Gündem

Keşan Belediyesi’nin kaynak sorunu olmadığını belirten Helvacıoğlu Millet İttifakı’na seslendi: “Engellerseniz referanduma gideriz”

Keşan Belediye Meclisi’nin 4 Şubat 2021 Perşembe günü gerçekleştirilen Şubat Ayı Toplantısı’nın ilk oturumunda gündeme gelen “Pazaryeri projesi” ile başlayan tartışmaların yankıları sürüyor.

https://www.facebook.com/KesanBelTr/videos/439786967338289


Toplantının ardından CHP Keşan İlçe Başkanlığı ve İYİ Parti Keşan İlçe Başkanlığı ayrı ayrı basın açıklaması gerçekleştirerek; pazaryeri ile ilgili madde üzerinde başlayan tartışmaları ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nun sözleri ile tavrını eleştirmişti.
Bu gelişmelerin ardından Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 7 Şubat 2021 Pazar günü Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi Belediye binası önünde saat 12:00’de başlayan sosyal medya canlı yayınında, “Geçmişin hesabını veremeyenler geleceğe taş koymaya devam ediyorlar.” diyerek başladığı açıklamada, Meclisin gündemine gelen pazar yeri projesi konusunda bilgi vererek, kendisine yönelik CHP ve İYİ Parti açıklamalarına da cevap verdi.
Beraberinde AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan, Başkan Yardımcısı Yakup Balcı ve bazı Belediye Meclisi ile yönetim kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu açıklamada, Helvacıoğlu sözlerine şu ifadelerle başladı:
“Evlerinizde olduğunuz bu pazar gününde sizler de kritiğini yapın istedik. Nasıl bir Keşan’da yaşıyoruz, nasıl bir Keşan hayal ediyoruz, nelerle karşı karşıyayız, ne yapmak istiyoruz, neden yapamıyoruz, neden yapmak için çaba sarf etmemize rağmen engelleniyoruz, bunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.”
Göreve geldikleri 22 aydan bu yana Keşan Belediyesinin önceliğinin vatandaşa hizmet, insana yatırım olduğuna vurgu yapan Helvacıoğlu, “Bu yolda insanımızın ihtiyacına cevap veren projeler geliştirmeyi kendimize görev edindik, bu görevi de layıkıyla sürdürdüğümüzü düşünüyoruz. Büyük düşünmek zorundayız. Hayata geçireceğimiz projeler sadece Keşan’ı ilgilendiren projeler değil, tüm Trakya’yı, komşularımızı komşu ülkemizin komşularını bile ilgilendiren projeler.” şeklinde konuştu.
Muhalefeti; “Maalesef geçmişin hesabını veremeyenler geleceğe taş koymaya devam ediyorlar.” sözleriyle eleştiren Helvacıoğlu, “Biz tüm mesaimizi ve emeklerimizi Keşan’a harcarken, meclisimizde çoğunluğu elinde bulunduran Millet ittifakı kardeşlerimiz, vatandaşlarımızın istek ve iradesinin önüne geçmek için her projede <ama> üretiyorlar. Huzurlarınızda açıkça ifade etmek istiyorum vatandaşımızın umutlarını bağladığı ve çözüm beklediği projelerimizin önüne set çekemeyeceksiniz. Kimse halkımızın milletimizin vatandaşımızın isteklerinin önüne set çekemez.”

“Biz projeye kaynak üretiyoruz, onlar bahane üretiyor”

Geçmiş 14 yılda 94 adet mülk satıldığını dile getiren Helvacıoğlu, “94 tane mülk satılmamış olsaydı bugün Keşan Belediyesi’nin 700 tane dairesi olurdu. Satılan mülkler uçmuş, buharlaşmış, borçlara gitmiş, yok olmuş.
94 tane mülkün geliri ile yol bile yapamamışlar.”
diyen Helvacıoğlu,
Pazaryeri projesine kaynak için mülk satışı konusunu Meclis’te komisyona havale edilmesinin görüşüldüğünü belirterek şunları ifade etti: “Komisyona havale edilsin, tartışalım. Demokrasi gereği bari ‘Hayır’ deyin. Ertesi gün Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Recep Pekcan, daha komisyona gitmeden yaptığı açıklamada ‘Bu arsayı sattırmayız!’ diyor. Bu nasıl demokrasi? 5 dakikada meclis kurmuşlar, belli oluyor, İlçe Başkanı yönetiyor. Bırak sayın ilçe başkanı, meclise saygın olsun. Sen karar verme. O yüzden çok acıdır ki; demokrasi ile naraları atanlar İlçe Başkanının ağzına bakıp cevap veriyorlar.”

“Burası bir de ‘Altın Karınca Ödülü’ almış!”

Millet ittifakının ‘sattırmayız’ diyerek hizmete engel olunduğunu kaydeden Helvacıoğlu, “Bu bir alışveriş modelidir. Kaynak ürettik vatandaşımızı borca sokmayalım. Bu projeler için 100 milyon para lazım. Diyorum ki; bu kardeşiniz bu kaynağı üretiyor, bu kaynağı üreterek faiz ödemeyeceğiz.” şeklinde konuştu.
Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’nin 26 milyon TL’ye mal olduğunu, kendisinin de Ticaret Odası Başkanlığı döneminde üzerinin kapalı olarak inşa edileceğinin belirtilmesine rağmen üstü açık olarak yapıldığını kaydeden Başkan Helvacıoğlu “Şimdi üstünü kapatmak için bir 26 milyon daha lazım. Halkımız kandırılmış. Nerede çadırlar? Kademede, aşağıda Fen İşleri binamızda yarısı atıl durumda bekliyor.” şeklinde konuştu.

Pazarcı esnafının pazaryerinin üzerinin kapatılmasını istediğine kayıt düşen Helvacıoğlu, “Burası kapandığı zaman sadece Pazaryeri olmayacak. Fuar alanı olacak, milli bayramlar alanı olacak, kongre alanı olacak, üniversitelerin eğlendiği, festivallerini yaptığı alanlar olacak. Keşan festivalini de belki de burada yapacağız. Burası şu anda işe yaramayan atıl durumda bir yer. Burası bir de ‘Altın Karınca Ödülü’ almış. 300 – 400 liraya kiralara kimse tutmuyor buradaki iş yerlerini. Şu hale bakın, esnaf kan ağlıyor” dedi.

“Pazarları sokaklardan kurtaralım istiyoruz”

“Keşan’a Çok Farklı Boyut kazandıracak yatırım hedeflerimizi 80 bin hemşerimizin desteğiyle, onlara rağmen hayata geçireceğiz.” diyen Helvacıoğlu, Meclis üyelerine seslenerek şunları söyledi: “Gelin bu sorunu kökten çözelim. Niyetiniz varsa biz çözmeye hazırız. Burasının üstünü kapatalım.”
Pazaryeri yapılırken 26 milyon TL kredi alındığını ve 7 yılda 10 milyon TL de faiz ödendiğini hatırlatan Helvacıoğlu, Keşan halkının faiz ödemek zorunda bırakılmaması için kaynak yaratılmasının önemli olduğuna vurgu yaptı. Eski İtfaiye alanı için planlanan, 1 katı ekside olacak 3 katlı pazaryeri ve otopark projesinden de bahseden Helvacıoğlu,
“Bakın bu sokaklarda pazarlar kuruluyor. Ne ambulans geçebiliyor ne itfaiye geçebiliyor ne de vatandaşımız bu yollarda rahatça yürüyebiliyor. İnanın Trakya’nın hiçbir yerinde Keşan büyüklüğünde ilçelerde pazaryeri sokaklarda kurulmuyor. Pazarları sokaklardan kurtaralım istiyoruz.
Burası Haftanın 6 günü otopark olarak hizmet etsin. Cumartesi günleri de Balık Pazarı’ndan buraya doğru uzanan yolu köprülü geçiş yapalım, burasını da trafiğe kapatalım, cumartesi günleri de pazar kurulsun.”

“İYİ Parti’li arkadaşlara da ‘küçük ortak’ demişim”

“Biz Keşan’ı büyük düşünmek zorundayız. Çanakkale Köprüsü devam ediyor. Organize Sanayi Bölgesi geliyor, Haziran’da temelleri atıyoruz. Tekirdağ Limanı yanımızda. Yeni bir dünya başlıyor artık biz de yeni dünyaya hazırlık yapmalıyız.” şeklinde sözlerine devam eden Helvacıoğlu, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya da şu sözlerle cevap verdi: “İYİ Parti’li arkadaşlara da <küçük ortak> demişim diye çok üzülmüşler ama ben küfür etmedim ki onlara. Küçük var büyük var. İki ortak var. Biri büyük biri küçük, bir şey demeden alınmışlar. İYİ Partili olabilirsiniz Cumhuriyet Halk Partili olabilirsiniz sizi seçenlere saygı gösterin bana <saygısız> diyorsunuz bir şey yapmadan. Gündem değiştirmek için saygısız diyorsunuz, kudurdu lafını konuşuyorsunuz, lan lafını konuşuyorsunuz. Yakışmıyor sizlere kıymetli ve muhalefet kardeşlerim yakışmıyor.” dedi.

“Kafalarında iş yaptırmamak, çalıştırmamak var”

“14 yılda 94 tane mülk satmışsınız şimdi sattırmayız” diyorsunuz ifadelerini tekrarlayan Helvacıoğlu, “Niye sattırmayız diyorlar biliyor musunuz, çünkü içi fesat içi.. Helvacıoğlu ve ekibi başarılı olmasın istiyorlar. Gelin bu işi AK Parti’ye CHP’ye MHP’ye İYİ Parti’ye değil Keşan Belediyesi’ne mal edelim. Ben de sizi CHP’lilere, size oy verenlere sizi alkışlatayım ama böyle sizi alkışlamak değil bir gün belediyeye sokmayacaklar.”

Hastane Caddesi ve Cumhuriyet Meydanı projelerini de görsellerle anlatan Helvacıoğlu, sözlerini sözle sürdürdü: “Proje bedelleri toplam 100 milyonu buluyor. Kaynak var. Keşan’a neden 100 milyona 40 milyon TL faiz ödetiyorsun. Kafalarında iş yaptırmamak, kafalarında çalıştırmamak var. Bana şov yapıyor diyorlar. Ben hizmet yaparak şov yaparım. İzin verin 2 senede değil bir buçuk senede bitirelim. Şu anda hepsi evlerinde bir köşede kanepelerde sinsi sinsi dinliyorlar. Gelin Keşan halkını borca sokmadan bu projeleri hayata geçirelim. Geçmişte bu belediye 8 ay maaş ödeyememiş. Biz bugün iki gün önceden ödüyoruz. Her yer çukur içindeymiş.. Bırakın bu hizmetleri yapalım, bizleri engellemeyin.”

“Bizi engellediğiniz takdirde referanduma gideceğiz”

Başkan Helvacıoğlu son olarak muhalefete yönelik eleştirilerinde şu ifadelere yer verdi:
“Bizi engellendiğiniz takdirde referandum için halkımıza gideceğiz. Halkımızın, vatandaşımızın, pazarcımızın karşısında kimse duramaz. Pazarcımız istiyorsa sen <istemezük> diyemezssin. 
Daha önce AK Parti Belediyeciliğinden korkuyorduk, ne oldu? Neyimiz değişti? Yollarımız değişti, yaşam kalitemiz artıyor. Kimin eteğine, saçına, başına, içkisine, namazına niyazına karışıyoruz. Demek ki korkulacak bir şey yok. Trakya’da yanlış anlatmışlar Cumhur ittifakının yapısını.. işte hizmet aşkı ile doluyuz.  Saat 16:00’da işi bırakıp gitmiyoruz saat 11:00 de de gelmiyoruz.” 

“O elleriniz havada kırılacak”

Cumhuriyet Meydanı, Pazaryerinin üzerinin kapatılması, Hastane Caddesi’nin yenilenmesi ve Eki itfaiye alanı otopark projesi olmak üzere dört önemli projenin hazır olduğunu belirten Helvacıoğlu, şöyle konuştu:  

“Eki belediye binasının yıkılması için de tebligatlarımızı gönderdik. Orası için de projemizi gönderdik, orası için de kaynaklarımız var. Bakın belediyecilik organizasyon işidir, kaynaklarınla yönetirsin belediyeyi.. Keşan bizim yeni nesil belediyeciliğimizi gördü, anladı. Keşan memnun. Ama şimdi halkımıza gideceğiz. Pazarcı esnafımızla referandum yapacağız. Halkımıza soracağız. Bizi engelleyemeyeceksiniz. O elleriniz havada kırılacak. Halkımız sizin ‘hayır’ ellerinizi havada kırar bunu söyleyeyim. Keşan’a hizmet etmeye beraber çıktık. Ben Keşan halkına sizi şikayet ediyorum. Daha mecliste imar komisyonu toplanmadan kafalarda hazırlamışlar hayır cevabını.”


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu