Ekonomi

Keşan-İpsala Oda ve Borsalar Ekonomi Çalıştayı’nda ekonomik gidişat ve beklentiler konuşuldu

Gelişen ve değişen dünya ekonomisinde olup bitenler ve bundan sonra olabilecekler, atılacak adımlar hakkında fikir alışverişi yapmak adına Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Ev sahipliğinde Keşan-İpsala Oda ve Borsalar Ekonomi Çalıştayı; Trakya Üniversitesi, Trakya Kalkınma Ajansı, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan Ticaret Borsası, İpsala Ticaret Borsası ve Dünya Gazetesi işbirliğinde düzenlendi.

“Dünya nereye gidiyor?”

Toplantının açılış konuşmasını  İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurlu Başkanı Necmi Sezer yaptı. Katılımcılara teşekkür eden Sezer, çalıştayın bölgeye hayırlı olmasını dileyerek sözü Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı’ya bıraktı. Çalıştay hakkında konuşan Şapçı, “Bugün burada dünya nereye gidiyor, beklentilerimiz ne olabilir, FED faiz artırdı, bu tarz gelişmeler nasıl bir etki yapacak ve ne fırsatlarımız var konuşmak için toplandık” ifadelerini kullandı.

“Yarın ne olacak bilemiyoruz”

Daha sonra çalıştay konukları konuştu. İlk olarak söz alan Trakya Üniversitesi Keşan Yusuf Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Atakişi söz aldı. Çalıştay öncesinde Mahmut Şahin ve Rüştü Bozkut ile İpsala-Keşan bölgesini gezdiklerini, burada üreticilerle görüşüp nabız tuttuklarını belirten Atakişi ekonomi dünyasının en büyük endişe kaynağının belirsizlik olduğunu dile getirdi.
“Yarın ne olacak bilemiyoruz” diyerek konuşmasına devam eden Prof. Dr. Ahmet Atakişi, “Hepimizin derdi, üretirken de tüketirken de maksimum faydayı sağlamak. Bun anlamda da aslında hepimiz dünyayı anlamaya ve açıklamaya çalışıyoruz. Bu işi elde edilen veriler ile anlamaya çalışan iktisatçılar ile, aynı işin toplumsal boyutunu araştıran iktisatçılar bence eşit değerlere sahip. Ya modellemeler yaparak, yada da köy köy gezip tarım politikalarımızı nasıl yaparız, bunu araştırırız. Ama en başta da değindiğimiz gibi belirsizlik ve bölgesel riskler var, kim tahmin ederdi ki Rusya ve Ukrayna savaş yapacak? Bir de şehirler bombalanırken, tarım koridoru açılıyor. Bu da tüm dünyayı ilgilendiriyor. Bu şekilde eski bakış açılarıyla açıklanmayan belirsizliklerle karşı karşıyayız. Yarın bu koridor kapanır mı? Televizyona bakınca Yunanistan ile savaştayız gibi hissediyorum. Yarın ne olur, bilemeyiz; ama öngörmeye çalışıyoruz. Yine de üreterek, istihdam sağlayarak ayakta kalmaya çalışıyoruz. İnsanlara ekmek veren üreticiler var, onlarda bu çetrefilli dünyada ayakta kalmaya çalışıyorlar.” diyerek sözü diğer konuşmacılara verdi.
Çalıştay, Atakişi’nin ardından Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve Dünya Gazetesi Baş Danışmanı Rüştü Bozkut ile video konferans ile katılım sağlayan Dünya Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Vahap Munyar’ın konuşmaları ile sürdü.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu