Haberler

Keşan Belediyesi, “Sıfır Atık Mavi Hareketi” ile atık oluşumunu önlemeyi ve geri dönüşümü hedefliyor

Keşan Belediyesi sıfır atık konusunda çevreye duyarlı örnek çalışmalarına devam ediyor. Belediye, çevreye duyarlı bu çalışmaları ile; kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını amaçlıyor.

Keşan Belediyesi’nden yapılan açıklamada, toplamda 710840 kg atığın geri dönüşüme kazandırılarak gelecek nesillere daha yaşanabilir bir kent bırakmak için çalışmaların sürdüğü belirtiliyor.

Keşan Belediyesi’nin ambalaj atıkları toplama konusundaki lisanslı firması olan Orhunlar Kağıt’a yaptığı ziyaret sırasında; sıfır atık konusundaki düşüncelerini ifade eden Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu: “Bizlerin hep birlikte gayret göstererek, atıklarımızı geri kazanıp çevremizi korumamız gerekiyor. Atık oluşumunu önlemeliyiz, eğer önleyemiyorsak bu atıkları minimize edeceğiz, geri dönüştüreceğiz veya enerji olarak kullanacağız. 2020 yılının başından itibaren 670.810 kg kâğıt atık, 39.390 kg plastik atık, 730 kg metal atığı geri dönüşüme kazandırdık. Atıkları evlerden, bankalardan, kurumlardan, kıraathanelerden alıyor ve bu ambalaj atıklarını diğer atıklardan ayrı olarak topluyoruz. Biz Belediye olarak; İnsana, doğaya ve tüm canlılara saygılı bir belediyecilik anlayışı çerçevesinde; vatandaş ve çevre odaklı çalışmaya devam edeceğiz. Geri dönüşüme kazandırılabilecek atıklarınızla ilgili ALO 153 Beyaz Masa’yı arayabilirsiniz.” dedi.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Trakya’nın incisi” Saros Körfezi’nde Sıfır Atık Projesi ile ilgili de çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Körfezde çeşitli mevkilerde dalış noktalarının olduğunu kaydeden Helvacıoğlu, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum, sıfır atık konusuna hassasiyetle yaklaşıyor. Biz de bu yönde çalışmalar yapıyoruz. Sahillerimiz ve denizlerdeki atıkların toplanması amacıyla Sıfır Atık Mavi hareketi başlatacağız” dedi.

Helvacıoğlu, özellikle İbrice Limanı mevkisi ve Erikli sahilinde çalışma yapacaklarını anlatarak, “Doğamızı korumak zorundayız. Saros Körfezi 70 kilometrelik büyük bir alan. Erikli ve Yayla sahillerimizde bu çalışmayı dalgıçlarımızla gerçekleştirdikten sonra Valiliğimizin koordinasyonunda Enez ve diğer sahil şeritlerinde de uygulanabilir. Saros Körfezi’nin tutkunu dalgıçlarımıza gelecek hafta çağrıda bulunacağız. Körfezimizi denizlerimizi hayalet ağlar ile diğer deniz çöplerinden arındıracağız.” şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sıfır atık konusunda çevreye duyarlı örnek çalışmalar gerçekleştirdiğini vurgulayan Helvacıoğlu, şunları kaydetti: “Hep birlikte çevreyi korumamız gerekiyor. Atıkları geri dönüşüme kazandırıyoruz. Bu çalışmalarımıza Saros Körfezimizi de ekleyeceğiz.
Günübirlik tatil için körfezimizi ziyaret edenlerden rica ediyoruz. Bu sezon kamyonlarca çöp topladık. Lütfen çöpleri doğaya atmayın.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu