Haberler

Camiler, 29 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak açılacak

Yaklaşık 2 aydan beri toplu ibadete ara verilen camiler, korona virüse karşı alınan önemlerin gevşetilmesi kapsamında, kısa bir süre sonra cemaatle ibadete açılacak.
Cumhurbaşkanı Erdoğan son Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı konuşmada; “29 Mayıs Cuma günü öncelikle valilikler ve müftülüklerle ilgili şartları uygun camilerlerle ibadete açıyoruz. Bu cemaatle namazı tabiki kurallar içerisinde ifa edeceğiz.” demişti.

Camilerin yeniden ibadete açılması hakkında Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, açıklamalarda bulundu.

“29 Mayıs’ta camilerimiz yeniden ibadete açılacak”

Camilerin ibadete açılacağı tarihle ilgili de bilgilendirmede bulunan Mehmet Yiğit, “29 Mayıs 2020 Cuma günü Türkiye genelinde sadece öğlen ve ikindi namazları için camiler açılacak. Daha sonra kademeli olarak devletimizin alacağı kararlara göre diğer vakitlerde de camilerimiz açılacak.” dedi.
Öte yandan Ramazan Bayramı namazının bu sene camilerde kılınamayacağını belirten Yiğit, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Diyanet TV’de program yapılacağını ve bayram hutbesinin de buradan verileceğini ifade etti.

“Bayramı evlerimizde yaşayalım”

4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması ile geçecek Ramazan Bayramı’yla ilgili de konuşan Mehmet Yiğit açıklamasını şöyle tamamladı: “Yaklaşan bayramda evlerimizde olacağımız için anne ve babalarımız ve akrabalarımızla sosyal medya üzerinden ve telefonlarla bayramlaşma yapabileceğiz. Evlerimizde eş ve çocuklarımızla bayram havasını yaşayalım, kardeşlerimize telefonlarla hal hatır soralım. 24 Mayıs 2020 Pazar günü idrak edeceğimiz Ramazan Bayramını şimdiden tebrik ediyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu