Haberler

Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, pandemi sürecindeki çalışmalar hakkında bilgi verdi

Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, halen devam eden koronavirüs salgını döneminde insanların sağlık ve hayatlarının kıymetini bilmeleri gerektiğini söyledi. Evde kaldığımız bugünlerde ele geçen boş vakitlerin değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Yiğit, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Keşan İlçe Müftülüğü’nün pandemi sürecindeki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

“Yeni bir hayat başladı”

İnsanların her şeyden önce kendi sağlıklarını korumaları ve bunun da farkında olmaları gerektiğini kaydeden Mehmet Yiğit, şu ifadeleri dile getirdi: “Allah, Kuran-ı Kerim’de bize kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın buyuruyor. Aynı zamanda bu dini bir sorumluluktur. Bu dönemde Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatı olarak, vatandaşımıza din hizmetini nasıl sunabiliriz? Bunun gayreti içerisinde olduk. Başkanlığımızın gösterdiği hedef doğrultusunda yapılan projeler oldu. Biliyorsunuz virüs mart ayında çıktı ülkemizde. Sonrasında 2,5 ay gibi camilerimiz kapanmıştı. Yeniden camilerimiz açıldığında baktık ki yeni bir hayat başlamış. Hepimizin ağzında maske takılı ve herkesin arasında mesafe olmuş. Biz önceden camilerimizde insanlara saflarımızı sık tutalım derken şimdi aramızda 1,5 metre mesafe olsun demeye başladık. Tabi bu hayata hepimiz alıştık. Din görevlileri olarak arkadaşlarımız vefa destek sosyal gruplarında vatandaşımızın ayağına kadar gittiler. Şu an ki süreçte de devam ediyor bu durum ve aynı zamanda filyasyon ekiplerinde görev alıyorlar. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gideriyorlar, erzaklarını, ilaçlarını götürüyorlar. Bu konuda biz aynı zamanda diyanet camiası olarak sosyal bir görevde yapmış oluyoruz.”

Sıklaştırılan saflara mesafe konuldu

İlk dalgada kapatılan, sonra yeniden ibadete açılan camilerin açık olduğunu belirten Yiğit, “Camilerimizin hepsi açık. Hocalarımız görevlerini yapıyorlar. Biz bütün camilerimizi salgın hastalıklara hazırladık. Camilerimiz sık sık havalandırılıyor. Maske takmayanlara maske veriliyor. Şuana kadar camilerimizle ilgili herhangi bir şey duymadık. Çok ciddi tedbirler alındı. İnsanımız da çok tedbirli geliyor ve ibadetini yapıyor. En fazla kalabalık ortam camilerde Cuma günü oluşuyor. Bu nedenle Diyanet İşleri Başkanlığımızın talimatı gereği Cuma günleri cemaatimizi mümkün olduğu kadar az sürede bir arada tutmaya çalışıyoruz. Hafta sonu kısıtlama zamanlarında da camilerimiz açık. Hocalarımız görevlerinin başında oluyor. Muafiyet durumunda olan insanlar var. Ezan okunduğun da namaz kılmak isteyenler gelip kılıyor.” şeklinde konuştu.

“Kurallara uyarsak başaracağız”

Salgından korunmanın dini bir sorumluluk olduğunun altını çizen Keşan Müftüsü Yiğit, “Bu sorumluluktan kaçamıyoruz.” diyerek, şu sözleri dile getirdi. “Bu hastalık her an bize de gelebilir. Peygamber efendimizin bize öğrettiği ‘her türlü kötülüklerden salgın hastalıklardan, kötü yola düşmekten sana sığınırım Allah’ım gibi duaları bizimde okumamız gerekiyor. İnsanlar öyle çaresiz duruma geliyor ki Allah’a sığınmaktan başka çaresi yok. Peygamber Efendimizin bize gösterdiği çizgiye dikkat etmemiz gerekiyor. Ölümden önce hayatın kıymetini bilmek lazım. Ölüm hadisesi salgın hastalıktan dolayı git gide azalıyor ama buradan vatandaşlarımızı uyaralım. Tedbirleri elden bırakmayalım. Camilerimizden her gün Sayın Valimizin talimatıyla 5 defa anons ediyoruz. Bir müddet daha bu kuralara uymamız gerekiyor. Bu kurallara uyarsak başaracağız. Sonucunda Allah korusun ölüm var. İnsanlar salgından dolayı ölüyor. Vatandaşlarımız kendisi de pozitif olduğu için annesinin, babasının cenazesine katılamadı.”

Uzaktan Kur’an-ı Kerim dersleri

İnsanların iyi yaşadıkları dönemde, anın konforuna kapıldıklarını ve yanılsamaların meydana geldiğini söyleyen Yiğit, “Peygamber efendimiz bize şöyle buyuruyor; iki çok önemli değer vardır ki, bundan dolayı birçok insan aldanmıştır. Bir tanesi boş vakit, bir tanesi sağlık’ Bu iki değer bizim için kıymetli. Bildiğiniz gibi ülkemizde kısıtlamalar yapılıyor. Bu süreçte hepimiz evlerdeyiz. Boş vaktimizi iyi değerlendirmek lazım.” derken Bu sebeple Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başlatılan projeleri anlattı: “Uzaktan kuran öğretimi veriyoruz. Vatandaşlarımız internet üzerinden ‘diyanet.gov.tr’ adresinden ben kuran öğrenmek istiyorum diyor. Bizde müftülükler olarak yardımcı oluyoruz. Keşan’da iki sınıfımız açıldı. Bu sınıflar en az 6, en fazla 12 kişi olacak şekilde online eğitim şeklinde devam ediyor. Bayan hocalarımızla ve erkek hocalarımızla konuştuğumda çok faydalı ve verimli olduğunu söylediler. Bir bayan, bir erkek sınıfı var şuan. İkinci grup en son 17 Ocak’ta müracaat edebilecek. Evlerinde kuran öğrenmek isteyenler diyanet.gov.tr adresinden kayıt yaptırabilirler. İki aylık bir proje. Aynı zamanda kuran kurslarımızda kapalı olduğu için hocalarımızda kendi öğrencileri ile uzaktan eğitime devam ediyorlar. Görme engelliler içinde kuran eğitimi veriyoruz. Başkanlığımız bu vatandaşlarımız için Braille alfabesi bastı. Keşan’da böyle bir kardeşimiz var. Geçen sene kitabını teslim ettik. Bu kardeşimizin kuran okumasını istedim ve gayet güzel bir şekilde öğrenmiş. İşitme engellilere de uzaktan eğitim veriyor başkanlığımız.”

Keşan İlçe Müftülüğü sosyal medyada

Sadece salgın döneminde değil, hayatın her döneminde insanların yaşamlarının değerlerini bilmeleri ve bu değeri artırmak için çalışmaları gerektiğini söyleyen Yiğit, şu ifadelerle sözlerini sonlandırdı: “İhtiyarlıktan önce gençliğinde kıymetini bilmemiz gerektiğini belirten Yiğit: Rabbimiz bize gençliğinizde ne yaptınız diye soracak. Bundan sorumlu olacağız. Fakirlikten önce zenginliğin kıymetini de bilmemiz gerekiyor. İnsan zengin olabilir ama bir bakarsınız elindeki varlığını kaybeder ve fakir olabilir. İnsan kendi durumunu gözden geçirmeli. Biraz önce bahsettiğim gibi bu kısıtlama günlerinde boş vaktimizi Kuran-ı Kerim okuyarak, çocuklarımıza bir ayet, hadis okuyarak, evimizde dini bir şeyler yaparak geçirelim. Bizler elhamdülillah Müslümanız. Rabbimizi, peygamberimiz hatırlayalım. Bu konuda diyanet televizyonumuz gerçekten çok güzel çalışmalar yapıyor. Keşan İlçe Müftülüğü olarak facebook hesabımızdan bizlerde sohbetlerimizi yapıyoruz. Yine sosyal medya üzerinden Keşan İlçe Müftülüğü (ADRB)Aile Din Rehberlik Büromuz var. Buradan vatandaşlarımıza bilgiler aktarmaya çalışıyoruz. Doğru bilgiler vermeye çalışıyoruz. Hasta olanın başkasına faydası olmuyor. Allah’ın bize verdiği büyük nimet sağlık. Bu hastalıktan ölenler rahmet diliyorum ve hasta olanlara acil şifalar diliyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu