Haberler

Kent Konseyi Başkanı Karagöz sordu: “Keşan depreme ne kadar hazır?”

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, 01 Ekim 2020 Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında; Kent Konseyi Yürütme Kurulu olarak, “Keşan depreme hazır mı?” konusunu 1 yıl önce gündemlerine aldıklarını belirterek depremle ilgili hazırladıkları taslak hakkında değerlendirmelerde bulunudu.

Depremle ilgili yapılacak çalışmalar ertelenemez.”

Deprem konusunda, KEDAK ve Keşan Belediye Başkanıyla görüşerek konuyu onların gündemlerine de taşıdıklarını kaydeden Karagöz, “Sayın Belediye Başkanı heyecanlanmıştı ve KEDAK’a elbise ile ekipman alındı. Kent Konseyi, KEDAK ve belediyeden katılacak kişilerle birlikte ortak çalışma komisyonu oluşturularak süreç ilerleyecekti. Ancak, daha sonra ne olduğunu anlayamadık ve KEDAK ile belediye işbirliğiyle kitapçık basılarak dağıtıldı. Olay bu şekilde kaldı. Deprem konusu çok ciddi ve kesinlikle ertelenmemeli. Kent Konseyi Yürütme Kurulu olarak, yaptığımız değerlendirmede tekrar gündeme alınması gerektiğine karar verdik. Çünkü depremin ne zaman olacağı belli değil. Depremin ayak sesleri geliyor” dedi.

Kent Konseyi olarak, deprem konusunda bir program taslağı hazırladık.”

Son günlerde, İstanbul ve çevresi, Marmara Denizi, Tekirdağ, Şarköy ve diğer yerlerde değişik şiddetlerde depremlerin yaşandığını belirten Hasan Karagöz, şunları söyledi: “Yaşanan bu depremler bizleri uyarmaktadır. Depremle ilgili yapılacak çalışmalar ertelenemez. 17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden 21 yıl geçti. 1999 depreminden sonra tüm bilim insanları azami 30 yıl içinde 7 şiddetinin üzerinde büyük bir Marmara depremi olasılığını ortaya koydular. Süre alabildiğince kısaldı. Ancak, başta İstanbul olmak üzere Trakya genelinde buna uygun hazırlık yapan herhangi bir yerleşim yeri yok. Sonuçta, ortaya çıkacak durum kader diye lanse edilecek. Bu sonucun kader olabilmesi için bizlerin tüm hazırlıklarımızı eksiksiz yapmamız gerekmektedir. Kent Konseyi olarak, deprem konusunda bir program taslağı hazırladık. Bu taslağı, Keşan Belediyesi’nin Ekim ayı meclis gündemine alınması için gönderdik. Taslağı; Keşan Kaymakamlığı’na, belediye meclisinde grubu bulunan CHP, AK Parti ve İYİ Parti’ye de ilettik.

“Deprem sonrası toplanma alanları görünür kılınmalı.”

Deprem sonrası toplanma ve yaşam alanlarının belirlenmesi konusunda değerlendirmelerde bulunan Karagöz: “Deprem sonrasında, toplanma ve yaşam alanları kağıt üzerinde belli. Ama halk bu yerleri bilmiyor. Toplanma alanlarının görünür kılınması gerekiyor. Toplanma alanlarına tabelaların konulması lazım. Bu alanlarda seyyar tuvalet bağlantı yerleri ile kullanma suyu bağlantı yerleri önceden hazırlanmalı. Depremden hemen sonra, merkezden veya çevre ilerden yardım almamız pek mümkün görünmüyor. Bu nedenle bizler mahalle gönüllüleri ekiplerimizi oluşturup, eğitmeliyiz. Kendi yağımızda kavrulmamız gerekiyor. 1999 depreminde hiç eğitim almadıkları halde mahalle halkı binlerce kişinin hayata tutunmasını sağlamıştır.” dedi.

Binaların envanterinin çıkarılması, deprem öncesi ve deprem anında yapacağımız çalışmalara ışık tutacaktır.”

Keşan’daki binaların envanterinin çıkarılması gerektiğine kaydeden Hasan Karagöz: “Binaların envanterinin çıkarılması, bizlere deprem öncesi ve deprem anında yapacağımız çalışmalara ışık tutacaktır. Deprem öncesi yapılacak çalışmalarda güçlendirilmesi gereken binalar, yıkılması gereken binalar, riskli binaların toplamını görünür kılacaktır. Bu çalışma hemen deprem sonrası ilk müdahale yerlerinin belirlenmesini kolaylaştıracaktır. Valilikle iletişime geçilerek tüm ilçeleri kapsayacak şekilde uydu telefon sistemi kurulmalı. Haberleşme ve kurtarma ekipleri için telsiz, hasar tespiti için drone temini yapılmalı. Arama kurtarma anında kullanılmak üzere gerekli olan her türlü alet  ve edevat temin edilmeli. Konaklama alanı için çadır, battaniye, WC kabinleri, duş kabinleri, su deposu, jeneratör, yaz ve kış donatıları, engelli, çocuk, yaşlı donatılarının temini yapılmalı. Tüm bunların korunması için şehir stadyumunda tam donanımlı konteynırlar sağlanmalı. İlk anda kullanılmak üzere ihtiyaç duyulacak  kuru gıda, konserve, çocuk mamaları ve içeceklerin depolanacağı yerler hazırlanmalı ve gerekli çalışmalar yapılmalı.” şeklinde konuştu.

Deprem konusunda halkın bilgilendirilmesi gerektiğini ifade eden Karagöz sözlerine şöyle sürdürdü: “Halkın eğitimi, aileden başlamalıdır. Evlerde yapılması gerekenler, aile bireyleri arasındaki iletişim, deprem anında evde sığınılacak yerler, deprem çantası, deprem anında yapılması ve yapılmaması gerekenler üzerine halkın bilgilenmesi sağlanmalıdır. Ayrıca okullarda öğrencilerin eğitilmesi ve genel anlam da konferanslar, paneller düzenlenmeli, broşür, tiyatro ve kamu spotları gibi benzer çalışmalar yapılmalıdır. Farkındalık yaratmak amacıyla bir simülasyon aracı veya odası var edilerek eğitim çalışmalarında kullanılabilir. Kaymakamlık bünyesinde oluşturulmuş olan deprem koordinasyon merkezine bağlı çalışacak görevlilerin her biri önceden deprem toplanma ve barınma yerleriyle ilişkilenmeli herkes görev yerini ve ekip arkadaşlarını önceden bilmesi sağlanmalıdır.

Deprem sonrasında yapılacak çalışmalar hakkında konuşan Hasan Karagöz sözlerini şöyle tamamladı: “Belediyenin merkezi anons sistemi zarar görmemişse merkezi anons sistemi ile zarar görmüşse ses düzeni bulunan seyyar araçlarla yapılacak anonslarla halkın sakinleşmesi sağlanmalı ve dronelerle hasar tespiti yapılmalı. Toplanma ve barınma alanlarından sorumlu kişiler deprem koordinasyon merkezinde, ilk yardım ve arama kurtarma ekipleri alet ve edevatlarına bulunduğu stadyumdaki konteynerin önünde toplanacağı önceden belirlenmelidir. Halkın sakinleşmesi sağlayacak ve hayatlarını idame ettireceği ihtiyaçlarının giderilmesi çalışmaları yapılmalıdır. Konaklama mekânında yaşlı, engelli, çocuk, hasta, hamile donatılarının bulundurulması ve ihtiyaçları karşılanmalı. Oluşabilecek hırsızlıklara karşı asayiş tedbirleri alınmalı. Oluşabilecek hastalıklara karşın önlemlerin alınmalı. İklim koşulları en sıcak ve en soğuk değerlendirilip önlem alınmalı. Oluşacak deprem korkusu psikolojisi için çalışma yapılmalı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu