BölgeHaberlerKeşan

Keşan Belediye Meclisi mayıs ayı ilk oturumunu gerçekleştirdi

Toplantının ikinci oturumu 9 Mayıs 2023 Salı günü yapılacak

Keşan Belediyesi Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın 1. Oturumu 4 Mayıs 2023 Perşembe günü gerçekleştirildi.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantı saat 15.00’te başladı ve Keşan Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Barbaros Tokgöz, Mithat Bulut, Zafer Topçu, Volkan Erkan ve İbrahim Dinç’in mazeretleri nedeniyle izinli sayıldıkları toplantıda, gündemde bulunmayan 4 önerge oylanarak gündeme alınırken, Başkan Helvacıoğlu, Sinan Ateş isminin bir cadde veya sokağa verilmesi konusundaki önergeyi bu toplantıda da oylatmadan gündeme almayı reddetti.

Toplantı gündeminin ilk maddesinde; Keşan’a gelen depremzede vatandaşların okul, giyim, konaklama, barınma ve gıda ihtiyaçlarının bir kısmının karşılanması amacıyla 10 Nisan 2023 tarihinde Edirne Valiliği AFAD İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nden talep edilen 5 milyon TL’lik nakdi hibenin AFAD tarafından uygun görüldüğü belirtilerek, belediyeye hibe olarak kabul edilmesi oybirliğiyle kararlaştırıldı.

İkinci maddede ise, Keşan Kent Müzesi Restorasyon ve Teşhir Tanzimi için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gönderilen 4 milyon 68 bin 710 TL maddi hibe, oybirliğiyle kabul edildi.

Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, müzeyle ilgili son aşamaya gelindiğini ve bundan sonra iç tefrişat ve bahçe düzenlemesi yapılacağını, bu son hibeyle birlikte bugüne kadar 16 milyon lira gelmiş olduğunu ve Belediye bütçesinden hiç para harcanmadığını belirtti. Helvacıoğlu, Kent Müzesi’nin bugünkü haline gelmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

750 bin TL’lik mini ekskavatör alınmasının oy birliği ile kabul edilmesiyle süren toplantıda; bu amaçla İller Bankası’ndan veya diğer bankalardan 750 bin TL kredi kullanılması için Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na oybirliğiyle yetki verildi.

Afet İşleri Müdürü kadro ihdası da oy birliği ile kabul edildi.

S.S. 25 No.lu Keşan Şehiriçi Minibüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi ile S.S. 99 No.lu Öz İzzetiye Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin ücret tarifelerine zam talebi Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın 24.02.2023 tarih ve 377748 sayılı yazısı ile ülke genelinde yürütülen 250 bin Sosyal Konut Projesi uygulamalarında “Edirne İli, Keşan İlçesi, Merkez 293 Adet Konut ve 10 Adet Dükkan ve Yenimuhacir Beldesi 156 Adet Konut 4 Dükkan İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi” kapsamında taahhüt edilen konut sayısının sağlanabilmesi için plan değişikliği gerektiği ve bu konudaki talebin İmar Komisyonu tarafından da kabul edildiği belirtilerek, meclise sunulan plan değişikliği oy birliği ile onaylandı.

Ispat Cami Mahallesi 1778 ada, 1 numaralı parsel için talep edilen plan değişikliği ise İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.

Encümen tarafından incelenen 2022 yılı kesin hesabı da meclisin ikinci oturumunda görüşülmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Bunun ardından, gündeme sonradan eklenen maddelerin görüşülmesine geçildi.

S.S. 129 No.lu Paşayiğit Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin taşıma ücretlerine zam talebi Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Toplantı, Aladdin Öztürk’ün verdiği soru önergesiyle devam etti.

Öztürk; Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun, 2019 seçimleri öncesinde bol miktarda vaatte bulunduğunu belirterek başladığı önergesinde, bu vaatlerden birinin de Korudağ’da yapılarak 60 yaş üstü vatandaşlara 7/24 sağlık hizmeti verilecek Sağlıklı Yaşam Köyü olduğunu hatırlattı ve “Bu projenin yapımına ne zaman başlanacak ve bitirilecektir? Yeri ve planı hazır mıdır? Hesapları yapılmış mıdır? Bugüne kadar yapılamamasının nedeni nedir? Keşan Belediyesinin bu veya başka adla yakın tarihte açacağı veya inşaatına başladığı bir huzurevi var mıdır? Ticaret erbabı olarak sizin bu projedeki özel katkınız nedir? Sağlıklı Yaşam Köyü projeniz bir sonraki seçimlerde de projelendirilmeden vaat olarak kalmaya devam edecek mi?” diye sordu.

Belediye Başkanı Helvacıoğlu, “Bu konuda dersimize çalışacağız, bir dahaki toplantılarda cevabını veririz.” dedi.

Aladdin Öztürk, diğer bir önergesinde ise, belediyenin Keşan Kent Konseyi’ne yasa gereği yardım ve destek sağlamak zorunda olduğunu, bunun yapılmaması halinde belediye yönetiminin suç işlemiş olacağını belirterek, Kent Konseyi’nin faaliyetlerini sürdürebilmesi için her ay 5 bin TL bedelin 2023 mali yılı sonuna kadar belediye bütçesinden ödenmesini istedi.

Helvacıoğlu, bütçeye böyle bir kalem konulmadığını, Kent Konseyi’nin encümene başvurması halinde konuyu değerlendireceklerini söylemesi üzerine, CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer, encümene 4-5 kez başvurulduğu halde konunun encümen gündemine alınmadığını vurguladı.

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde de söz alan Feridun Tümer, Sinan Ateş adının, Keşan’da bir cadde ya da sokağa verilmesiyle ilgili önergenin oylanmamasıyla ilgili şunları söyledi: “Sinan Ateş ile ilgili verdiğimiz önerge meclisten geçmeyince komisyonun bir anlamı kalmıyor. Yazı İşleri, meclisten geçmeyen bir kararı komisyona havale edemiyor. Bu yüzden önergeleri oylamak zorundasınız. Önergeyi okumadınız bile.” 

Belediye Başkanı Helvacıoğlu ise şu an isim verilebilecek bir cadde ya da sokağın olmadığını ifade ederek, “Bir sokak, cadde meydan olmadığını geçen mecliste konuşmuştuk. Toplu bir şekilde gündeme gelir o zaman komisyona gönderilir. Yasal olarak başvurursunuz ‘oylamadı’ diye, gereğini yaparlar” şeklinde konuştu.

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan Müslim Çekiç de Erikli sahiline çalışmak amacıyla giden vatandaşlar için kurulan konteynerlerin, deprem bölgesindeki vatandaşların daha fazla ihtiyacı olduğu için deprem bölgesine gönderildiğini belirterek, “12 tane konteyner gitmişti. Gerekirse diğer konteynerleri de gönderebilirsiniz. Oradaki vatandaşlarımızın daha çok ihtiyacı var.” dedi.

Mustafa Helvacıoğlu, AFAD’ın kurduğu konteynerlerden sağlam olan 12’sinin deprem bölgesine gönderildiğini, diğerlerinin onarım amacıyla burada kaldığını dile getirdi.

Toplantıyı kapatan Helvacıoğlu, verdikleri katkı nedeniyle Meclis üyelerine teşekkür etti, alınan kararların Keşan ve bölgesi için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Keşan Belediye Meclisi Mayıs Ayı 2. Oturumu 9 Mayıs 2023 Salı günü gerçekleştirilecek ve saat 11.00’de başlayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu