Haberler

Kent Konseyi, Bakanlığın ikinci kez verdiği “ÇED Olumludur” kararını değerlendirdi

Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri Dayanışması temsilcileri tarafından, düzenlenen basın toplantısında, Saros Körfezi’ne yapılmak istenen FSRU Likit Doğalgaz ve Petrol Limanı ve Boru Hattı Projesi’ne ÇED olumlu kararı verilmesini eleştirerek, 30 gün içerisinde ÇED iptal davasını açacaklarını kaydetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın FSRU Likit Doğalgaz ve Petrol Limanı ve Boru Hattı Projesine, 25 Haziran 2020 tarihinde ÇED olumlu kararı verdiğini hatırlatarak, sözlerine başlayan Karagöz, şunları söyledi: “Bakanlığın bu hareketi bizi yanıltmadı. Yangından mal kaçırırmışçasına yargı kararının arkasından dolaşarak, İDK’da ikinci ÇED sürecini başlattılar ve hızlı bir şekilde sözüm ona kurum görüşlerini de birleştirerek, özellikle de bizim aklımızla alay edercesine ÇED olumlu kararını açıkladılar.
Bugüne kadar Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri Dayanışması müdaleyi ortak sürdürdü, bundan sonra da devam edecek. Biz yargıya güveniyoruz ve bunu geri döndüreceğiz.

Bunun yanında Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun Sazlıdere FSRU’ya karşı çıkılması konusunda söylediği ‘Yaygara büyük. Böyle tepki olmaz. 4 kişi milleti galeyana getirip, arkasına alarak yangına körükle gidilmez.’ sözlerini talihsiz olarak niteleyen Karagöz şu ifadeleri dile getirdi: “İki yıl geçmiş üzerinden. 31 Mayıs 2018’de ilk duyuru yapıldı. 45 bin ıslak imza toplanıp Ankara’ya götürüldü. O 4 kişinin kolları çok güçlü demek ki ve hala da olaya vakıf olunmadığı söyleniyor. BOTAŞ Genel Müdürü’nün buraya gelip bilgi vermesi gerektiğinden söz ediliyor. BOTAŞ ya bu raporu okumadı, çünkü onların dediği gibi bu projede depo yok. Liman var, oraya FSRU gemisi yanaşıyor, LNG gemileri sıvılaştırılmış doğalgazı boşaltıyor FSRU gemisi gaza dönüştürüyor. Oradan da 17 kilometrelik boru hattıyla Avrupa’ya pompalanıyor. Bunu sağır sultanlar duydu ama bizi temsil noktasında olanların haberi yok.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu