CANLI YAYIN

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’ndan, CHP İlçe Başkanı Pekcan’a: “O koltukta uzun oturamazsın”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu; CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan‘ın, 3 Aralık 2020 Perşembe günü gerçekleştirilen Keşan Belediye Meclisi Toplantısı’nda, Millet İttifakı’nın önergesi ile gündeme alınan, üzerinde tartışılan ve oylanarak kabul edilen “Su faturalarında insanı kullanım hakkı indirimi” konusunda görüşlerini belirttiği ve kendisine yönelik eleştirilerde bulunduğu açıklamalara cevap verdi.

Açıklamasına; pandemide ikinci dalga nedeniyle ülke genelinde ağır bir tablo yaşandığına ve alınan yeni tedbirlerle birlikte azalmalar olacağının beklendiğine vurgu yaparak başlayan Helvacıoğlu, açıklamanın ardından Edirne’ye gideceğini ve Keşan Gıda İhtisas OSB konusunda Vali Ekrem Canalp ile gerçekleştirilecek bir toplantıya katılacağını belirterek başladı.Sözlerine, “Bugünkü gazetelerde CHP Keşan İçe Başkanı Recep Pekcan‘ın talihsiz açıklamalarını görüyoruz” diyerek devam eden Helvacıoğlu, Pekcan‘ın 5 Aralık 2020 Cumartesi günü sosyal medyadan video kayıt ile yaptığı basın açıklamasına, sosyal medyadan yaptığı canlı yayın ile cevap verdiği açıklamasında şunları söyledi:
“Sayın Pekcan, özlemiş manşetleri. Evden çıkamıyor, evden bir şeyler yapayım düşüncesi içinde. CHP İlçe Başkanı Sayın Recep Pekcan’ın telaşlı bir ruh hali ile yaptığı açıklamalara şahit olduk. Sayın Pekcan, cevabımı sana vereceğim, Meclise değil. Çünkü Meclis son günlerde görevini yapıyor. Sende bir telaş var. Ne anlatmak istediğini, kavgacı tutumunun nedenini kimse anlayamamış. Bugünler pandemi nedeniyle sıkıntılı günler. Sen de bir süre temaslı olduğun için evde kaldın. Sıkıntıları biliyorsun. Kaybettiklerimiz var. Ben beklerdim ki; Belediyeme bir baş sağlığı dile. Çalışanımız vefat etti. Evlerinde bu hastalıkla mücadele eden vatandaşlarımız var. Vefatlarımız arttı. Derdin başka şey ise onu bilemem ama insani hakları koruyorum diyorsun ya, insanı vicdanını da ortaya koy.
Sayın Pekcan, tartışmaya, kavgaya gerek yok. Milletimizin bu kavgaları dinlemeye de hali yok. Lütfen hep beraber olalım, nasıl Meclis’te hep beraber oluyoruz son günlerde, sen aradan çık. Bu dönem halkımızın yanında en çok durmamız gereken bir dönem. Ama maalesef biz ‘kavga etmeyelim’ dedikçe Sayın Pekcan mesnetsiz açıklamalarına devam ediyor. Çünkü amacı üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek.
Sayın Pekcan, sen 1 aydır evinin bahçesine çıkamıyorsun ama ben evime gidemiyorum. Bütün gün sokaklardayız. Hastalık pahasına hizmet üretme derdindeyiz. Bizim derdimiz vatandaşa hizmet etmek olurken senin derdin fitne fesat sokmak. Olmasın ne olur yapma, bugünlerde yapma. Bu pandemi geçsin nerede istiyorsan biz uzlaşıya da kavgaya gürültüye de hazırız. Senin derdin siyaset ve kavga olmasın. Bırak bu kavga anlayışını.”

Suya indirim yaparken bile iyi niyetli değiller

“Derdi insani yardım değil, derdi millet değil. Derdi millet olsaydı kendi evlatlarını 30 senedir belediyede işe aldırmazlardı.” diyen Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hep beraber dedik ki geçen hafta; ‘Suya indirim yapalım, güzel olur.’ Dersimizi çalıştık. Siyasi gol atmak için önerge sundular, sunabilirler. Derdimizi anlattık. Çıkmış gazetelerde ‘Helvacıoğlu yüzde 25 zam istedi’ demiş. Kanıtla! Sudan hiç bir ücret, para almayacağız.
Vatandaşımıza destek olmak adına personelimiz her yıl plan bütçede çalışma yapar. Haberin bile yok. Bu yılın giderlerine bakarla gelirlerini bakarlar. Her birim tarifelere hazırlık yapar, getirir. Bu yüzde 25 zammı ben söylemedim, bunu ispat edebilirim. Dedik ki; dezavantajlı ailelere indirim yapalım. Burası önemli. Zor durumda geçinen ailelere indirim yapalım. Dezavantajlı ailelerimizin kömür ve gıda ihtiyaçlarını da giderelim. Sadece suya indirim yapmayalım. Ne yaptı Sayın Pekcan, tek başına, Meclisi de geçti, benim dediğim olacak dedi. grubunda.. bunun haberleri geliyor, yalansa söylesin. Bütün limiti su indiriminde kullandı. Çünkü onun derdi suya indirim değil. Derdi Belediye zarar etsin. Helvacıoğlu’nun da çeşmesinden akan suya indirim yaptı, Recep Pekcan’ın da suyuna indirim yaptı, bütün evlere indirim yaptı. Suya indirim yaparken de iyi niyetli değiller.”

“Nerede sosyal demokrat belediyeleri?”

Trakya’da bizden daha hesaplı indirim yapan yok. İnsanı hak indirimi yapan hiç yok. Nerede sosyal demokrat belediyeleri? Niye indirim yapmamışlar Trakya’da? Bugüne kadar neredelermiş? CHP 30 sene yönetti, bir tane indirim hakkı var mıydı acaba? Ama AK Parti, Cumhur İttifakı Belediye Başkanı yönetiyor diye o zaman halkçı oluyorlar, çocuklarını işe alırken halkçı olmuyorlar, o zaman halkçı oluyorlar. Durumu iyi olana da olmayana da indirim yapıyorsun. Çünkü amacın Belediye yorulsun, ödeme zorluğu çeksin ve hizmet edemesin. Bunu daha önce de yaptın. 5 – 6 tane örneğimiz var. Size yemin ediyorum, derdi insani yardım değil, derdi millet değil. Bakın derdi millet olsaydı, kendi evlatlarını 30 senedir Belediyeye işe aldırtırlar mıydı, soruyorum size?”

“Keşan Belediyesi’ni ve Meclisini dolandırıcı yerine koyuyor”

“Sayın Pekcan çıkıyor, ‘Su faturalarını takip edin’ diyor. Keşan Belediyesi’ni ve Meclisini dolandırıcı yerine koyuyor. ‘Faturaları takip edin, Belediye indirim yapmayabilir’ diyor. Sayın Pekcan o dönemler geçti. Vatandaşımız tek kuruşuna sahip çıkanı seçti. Bu nasıl bir açıklama Sayın Pekcan? Sen Belediyene, personeline güvenmiyor musun? Ama kişi kendinden bilir işi. Biz çok iyi biliyor ki; Sayın Pekcan, bunları bahane ederek, meclisimizle, halkımızla uyumlu gidiyoruz ya, bunu kendine dert edindi. Kavga etmek zorunda. Her şey iyi gidiyor çünkü, vatandaş memnun. Dün gezdik Keşan’ı, 150 bin kişi izlemiş yaptıklarımızı. Onun yaptıklarını, anlattıklarını 150 kişi tıklamamış. Çünkü niyet bozuk. İşi kavga ve kaos.”

“Bu uyumlu sürecin bozulmasından senin meclis üyelerin de rahatsız”

Hep söylüyorum yine tekrarlayacağım: Sayın Pekcan bu kafayla o koltukta uzun oturamazsın. Seni partililerin, halk seni sorgular, yargılar. Kaldı ki; bu uyumlu sürecin bozulmasından senin meclis üyelerin de rahatsız. Bunu ben biliyorum. Tek adam oldun, tek adam. Benim dediğim olacak diyorsun. Oysa Meclis’te başka şeyler konuşuluyor Meclis üyeleri ile sen benim dediğim olacak deyip, çoğunluk sen de ya onun hesabını soracaksın ya Keşan Belediyesi’ne.. Sen 31 Mart’ta neredeydin, kaybederken? Şimdi niye soruyorsun AK Parti belediyeciliğine veya Cumhur İttifakı belediyeciliğine?”
Sayın Pekcan bırak Meclis çalışsın. Meclisine hükmetme.. Meclisini halk seçti. Onlar çalışır, karar verirler. Çünkü bu Meclis 20 yılda yapılmayanı 20 ayda yaptı. Sen milleti düşünmeyebilirsin ama millet kendini düşüneni seçti. Vatandaşımız da çok iyi biliyor ki senin derdin hizmet etmek değil.”

“Belediye Başkanlığını 2024’te düşünürsün”

“30 senedir seçimi kaybetmemek için hep politika ürettiniz. ‘Ceketimizi koysak kazanırız’ modundaydınız. Ama milletimiz uyandı ve dedi ki; ‘Tek kuruşun hesabını verenlere oy vereceğiz artık”
3 aydır uzlaşı içinde meclis ile çalışır haldeydik. Yine çalışacağız. Buna çaba sarf ediyorum. Ama hem meclis üyelerinin hem de İYİ Partili arkadaşların kanına giriyor. Kavga zamanı olmadığını hepimiz bilmeliyiz.
Telaş var telaş! Her şey yolunda gidiyor çünkü. ‘2024’te tekrar kazanırsa Cumhur İttifakı ben nasıl hesap veririm tabanıma’ telaşı var. Başka bir telaş da; Sayın Pekcan‘ın Belediye Başkanı adaylığına hazırlandığını yönünde duyumlarım var. Sen onu 2024’te düşünürsün. Şu anda Keşan’ın önünü tıkama. Böyle tıkarsan o koltukta da oturamayacaksın, bırak Belediye Başkanı adaylığını..”

“Bu belediye 15 yılda 15 tane akülü araba vermiş değil”

“Engelli vatandaşlarımıza 3 Aralık’ta 15 tane akülü araba verdik. Bu belediye 15 yılda 15 tane akülü ara vermiş değil onu da söyleyelim. Biz bir defada verdik ve Keşan’da kimse akülü arabasız kalmayacak. Akülü arabaları belediyemiz almadı. Allah razı olsun iş adamlarımız aldı, belediyemiz de aracı oldu. İl Genel Meclisi’ne haber verdik Sayın Pekcan, orada CHP’li İl Genel Meclisi üyesi de vardı. Ben sana her zaman kırmızı bültenle haber mi göndereceğim. Meclis grubuma yazıyorum. O gün benim il, ilçe başkanlarımda meclis grubundan haber almışlar, sen neredeydin? Belediyenin organizasyonu, sen de geleceksin, meclis üyelerimiz de gelecek. O zaman il, ilçe başkanımı yalnız bırakma sen de gel. Bizi niye yalnız bırakıyorsun? Belediyenin engelli komisyon başkanı bile gelmedi. Allah’ın huzurunda yemin ediyorum engellilerimizi CHP’li mi, İYİ Partili mi, AK Partili mi diye bakmadan seçtik. Muhtarlarımız oradaydı, sen neredeydin? Ama nasıl eleştiri çıkarırım, nasıl çamur atarım diye elin kalemde idi. Nasıl siyaset yaparım, nasıl siyasi çıkar sağlarım diye aklınız, fikriniz ters anlayışta. Elimizden tutun Keşan’a beraber hizmet edeceğiz. Halk ne demiş? 4 partiye de görev vermiş. Adalet ve Kalkınma Partisi Cumhur İttifakı başkanını seçti, CHP meclisi seçti. Milliyetçi Hareket partisi 1’di 2 oldu. İYİ Parti 0’dı 3 oldu. Kaçma görevden bu belediye senin de belediyen. Senin de sorumluluğun var bu belediyeye proje getir. Hayır demekten başka hiç bir şey bilmiyorsunuz.”

“Düne kadar Keşan’ı küçük görenler şimdi kalkmış bizim duruşumuz sorguluyor”

“Yapılanlara şaşı bakışı, iyimserliğimizin önüne de set çekiyor. Düne kadar Keşan’ı küçük görenler şimdi kalkmış bizim duruşumuzu sorguluyor. Sayın Pekcan bizim duruşumuz merttir, arkadan dolanmıyoruz. Sahnenin önünde kucaklamıyor, arkada da kurşun atmıyoruz insanlara. İnsanları her yerde kucaklıyoruz, sokaklarda, caddelerde her yerdeyiz. Makam odasında, makam koltuğuna oturursam haram olsun bana, beni kimse göremez orada otururken. Haftalık gündemlerle CHP’li tabanına iyi görünecek ya, CHP’li taban bile alkışlıyor belediyeyi. Yollara, yaptığımız işlere bakın, var mı ayırım? Herkesin yolunu, kaldırımını yapıyoruz, herkese akülü araba dağıtıyoruz, CHP’li AK Parti’li ayırmıyoruz. Böyle giderse bırak belediye başkanı adayı olmayı bulunduğun koltukta bile uzun oturamazsın sen. Vatandaş sana bunun hesabını sorar.”

“Ocak, Şubat, Mart aylarında kira almamak için dersimize çalışıyoruz”

“Biz bu kısır çekişmelere girmek istemiyoruz. Böyle toplantıları sık yapmayacağım. Sadece suya indirim yaparak işimiz bitmedi. Kanun ve mevzuat çerçevesinde belediyemizin kiracıları konusunda da dersimizi çalışıyoruz. Onların önergesine de ihtiyacımız yok. Zorlu süreçler yaşadığımız bugünlerde mevzuat gereği kapalı olan 700’e yakın kiracı işletmelerimizin Ocak, Şubat, Mart aylarında kira almamak için Ocak ayındaki mecliste kararımızı ortaya koyacağız. Çalışan ama cirosu düşük olan işletmelerimiz için de %50’ye yakın kira eksiltmesine gitmek istiyoruz. Bu taslak çalışmadır, iyileştirme, gerileme olabilir. Pandemi süresince bu uygulamalara deva edeceğiz. Ama benim görüşüm aşı nedeniyle Mart’tan sonra bu illet hastalıktan kurtulacağımız yönünde. Ben ruhumuzu ve gönül desteğimizi anlatmaya çalıştım daha neler gerekiyorsa yaparız. Bugüne kadar 1000’e yakın Covid-19 pozitif ve temaslı vatandaşlarımıza gıda yardımları yapıyoruz, evlerine götürüyoruz. Bunlar söylenmez ama Sayın Pekcan’ın haberi olsun diye söylüyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu