HaberlerÖZEL HABER

Karantina ve tedavi süreci evde devam eden Opr. Dr. Mehmet Özcan’dan “dikkatli olun” uyarısı

Kovid-19 testinin pozitif çıktığını geçtiğimiz Çarşamba günü öğrenen geçmiş dönem Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan‘ın tedavisi evde devam ediyor.
Sağlık durumu hakkında bilgi aldığımız, aynı zamanda Özel Keşan Hastanesi Genel Cerrahi doktorlarından Özcan; bir sağlık çalışanı, bir hekim olarak hastalıktan kaçışın mümkün olmadığını belirterek, hissettiği semptomlarla birlikte test yaptırdığını ve tedaviye erken başladığını kaydetti.
Özcan, herkesin çok dikkatli olması gereken bir dönemden geçildiğini, güçlü bir bağışıklık sisteminin hastalıkla mücadeleyi kolaylaştırdığını ancak kronik hastalığı ya da yandaş bir hastalığı olanların çok daha hassas davranması gerektiğinin önemini vurguladı.
Karantina ve tedavi süreci hakkında bilgi veren Özcan, şunları söyledi:

“Yakalandık ama keşke her yakalanan da böyle yakalansa!”

“Gayet iyiyim. Tedaviye erken başladık. Sırtım ağrımaya başladı, kafamda bir dolgunluk oldu. Tat, koku kaybı olmadı. Ciddi bir ateş olmadı. 36.3’tü ateşim. Bir şikayetim yok şu an için.
Biz kaynağındaydık, kaçarımız yoktu. Yakalandık ama keşke her yakalanan da böyle yakalansa. Öncelikle bilindiği gibi; maske-mesafe-hijyene dikkat etmekte, teması kesmekte fayda var. Vücudunuzu iyi tutmakta fayda var. Uykunuzu ve gıdanızı iyi alacaksınız. Bizim gibi sağlık teşkilatlarında, hastanelerde bundan kurtulmak pek mümkün değil. Bir şekilde yakalanıyorsun.”

“Çekinmeden doktora gitmelerini tavsiye ederim”

Kronik rahatsızlığı olanların çok daha dikkatli olmaları gerektiğini ifade eden Özcan, “Yandaş hastalığı olanların mutlaka daha dikkatli olması lazım. Şeker, kalp rahatsızlığı, kronik akciğer hastası olanlar ve, bağışıklık sistemini felç eden bazı ilaçları (romatizma, kanser ilaçları gibi) kullananlar çok büyük risk altında. Sağlam bünyelerde bakanlığın verdiği 8 – 8 yutulan ilaçlar çok etkili ve erken kullanmak gerekli. Çekinmeden doktora gitmelerini tavsiye ederim. Yok üşüttüm, şundan bundan deyip kendi kendilerini oyalamasınlar. Bazen hiç semtomsuz da olabiliyor. Test pozitifse verilen ilaçlar hastalığın önüne geçiyor. Erken davranmak önemli. Zaten 2 gün 8-8 alıyorsunuz sonra 3’e düşüyor.” dedi.

Paranın hareketine dikkat!

“Ateşim yok, iştahım yerinde, uykum iyi, nefes darlığım yok. Allah’a şükür şuan için her şey iyi gidiyor.” diyen Özcan, eleden ele dolaşan para konusunda tedbirli olmak gerektiğinin altını çizerek, “Aman dikkat edin. Özellikle para alışverişinde bulununca demir para dahi olsa ellerinizi silin, yıkayın. Çünkü en çok gezen o.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu