Haberler

Keşan Belediyesi ve odalar Sanayi Sitesi’nin sorunlarına çözüm için bir araya geldi

Keşan Belediyesi, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ve Keşan Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi yönetimi, Madeni Eşya ve Demirciler Odası ve Dülgerler ve İnşaatçılar Odası ile birlikte düzenledikleri toplantıda sanayi sitesinde yaşanan sorunları masaya yatırarak, yerinde inceledi.

Toplantıya; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Salim Şevik, Keşan Belediyesi Meclis Üyesi Hakan Gürel, Madeni Eşya ve Demirciler Odası Başkanı Hüseyin Erkan ve Dülgerler ve İnşaatçılar Odası Başkanı Bülent Gezer katıldı.

“Yol haritası çizerek, problemleri birlikte ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz”

Toplantıda söz alan İsmail Şapçı, şunları söyledi: “Keşan Küçük Sanayi Sitemizde yapacaklarımızla ilgili yol haritası çizerek, problemleri birlikte ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Küçük Sanayi Sitemizin bölge ekonomisine daha da fazla katkı sunması için çalışmalarımızı Belediyemiz ve Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi işbirliği ile geliştirmek için çalışıyoruz. Üyelerimizin beklentilerini karşılamak ve sanayi sitesine katma değer sağlamak için Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu’na sorunları ilettik. Sanayi Sitesini daha da canlandıracak çalışmaları hazırlıyoruz. Yollar, aydınlatma, parklanma sorunu bizlere iletiliyor. Yol kenarlarında hurda araçların bırakılması yaşanan sıkıntılardan diğeri. Trafik açısından sıkıntılara neden oluyor. Işıklandırma konusunda yaşanan aksaklıklar var. Bir de ikinci el araç satışları için ruhsat sorunu bulunuyor. Otopark sorununa kalıcı çözüm üretmek için hep birlikte çalışıyoruz. Keşan’ın gelecek yıllarını düşünüp bölgesel talepleri ele alarak sorunların çözümüne odaklanıyoruz. İşletmelerimizin hoparlör talepleri vardı, bu konuyu da dile getirdik ve en kısa süre içerisinde tespitinin yapılıp eksikliklerinin tamamlanacaktır. Yine Sanayi Sitemizin eksikliklerinden biri olan yönlendirme tabelalarının yakın zamanda çözüme kavuşacağını ve akıllı tabelalar ile desteklenecek. Kısacası ortak akıl ile Keşan Küçük Sanayi Sitemizde bulunan işletmelerimiz ve esnafımızın talepleri en kısa sürede çözüme kavuşacak. Keşan Belediyesi’ne sorunları raporladık ve tüm ihtiyaçlara çözüm bulduk. Üyelerimiz adına teşekkür ediyorum.”

default

“Sanayi sitemizin, esnafımızın sorunlarına adım adım çözümler üreteceğiz”

Daha sonra söz alan Helvacıoğlu, “Sanayi sitemizin de her anlamda Keşan’ımıza ve fedakar esnafımıza yakışan bir yapıya kavuşmasını istiyoruz. Keşan Belediyesi ve Keşan TSO olarak Keşan Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi yöneticilerimizleyiz. Sanayi sitemizin, esnafımızın sorunlarına adım adım çözümler üreteceğiz. Emek ve alın terinin her zaman yanındayız, destekçisiyiz. Sanayi ve esnaf dostu bir belediye olarak işbirlikleri ile şehrimize birlikte değer katıyoruz.” dedi.

“1986 yılından bu yana sanayinin ana yoldan bir giriş yoktu”

Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz dönemde Kooperatif Başkanımız Salim Şevik belediyemizin içerisindeydi. Bu dönem ise Hakan Gürel meclisimizde. Ticaretten geldiğim için sanayimizi bilen bir ruh haliyle çalışıyorum. Sanayi sitesinin daha fazla katma değer üretmesi gerektiğini göreve gelmeden önce de söylemiştim. Gönlümde sanayi sitemizi daha modern, daha büyük bir yere taşıyarak, kimseyi mağdur etmeden Trakya’nın en güzel sanayi sitesini yapmak. Ama bu benim dememle olmayacak. Kentsel dönüşüm ile yapılabilecek bir proje. Mevcut sanayi sitemizin yeri çok değerlendi. Benim dönemimde veya ileride buradaki sanayi sitesi başka yere taşınacaktır. Binalar eskiyor, ortada 1986 yılında yapılmış bir yapı var. Aydınlatma konusunda yaşanan sorunla ilgili hızlı bir şekilde TREDAŞ’a bilgi vermeliyiz. Bu TREDAŞ’ın işi ve Sanayi Yönetimi olarak bir başvuru yapmanızda fayda var. Belediyemiz olarak biz de destek vereceğiz ve gereken görüşmelerde bulunacağız. Yönlendirme tabelaları konusunda sorun iletildi. Katılım yoluna araçları yönlendirmek adına anonslarda bulunulmalı. Ağır ve geniş araçlar katılım yoluna yönlendirilmeli. Hâlâ şehir içerisinden TIR gelmeye çalışıyor. 1986 yılından bu yana sanayinin ana yoldan bir giriş yoktu. Bunu dönemimizde yaptık. Güzel bir giriş oldu. Sanayi sitemizin etrafında yapılmayan yol kalmadı. 2 adet parkı da yapıyoruz. İkinci el araç satışı konusunu ise Ulaşım Komisyonu’nda görüşülüyor.”

“Sanayimizin 3 paraleli çok güzel olacak”

Kaldırım ve yol yapım konusunda gerekli planlamaları yaptıklarının altını çizen Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Sanayimizin 3 paraleli çok güzel olacak. Önce kaldırımları yapacağız. Alt yapı konusunda da gerekenler yapılacak. Alt yapıda ciddi bir maliyet söz konusu. Kaldırım ve yol çalışmalarından önce alt yapı yapılmalı. Doğalgazın sanayimize gelmesi konusunda firma %50 katılım oranı isteyecektir. Keşan’a gelirken de hatırlanacağı üzere ön abonelik olmuştu. Kaldırım ve yol çalışmalarıyla birlikte hurda araç sorunu da ortadan kalkacak. Yapılan çalışmaların ardından yol kenarlarına hurda araçlar park edemez.”

Toplantının ardından Keşan Küçük Sanayi Sitesi içerisindeki yaşanan sorunlar yerinde incelendi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu