Haberler

Keşan Belediyesi’nin Erikli’ye suyu getirecek en büyük ikinci ihalesinde ilk oturum gerçekleşti

Keşan Belediyesi’nin mücavir alanında yer alan Erikli köyü ve sahil bölgesinin içme suyu ihtiyacının karşılaması için hazırlanan proje kapsamında bugün (20 Kasım 2020 Cuma) saat 11:00’de başlayan ve Keşan Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü?nde görüşülen “Keşan Erikli Sahili İçme Suyu Terfi ve Şehir Şebeke Hattı Yapım İşi İhalesi”nin birinci oturumu gerçekleştirildi.
Destek Hizmetleri Müdürü Aytuğ Bayır‘ın ihale komisyon başkanlığında gerçekleştirilen ihaleyi; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile Su Kanalizasyon İşleri Müdürü Erhan Başaran birlikte izledi.
İlk oturumun sonunda ihalenin yaklaşık maliyetini 31 milyon 77 bin 726 TL olarak açıklayan Bayır, teklif veren 6 firmanın başvuruları ve işe uygunluk durumları değerlendirildikten sonra ikinci oturum için tarih ve saat belirleneceğini kaydetti.

Başvuruların EKAP (Elektronik Kamu Alımları Platformu) üzerinden alındığı ve ilk oturuma 6 firmanın katıldığı ihale sonrası açıklama yapan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu şunları söyledi:
“Yıllardır beklenen tarihi bir projeyi hayata geçirmek üzere bugün ihalemizi gerçekleştirdik.
Bilindiği üzere; Erikli sahilinde, özellikle yaz aylarında artan nüfusla beraber temiz su temininde sıkıntı yaşanıyordu. Güzelleştirme Kooperatifi’nden aldığımız kuyuların su kapasitesi Erikli su ihtiyacının %25 – 30’unu bile karşılamıyordu. Nüfus artışı ve yer altı sularının kuraklıktan dolayı %50 oranında azalması da eklenince durum daha da kötüleşti.
Erikli’nin ortalama 40 bin nüfus ile günlük su ihtiyacı yaklaşık 7 bin ton civarı. Durum böyle olunca; ne pahasına olursa olsun meclisimizde bir çözüm bulmalıydık. Bu kapsamda, sezon öncesi teknik anlamda çalışmalarımızı gerçekleştirdik.
Şimdi de; sıkıntıların önüne geçmek ve vatandaşlarımıza sağlıklı, içilebilir ve temiz su sağlamak amacıyla Erikli’yi suya kavuşturacak projemizi hayata geçiriyoruz.
Yaptığımız ihale; Kocaali’de bulunan kuyulara enerji nakil hattı yapılması, su depoları, paket arıtma tesisi yapılması, Erikli Köyü’nde yapılacak olan su deposuna kadar terfi hattı yapılması, akabinde de; Erikli Sahili’ne yeni içme suyu şebeke hattı yapılması işlerini kapsamaktadır. İşin tamamlanması için belirlediğimiz süre, yer teslimi yapıldıktan sonra 7 aydır. İçme suyu hatları yenileyecek ve ayrıca altyapıda da büyük bir dönüşüm yaşanacak.

6 ulusal firmanın katıldığı ve gerekli rekabet ortamının oluştuğu ihalede teklifler, işinde deneyimli ekibimizle şeffaf bir şekilde değerlendirilecek. Öncelikle ikinci oturum için tarih ve saat belirlenecek. Keşan Belediyesi’nin TL olarak en büyük ihalelerinden biri olduğun belirtelim. Pazaryeri ihalesinden sonra ikinci büyük ihaleyi gerçekleştiriyoruz. Uzun yıllar hizmet edecek olan projemiz Erikli’mize, Keşan’ımıza ve bölgemize hayırlı ve uğurlu olsun.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu