Haberler

Karagöz, Helvacıoğlu’nun açıklamasını “talihsiz” olarak tanımladı

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nun, dün bazı sivil toplum kuruluşlarının ve muhtarlıkların Korona virüs ile mücadele konusunda belediye ve kaymakamlığa yeterli destek vermediğini belirtmiş ve Keşan Kent Konseyi için ise “Siyasi gollere gerek yok. Siyasi demeç ve manevralar sonuç vermez. Hasan Karagöz de manşetlere düşmüş. Zamanı değil MUÇEV’in” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.
Kamuoyunda geniş yankı uyandıran açıklamalara Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz’den cevap geldi. Helvacıoğlu’nun açıklamalarını ‘talihsiz’ olarak nitelendiren Karagöz, “Sivil toplum kuruluşlarını böyle hedef göstermesi Kent Konseyi’ni itibarsızlaştırmaya çalışmasının kabul edilir bir tarafı yok.” şeklinde konuştu.

Karagöz açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Kent Konseyi, toplumsal yarar için çalışır”

“Kent Konseyi’nin amaç ve ilkeleri bellidir. Kent Konseyi, gerek merkezi gerek yerel iktidarın icraatlarını toplumsal yarar üzerinden değerlendirilir. Toplum yararı içeren projeleri sonuna kadar destekler ve bu anlamda kamuoyu oluşturur; toplum yararı içermeyenlerin toplum yararı içerecek biçime dönüşmesi için gerekli mücadeleyi verir. Sonrasında kamuoyu oluşumunu, alternatif projeler ortaya çıkması mücadelesini sürdürür. MUÇEV ile ilgili konu da böyle bir şeydir. Kent Konseyi Saros’un değil Keşan’ın Kent Konseyi olmalı ve başka şeylerle; virüsle ilgilenmeli gibi söylemi daha da talihsiz bir söylemdir.”

“Bir çağrı veya davet olmadı”

“Eğer Kent Konseyi’ni veya STK’ları gün ve saat belirtip ortak bir çağrı ile bir toplantıya davet etse ve kurumlar kuruluşlar katılım sağlamasa böyle bir söylemde bulunabilirdi. Ancak başkanın ortak irade oluşturma veya Keşanlı birlikte yönetme falan gibi bir düşüncesi olmadı, bundan sonra da olacağını düşünmüyoruz. Ben yaptım oldu anlayışı ile hareket ediyor.”

“Manşet olmak gibi derdim yok”

“Şahsımla ilgili ‘manşete çıkma derdinde’, ‘et derdinde’ gibi söylemlerinin hiç kabul edilir tarafı yok. Çünkü herkes beni biliyor. Benim koltuk, kariyer, makam, etiket, manşet gibi bir derdim olmadı; böyle bir derdin olsaydı bunu gerçekleştireceğim siyasi partiyi bulur ve bu amacına ulaşırdım. Bu çok zor bir olay değil yaşam tarzım belli duruşum belli şahsımla ilgili böyle bir söylemi kabul etmem de mümkün değil. Kamuoyu değerlendirilmiştir zaten hakkını vermiştir.

“Hedef göstererek, itibarsızlaştırma çabası kabul edilemez”

Sivil toplum kuruluşlarını böyle hedef göstermesi Kent Konseyi’ni itibarsızlaştırmaya çalışmasının kabul edilir bir tarafı yok. Merkezi idarenin yaptığı icraatlar veya yapmaya çalıştığı icraatlarla ilgili karşı çıkış eleştiri, gibi bir tavır söz konusu olduğunda hemen kendisini ortaya koyup bana cevap yetiştirmesi ve bunu söyleyenlere itibarsızlaştırmaya çalışması çok kabul edilir değildir. Zira artık 62.000 Keşanlı’nın başkanıdır. Bu anlamda merkezi iktidara söz söylendiğinde onlara cevap verecek bir siyasi yapının Keşan’da temsilcisi ve başkanlığı vardır bu işi onlara bırakmalıdır. Dolayısıyla bu talihsiz açıklamaya bir şeyler söyleme gereği duydum.

“Keşan Belediyesi’ni göreve davet ediyorum”

Kent Konseyi ile ilgili 4. açıklaması olumsuz açıklaması. Kent Konseyi’nin ne yaptığını Keşan kamuoyu görüyor biliyor ve çağrımızı buradan bir daha yineliyorum. Koronavirüs ile toplumun boğuştuğu bu dönemde böyle bir yerin kiraya verilmesi ve rant derdine, kar derdine düşülmesi kabul edilemez. Tüm kamuoyunu dilekçeler hazır Kent Konseyi sitesinden indirip bilgi edinme dilekçelerini vermeliler ve hukuksal süreci bir an önce başlatacağız bu süreci ilk başlatması gerekenin Keşan Belediyesinin olduğunu düşünüyorum ve bu anlamda kendilerini göreve davet ediyorum

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu