Haberler

Karagöz, Sazlıdere FSRU iskelesi için süreci değerlendirdi

1 Kasım’da Sazlıdere’de yapılması planlanan FSRU iskelesi ve kara boru hattı için bölgeyi incelemeye heyet keşif için gelmişti. Aradan geçen zamanın ardından Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, keşfin ardından değerlendirmelerde bulundu. Halkın yoğun katılımı sayesinde heyet üzerinde iyi etkiler bırakıldığını belirten Karagöz, 1 Kasım günü Sazlıdere’de bulunan halka ve köye ulaşımı sağlayan Keşan Belediyesi ve Çamlıca Muhtarlığı’na teşekkür etti. Karagöz davadaki karşı tarafın bölge hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olamadığını belirterek şunları söyledi: “Bilirkişiler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen teknik elemanlara ciddi sorular sordular ama onlar cevap veremediler. Sürekli olarak ‘projede var, raporda var’ diyerek cevap veremediler. O zaman kopyala-yapıştır ile masa başında ilgili şirket tarafından hazılandığı ortaya çıktı raporun. Buranın güzellikleri ve doğal özellikleri yeteri kadar incelenmemiştir.”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından daha önceden hazırladığı rapora da gönderme yapan Karagöz, “2 yıl süren bilimsel bir çalışma var, onların da böyle bir çalışma yapmaları gerekir ama hiçbir bilimsel dayanağı yok. Kopyala yapıştır yapmışlar. Bunun en somut örneği ‘endemik bitki yok’ diyorlar. Ama bakanlık tarafından hazırlanan raporda 6 tür endemik bitki olduğu söyleniyor.” Sonuçtan umutlu olduklarını, mutlu son çıkmasını beklediklerini söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan çevreyi biz korumaya çalıştıklarını belirtti. Karagöz şunları söyledi. “Orayı korumakla görevli bakanlık ÇED olumlu raporu veriyor. Özellikle de Edirne’de öyle bir noktaya geldik. Biz, doğa severler çevreyi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan, Çevre İl Müdürlüğü’nden korumaya çalışıyoruz.”

Gökçetepe’de patlatmalı kalker ve taş ocağı için 5 Kasım’da ÇED süreci başlatıldığını belirten Karagöz, Gökçetepe muhtarının konu hakkında “gönülsüz” davrandığını savundu. Karagöz şunları söyledi. “Alanın tamamı orman, bu konu üzerine gittik. Köy muhtarı ile görüştüm. Çok gönülsüz bir şekilde ‘ben bir araştırayım’ dedi. Bir sonuç çıkmadı. Köyden başka insanlarla da görüştüm. Gönül ister ki öncülüğünü muhtar yapsın biz destek verelim, eğer böyle bir şey olmazsa diğerleri ile birlikte itiraz dilekçeleri de verilecek”.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu