BölgeHaberlerKeşan

Kemik, köylerin acil çözüm bekleyen sorunlarını KHGB Genel Kurulu’nda gündeme taşıdı

Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin 2021 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, 17 Haziran 2021 Perşembe günü gerçekleştirildi.
Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi Tiyatro ve Konferans Salonu’nda yapılan toplantıda, Keşan KHGB Encümeni’ne; İl Genel Meclisi üyelerinden İsmail Keleş ve Erdinç Can ile Akhoca Köyü Muhtarı Emrullah Meriç ile Erikli Köyü Muhtarı Ercan Yıldız seçildi.
Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı ve Gökçetepe Köyü Muhtarı Abdullah Kemik, toplantıda yapılan konuşmada, köylerde yaşanan sorunlara dikkat çekti.

Köylerde “çöp” sorunu

Muhtarlıklara geriye dönük borçların gelmeye başladığını vurgulayan Kemik, değiştirilmek üzere alınan çöp konteynerlerinin yerlerine yenilerinin gelmemesinden de yakınarak kendi köyünü örnek gösterdi.
Kemik“Gökçetepe’de sadece merkezde konteyner var. Dolayısıyla ben vatandaştan nasıl çöp parası isteyeceğim. İnsanlar çöplerini dökmek için yeri geliyor kilometrelerce yol gitmek zorunda kalıyor. Bu sorun sadece benim köyümde değil, diğer köylerde de var. dedi.
Yeni seçilen bir muhtara Esetçe Grubu Birliği ile ilgili olarak borç çıktığını ve bu paranın, hiçbir şeyden haberi olmayan muhtarın maaşından kesilmeye başlandığını dile getiren Kemik, “Muhtarımız mağduriyet yaşıyor. Bu konuda İl Genel Meclisi üyelerinden yardım ve sorunu çözmelerini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“Tip projeler”

Abdullah Kemik, bir süre önce köylerden kaldırılan “Tip projeler” konusuna da değindi.
Bu projelerin kaldırılmasıyla, köylerde yaşayan vatandaşların mağduriyet yaşadığına dikkati çeken Kemik, “Vatandaşımız 20 bin TL vererek bir kümes yapacak durumda değil. Bu projelerin yeniden köylerde yapılabilir olması gerekiyor. Kaçak yapılar çıkmadan gerekli merciler ile görüşüp bu soruna acil çözüm bulmalıyız.” 

Edirne “bütünşehir” olacak mı?

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş‘in, Edirne’nin “bütünşehir” olacağı yönündeki açıklamalarına atıfta bulunan Kemik“Ancak Ankara ziyaretimde AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal ile görüşmemizde, böyle bir şeyin ne gündemde ne komisyonda olmadığı söylendi. Bu konu Ankara’da araştırılsın. Eğer bütünşehir olayı doğru ise köylerde, köylünün paraları ile alınan birçok mal var.” dedi.
Kemik, yapılacak araştırmaya dair bilgilerin de muhtarlar ile paylaşılmasını istedi.

Kemik’in değerlendirme ve soruları üzerine İl Genel Meclisi üyeleri ne dedi?

Edirne İl Genel Meclisi Üyesi Erdoğan GümülcineliKemik‘in eleştirilerinde yer verdiği konu başlıklarının kendilerine iletilmediğini belirterek, “Belki bizlerin de eksiklikleri vardır. Ancak Muhtarlar Derneği Başkanının da bu gibi sorunları bizlere iletmesi, görevlerinden biridir diye düşünüyorum.” dedi.

İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Keleş de, çöp konteynerlerinin geçtiğimiz yıl köylerdeki nüfusa göre dağıtıldığını, bu yıl dağıtılamadığını belirterek konunun çözümü için çalışacaklarını söyledi.
Keleş ayrıca; 7- 8 köy muhtarının geçmişten gelen borç mağduriyeti yaşadığını ifade ederek, konunun Keşan Kaymakamı Cemallettin Yılmaz‘a iletildiğini, önümüzdeki haftalarda Vali Canalp ile de görüşüleceğini kaydetti.

İl Genel Meclisi Üyesi Halil Bayazıt da, “Tip projeler”in 2 yıl önce kaldırıldığını, bu projelerin yeniden başlatılmasıyla ilgili Edirne Valisi Ekrem Canalp ile görüştüklerini belirterek, bakanlıkta çalışmaların yapıldığı “Tip Projeler”in  çözüme kavuşacağını dile getirdi.

“Bazı köylerden 400 bin TL çöp toplama bedeli alacağımız var”

Toplantıda son olarak söz alan ve köylerden tahsil edilemeyen çöp toplama ücretleriyle ilgili bilgilendirmede bulunan Keşan İlçe Özel İdare Müdürü Bülent Sorut; “45 köy ve 3 sahilin çöplerini toplamaya çalışıyoruz. Ekip sayısı yetersiz kalıyor. 3 kamyonumuz mevcut. Bu ekiple bu kadar yapabiliyoruz. Çöp paralarını tahsil edemeyen muhtarlıklarımız, tahsilat listesini bizlere versinler biz tahsil edelim. Bazı köylerimizden yaklaşık 400 bin TL çöp toplama bedeli alacağımız var.” dedi.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu