nde okullarını savunan ve tamamen anayasa ve yasaların verdiği hakla barışçıl eylem yapan öğrencileri hedef göstermesini ve kullandığı kışkırtıcı dili asla kabul etmiyoruz. Bu açıklama ile ilgili adli ve idari bir soruşturma açılıp açılmayacağını da merak ediyoruz.

Trakya Üniversitesi’nin ve Edirne’nin talihsizliğine bakınız ki; gece vakti ‘öğrencilerin işini bitirmekten’ bahseden kişi Dekan ve Genel Sekreterlik görevini yürütüyor. Önceden izin almaksızın gösteri yapma hakkının anayasa ile güvence altına alınmış evrensel bir insan hakkı olduğunu bilmeyen kişilerin nasıl bulunup, Trakya Üniversitesi gibi güzide bir kurumumuza Genel Sekreter yapıldığını anlamış değiliz.

Boğaziçili öğrencilerin parlak beyinleri ve dayanışması bu zehirli dili ve zehirli dilin sahiplerini karanlıklarında bırakacaktır. Evrensel bilime hiçbir katkıları olmayan, zamanın ruhundan beslenip makam ve mevki bekleyen ya da koltuklarını korumak için vites arttıranların gerçek üniversitelerde yeri yoktur. Yükseltilen gericiliğin vitesidir; zehirlidir, bölücüdür.

Bu kişinin akademik kariyerinde Trakya Üniversitesi ile bir ilişkisi olmamıştır. Boğaziçi Üniversitesine rektör yapılan kişi gibi dışarıdan üniversiteye iliştirilmiş biridir. Kayyum sözünü üstüne alınmış olabilir. Muhtemelen bu açıklamalarının karşılığını bir yerlere rektör olarak alma hevesindedir. Maalesef üniversitelerimizin düşürüldüğü durum budur.

Trakya Üniversitesi yönetiminin ve Cumhuriyet Savcılığı’nın açıkça suç olan bu açıklamalar hakkında işlem yapması gerekmektedir. Ancak daha önceki deneyimler gösteriyor ki adaletin olmadığı, hukukun ayaklar altına alındığı, üniversitelerin sesinin tehditle kısıldığı bu dönemde hiçbir işlem yapılmayacaktır”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu