Haberler

“Edirne şanslı ancak yeterli teşvik alamıyor”

Bu sene 7.’si düzenlenen, “Keşan Ekonomi Forumu” programı geçtiğimiz gün gerçekleştirildi. Birbirinden değerli iş insanlarının yaptığı konuşmalarla deneyimlerini aktardığı toplantının moderatörlüğünü Gazeteci Vahap Munyar yaptı.
Forum öncesi, “Ekonomide Yerel Güçler” başlığından yola çıkarak Munyar’a yerel şirketlerin nasıl ulusal ve daha sonra da küresel pazarlara açılabileceğini ve Edirne’nin bu konudaki yerini sorduk.
Munyar, Edirne’yi “Şanslı bir bölge” olarak tanımlarken, şirketlerin merkez yönetimleri için Gaziantep örneğini verdi.

  • Gaziantep Örneği
    Yereldeki bir şirketin büyük pazarlara çıkmasını bulundukları yörelerdeki güçlerine bağlayan Munyar, “Ben yerel örnekteki en iyisi Gaziantep şirketleri derim. Gaziantep’ten çıkan şirketlerin önemli bir bölümü Gaziantep’in dışına merkezlerini taşımıyorlar. Başka yerlerde fabrikaları var, ama merkezleri hep Gaziantep’tedir. Onun için Türkiye’de 4. ve 5. sıraları zorlama noktasına geldi.
    Onların önemli bir lafı var, <Kahke’nin üçü, Antep’in içi> derler. Kahke bir kurabiye. Yani üç öğün kahke yerim, ama yine Antep’te kalırım derler. Ama bunun için de yerelde iyi hizmetler görmeleri lazım. Üretme ve pazarlama şansı varsa kalır ama yoksa bu sefer başta İstanbul olmak üzere başka şehirlere taşır. O zaman da ne oluyor. Burada üretim yapıyor olsa bile vergiyi İstanbul’a ödediği için buraya para kalmıyor.” diyerek şirketlerin kendi bölgelerinde teşvik edilmeleri gerektiğini söyledi.
  • Edirne Şanslı
    Munya, Edirne için ne düşündüğü sorusunu ise “Edirne şanslı ama aynı zamanda dezavantajlı” olarak yanıtladı.
    Munyar, şunları söyledi; “Edirne’nin verimli toprakları var. İstanbul’a yakınlığı bir avantaj. Dezavantajı şu: daha çok teşvik gelişmişlik durumuna göre az gelişmiş bölgelere daha çok verildiği için böyle bir şanssızlığı var. Ama yavaş yavaş o da aşılıyor. Daha stratejik konulara girildiğinde, İstanbul’un göbeğinde bile kursanız şirketinizi teşvik alabiliyorsunuz. Edirne’nin belli ölçülerde sanayileşmişliği var. Bunlara gerek olmasa bile bu yüzden Edirne’nin şanslı olduğunu düşünüyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu