Haberler

Keşan merkez ve sahillerde umutlar, Kurban Bayramı’na kaldı

Yazlık emlak kiralamalarında her sene yaşanan yoğunluk bu sene, Korona virüs ve Ramazan Bayramı’nda uygulanacak olan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasına takıldı. Vatandaşların rezervasyonlarını iptal ettiğini belirten emlakçılar, gecelik fiyatlar 700 TL’den 250’TL dolaylarına indiği halde yine de talep olmadığını söylerken, “Sokağa çıkma kısıtlaması sebebiyle denize girilemeyeceği için, vatandaşlar manzara izlemeye gelecekler” dedi.

“Gelenler manzara izleyecek”

Saros Sahilleri’ne bir süre önce büyük şehirlerden korona virüs sebebiyle kaçan vatandaşlar yazlık yerleşim yerlerinde nüfus yoğunluğu yaşanmasına sebep oldu. Ancak bu kiralamalara yansımadı.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Keşan Umum Emlak Müşavirler Derneği Başkan Yardımcısı İbrahim Öztürk, bu yoğunluğun yazlık ev sahipleri tarafından oluştuğunu kaydetti. “Bayram için rezervasyon yaptırıp da geçici olarak kalmak isteyenler, şu an yok. Olanlar da iptal ettiler. 4 günlük sokağa çıkma yasağından dolayı gelmekten vazgeçtiler, çünkü gelseler de denize giremeyecekler. Sırf manzara görmek için gidecek gidebilenler de, denize girmek için değil” şeklinde konuşan Öztürk, “Bu bayramda denizlerin ölü sezon olan kış ayları gibi geçeceğini tahmin ediyorum dedi.

“Fiyatlar 700 TL’den 250 TL’ye kadar indi yine de yok”

Vatandaşların yaşanan ekonomik kriz sebebiyle tatile ayıracak bütçelerinin de olmayacağını dile getiren Öztürk, “Normal sezonda 600-700 TL arasında gecelik kiralamalar yapıyorduk, şimdi 250 TL dolaylarına kadar indik. Bu fiyatlardan vereceğiz herhalde ama yok. Gelen yok. Yaz sezonunun bu sebeplerden bu sene çok iyi geçmeyeceğini düşüyoruz. Umudumuz artık Kurban Bayramı’na kaldı.” dedi.

“65 yaş üstü kişiler dışarı çıkamayınca, emlak satışları düştü”

Bunun yanında Keşan’daki emlak piyasası için de konuşan İbrahim Öztürk, korona virüs sürecinde emlak satışlarında yok denebilecek seviyeye geldiklerini kaydetti. “Satsak da zaten, internet üzerinden randevu almak ve tapuda işlem yaptırmak da çok zor. 65 yaş üstü kişiler daire satacaksa notere gitmesi ve vekalet vermesi lazım, ama dışarı çıkmaları yasak. O yüzden 65 yaş üstü kişilerin emlak satışlarını yapamıyoruz şu an.” diyen Öztürk, başka emlak satışlarının 3 gün önceden randevu alınarak yapılabildiğini söyledi.

“Virüs tehdidi kalkana kadar kiralama yok”

Keşan’da boş kiralık evlerde bu zamana kadar eşine az rastlanır bir şekilde bolluk yaşandığına da dikkat çeken İbrahim Öztürk, şöyle konuştu: “Ben kiralama yapmıyorum korona virüsten dolayı, oturanlara evde oturmaya devam etmelerini söylüyorum. Çünkü, bu kişide virüs varsa ve bir de eşyalı bir evde yaşıyorsa o evde virüs var demektir. Buna güzel bir dezenfekte gerekiyor. Ben yine de kiralık ev gelse de yok diyorum. Virüs kalkana kadar kiralama yapmıyoruz.”
Öte yandan Keşan’daki kiralık evlerin bu sebepten ötürü yüzde 10 ila 15’inin boş olduğuna da belirten Öztürk, “Diğer yıllarda ev bulmak bu zamanlara göre ev bulmak zordu bu dönemde. Ama şu an var evimiz. Satış yapmıyoruz, virüsle mücadele etmeliyiz, 3-5 ayda kimse ölmez ama devam ederse hepimiz gideriz” dedi.

“Evine gidemeyen sağlıkçılar, kiralık evlere çıktı”

Keşan’da kiralık evlerin önemli bir bölümünün korona virüs süreci boyunca sağlık çalışanları tarafından doldurulduğunu da söyleyen Öztürk, evlerinden uzakta yaşamak zorunda olan sağlık çalışanları tarafından kiralık evlerin talep gördüğünü söyledi. “Sağlık çalışanları kendilerinde herhangi bir hastalık varsa, bunu ailelerine bulaştırmamak için, evlerine gitmiyor. Sadece telefonla görüşüp kiralık evlerde kalıyorlar. 3 kişi kalan da var 4 kişi de var.” ifadelerini kullanan Öztük, “En doğrusu da bu” dedi ve ekledi: “Bu sebepten biz de kiralama yapmıyoruz. Yine bizim ekmeğimiz çıkar bir şekilde, ama uzarsa ekmek de yok su da yok. Mücadele edip taşın altına elimizi koyacağız” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu