Haberler

Keşan Eğitim-İş’in kahvaltısında, emekli öğretmenlere plaket verildi

Eğitim-İş Keşan Temsilciliği 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir araya geldi. Düzenlenen kahvaltılı toplantıda emekli olan üye öğretmenlere plaket verilip onurlandırıldı.Eğitim-İş Keşan Temsilciliği üyelerinin bir araya geldiği toplantı 23 Kasım, 2019 Cumartesi günü yapıldı. Sendika üyelerinin bir araya geldiği toplantı 10.00 sıralarında başladı. Birlikte yapılan kahvaltının ardından Eğitim-İş Keşan Temsilcilik Başkanı Erol Yazla, söz aldı. Yazla, konuşmasına, 24 Kasım 1928?de Millet Mektepleri tarafından kendisine “Başöğretmen” ünvanının verildiğini hatırlatıp, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak başladı.Konuşmasına “Bu özel günde Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyoruz. Cumhuriyetin ilk yıllarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’ derken çağdaş bir toplumun oluşmasında hem öğretmene özel ve çok önemli bir rol veriyordu hem de onun toplum içinde bulunması gereken konumunu tanımlıyordu. Ancak öğretmenin toplumsal konumu, ekonomik, sosyal ve özlük hakları Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk sonrasında seçilen bazı çağdaşlaşma karşıtı iktidarlar tarafından günümüze kadar sürekli değerini yitirmiştir. Özellikle, 2002’de başlayan 17 yıllık AKP iktidarı döneminde.” diyerek başlayan Yazla, ücretli ve sözleşmeli öğretmenliğin eğitime zarar verdiğinin altını çizdi.


Yazla konuşmasında şunları dile getirdi: “Eğitim sisteminin en temel sorunlarından birisi de güvencesiz çalışmadır. İş güvencesi olmadan çalışmak zorunda kalmak öğretmenlerimizi yıpratmakta, onlarda gelecek endişesi yaratmaktadır. Eğitim fakültelerini bitirip atama bekleyen on binlerce öğretmenimiz ücretli öğretmenliğe zorlanarak, eğitim ve öğretim hizmetlerinde kar zarar hesabı yapılmaktadır. Öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi olmaz, olmamalıdır. Öğretmen öğretmendir. Öğretmenin sonradan uzmanı da olmaz. Çünkü öğretmenlik zaten uzmanlık mesleğidir. Adaylık süresi biten her öğretmen uzmandı” dedi.Yazla‘nın ardından söz alan temsilcilik kurucu başkanı Feridun Kuşkonmaz ve eski yönetici Ceyhan Kayalı da, öğretmenlerin ve sendikalaşmanın sorunlarıyla ilgili konuştu.

Programın devamında emekliye ayrılan öğretmenler Ceyhan Kayalı, Mehmet Öztiken, Şerafettin Yanık, Musa Ağtaş, Emine Mağden, Feridun Kuşkonmaz ve Muzaffer Özcan‘a plaketleri takdim edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu