Genel

Keşan Belediyesi, hayvan severlerin sahip çıktığı minik yavrular ve annelerini barınağa taşıdı

Keşan’da mahallelinin kış soğuğunda sahip çıktıkları yavru köpekler ve anneleri, daha iyi bakılacağını düşünen hayvan severlerin talebi üzerine Keşan Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından geçici bakım evine götürüldü. Kol kanat gerdikleri patili dostlar için en iyisinin bu olduğu düşünülse de, hayvanseverler için veda etmek kolay olmadı.

Mahalleli kol kanat gerdi

Geçtiğimiz günlerde Aşağı Zaferiye Mahallesi, Adalı Caddesi’nde bir sokak köpeği doğum yapmış, yeni dünyaya gelen yavru köpekler anneleriyle birlikte sokakta yaşamaya başlamıştı. Soğuk kış günlerinde anne ve yavrularına kol kanat geren mahalle sakinleri boş bir alanda yaptıkları küçük kulübede barınacak bir yer hazırlarken, aynı zamanda aç kalmamaları için yemek ve su verdi.

Sahiplenilmesi için çağrı yaptılar

Ancak kış aylarının soğuktan korunması için çabalarının yetersiz olacağını fark eden hayvan severler, korumaya çalıştıkları can dostlarının daha iyi bir bakıma ihtiyaçları olduğunu düşünerek, onlara el uzatılması için çağrıda bulundu. Yavrular ve annelerinin sahiplenmesi için kampanya başlatılırken, konu basında da yer buldu.
Sahiplenme ilanını gören Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, durum üzerine harekete geçti. İlandaki telefon numarasına ulaşan yetkililer, yardıma muhtaç köpeklerin barındırıldığı yerin bilgisini alarak anne ve yavrularını almak üzere bölgeye geçti.
Yavruların henüz yeni doğmuş olduğu ve anne sütüyle beslendikleri için, minik köpekler ile birlikte annelerinin de alınmasına karar verildi.

Ayrılmak kolay olmadı

Sonrasında yavrular bir süredir sığındıkları kulübeden Keşan Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne sevk edilmek üzere yavrular araca bindirildi; ama anneyi almak kolay olmadı. Uzun bir süre görevlileri peşinden koşturan anne köpek, ancak uyuşturucu iğne ile bayıltılarak araca konulabildi.Mahalledeki hayvan severler tarafından titizlikle barındırılan can dostlarından ayrılmak ise onlar için kolay olmadı. Yavrular araca bindirilirken duygu dolu anlar yaşayan vatandaşlar, tüylü dostlarını son bir kez okşarken; bir yandan da anne ve yavruları için bu soğuk günlerde en iyisinin bu olduğunu söyledi.

Bir süre sonra sahiplenilecekler

Son olarak bakım evine götürülen yavru ve annelerin bir süre orada kalacakları, daha sonra belediye tarafından sahiplendirilecekleri bilgisine ulaşıldı. Aynı zamanda, merkezde gerekli bakımları tamamlanmasının arından şimdiden bir çok hayan severin minik yavruları sahiplenmek için sıra girdiği bilgisine ulaşıldı.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu