HaberlerYaşam

KEHAYKO’dan sokak hayvanları için çağrı: “Bu soğuk günlerde onlara yuvanızı geçici de olsa açın”

Etkisini giderek artıran kış ve onun getirdiği zorlayıcı şartlar sebebiyle KEHAYKO (Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği) Başkanı Sevinç Cebeci, soğuk geçen bu günlerde sokak hayvanları için insanlara seslendi.

Kalacak sıcak bir yer, yiyecek ve mama için geçici yuva çağrısında bulunan Cebeci, “Geçici bakılan canı sonradan biz tekrar alırız. Önemli olan bu soğuk günlerde geçici yuva olması.” dedi.

Dondurucu soğuklar sebebiyle yiyecek ve barınacak yer bulmanın can dostlarını giderek zorladığı bugünlerde, sokak hayvanlarının insanların ilgisine olan ihtiyaçlarının arttığını belirten Sevinç Cebeci, “Soğuk günler geçiriyoruz, can evimizde hem battaniye hem mama hem de geçici yuva istiyoruz. Dışarıda kalan canların bir sürü ihtiyacı var. O canları hastalığa her zaman açık. Klinik tedavisini yapsak da ev de baksak da canlarımızı hastalıktan dolayı kaybedebiliyoruz. Can evinde bir sürü cana bakabiliyoruz ama küçücük, bir aylık canlarımız oluyor.” diyerek geçici yuva ihtiyacına dikkat çekti.

Kediler 8 köpekler 12 saat aç kalabiliyor

İnsanların ev ve apartmanlarında kullanmadıkları alanlarını açmalarının, can dostlarının hayatını kurtarmak konusunda ciddi önem arz ettiğini belirten Cebeci, açlığa ve susuzluğa kısıtlı süre için dayanabilecek hayvanlar için; “Onların geçici yuvaya daha çok ihtiyacı var. Balkonda ya da bir kömürlükte de olabilir, soğuk girmeyen bir yerde battaniyeye sarılı bir şekilde de bakılabilir. Kış aylarında biz bile dışarıya çıktığımızda donuyoruz, o canlar küçücük. Kedi köpek üşümez diye düşünmemek lazım. Kürkleri var diye üşümemezlik olmuyor, o kürkler o canları tam korumuyor. Büyük canlar kendilerine bakabilse de küçük canlarımız onlar kadar kendilerini koruyamıyor. Küçük canlarımız bu yüzden daha çabuk hayatlarını kaybediyorlar. Kediler 8, köpekler 12 saat aç kalabiliyor. Aç kaldıklarında hareket edemeyip yemek bulamadıklarında da donarak ölüyorlar. Vatandaşlardan ricamız, ne olur can evinden can sahiplensinler. Geçici yuva da olur. Biz mama ihtiyaçlarını gideririz. Bahçesinde, kömürlüklerde, balkonlarda can bakabilirler. Şu soğuk günlerde bize yardımcı olsunlar. Bu canlara sahip çıkalım. Geçici bakılan canı sonradan biz tekrar alırız. Önemli olan bu soğuk günlerde geçici yuva olması” dedi.

Hem zumba hem mama

Son olarak Özlem Onaran Baş‘ın, sokak hayvanları için evinde online olarak zumba dersi vereceğini, yapacağı bu destek için çok mutlu olduklarını belirten Cebeci, sözlerine şöyle devam etti:
Havalar git gide soğuyor, hem sokakta yaşayan canlar için hem de can evinde bulunan canlar için vatandaşlar ama evlerine ama balkonlarına ama kömürlüklerine can sahiplenebilirler. Şu günlerde geçici yuvalar çok lazım. Kedi ve köpeklerimiz için geçici aileler arıyoruz. Özlem Hoca, sokak hayvanlarımız için çok güzel bir proje başlattı. KEHAYKO yararına gönüllü olarak eğitim yapacak. Evinde online zumba dersleri verecek. Özlem Hocamız, bu soğuk kış günlerinde hem evde spor yaptıracak hem de sokakta kalan canların mama, su ve tedavi masraflarına katkı sağlayacak. Özlem Hocamız, Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu ile de daha önce böyle bir proje yapmıştı. Okullarda velilere zumba dersi vererek mama kampanyası yapmıştı. O zamanlar çok güzel mamalar toplamıştık. Özlem Hoca gibi gönüllülerimizin çoğalmasını diliyoruz. Bu projesi bizi çok mutlu etti.

Reklam

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu