Haberler

Kantar ve KEDAF özür bekliyor

Geçtiğimiz günlerde S.S. 25 Nolu Keşan Şehiriçi Minibüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi yönetimi ve üyeleri ile Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacığolu arasında tartışma yaşanmış, bu sırada belediye meclis salonunda bir minibüs şoförü tarafından safredilen sözler kamuyounda oldukça büyük yankı uyandırmış, ardından yaşanan gelişmeler ise gündem oluşturmuştu.

Konuşulmaya halen devam eden konu hakkında bir açıklama da Yenimescit Mahallesi Muhtarı Fikret Kantar Keşan Eğitim Dayanışma Federasyonu (KEDAF) yönetim ve üyelerinden geldi. açıklama

KEDAF üyesi Batuhan Devrim Kapucu, kötü söylem nedeniyle hukuksal mücadeleye geçmesi gerektiğini özellikle belirterek, “Bir minibüsçü, belediyede tartışma sırasında hoş olmayan bir söylemde bulundu. Bunu söyledikten sonra hukuksal mücadelesine geçmek istedim ve bu konuda yaptığım araştırma ile bunun bir suç olduğunu gördüm. Bu bir suçtur. Anayasanın 122.maddesine göre din, dil, ırk, mezhep ve ırkçı söylemde bulunan kişilere hapis yoluna kadar cezası olduğunu gördüm. Roman toplumun yapacağı tek şey kesinlikle şiddetsiz bir biçimde hukuka yönelmektir. Hukuksal olarak mücadele etmemiz gerekir ve o şahısın ceza alacağını umuyorum.” dedi.

Üye Dündar Kılıç Gülgün ise konunun Romanlara olan genel bakıştan doğduğunu dile getirdi. “Belki istemeyerek yaptı. Bu günlerde bir çocuğa hoş olmayan sözler söyleniyor. Bu adam da bunu söyledi. Bizim mahallemizden herhangi biri bir suç işlediği zaman Yenimescit Mahalle Muhtarı Fikret Kantar bunun ile ilgili kendinde bir sorumluluk hissedip açıklama yapıyorsa, aynı şekilde Şoförler Odası ve Kooperatifin de bunun ile ilgili bir özür mesajı yayımlamasını bekleriz. Ayrıca bu nasıl bir özgürlüktür ki devlet kurumunda etnik bir kökene hakaret uygulanıyor? Bununla ilgili belediyenin de bir açıklama yapmasını bekliyoruz. Bizler bir özrü hak ediyoruz.” diyerek asıl konunun ayrımcılık yapılmamasına yönelik bilincin oluşmadığına dikkat çekti.

Bir başka üye Eray Erkanlı da daha önceden sahneledikleri oyunların amacının bu gibi olayların yaşanmasını engellemek olduğunu söyleyerek yakın zamanda da oynadıkları oyunu anımsattı. “Ama kısa sürede böyle bir şeyin yaşanması bizleri üzdü. Bu da bizim bu tarz oyunları birkaç kez daha oynamamızı gösteriyor ki ırkçılık söylemleri azalsın. Şahsım adına çok üzüldüm. Arkadaşlarımın da belirttiği gibi bir özür bekliyoruz. ABD?de yaşanmış bir olayı düşünelim ve orada bir kişinin çıkıp, Belediye Başkanına ‘Biz Türk çocuğu değiliz’ dediğini düşünelim. Nasıl ki o zaman Türkiye Cumhuriyeti çok sinirlenecekse, biz de aynı şekilde bu tarz söylemler olduktan sonra sinirleniyoruz maalesef.” dedi.

KEDAF Başkanı Hasret Dinç de bir özür beklediklerinin altını çizerek, “Kullanılan bu cümle piyasada maalesef görmezden gelinen ayrıştırıcı olan bir cümle. Kamuya birçok alanda temas kurduğumuzda ayrımcılığın olduğunu bir şekilde dile getiriyoruz ve istedikleri takdirde araştırarak kendilerine sunabileceğimizi dile getiriyoruz. Bununla ilgili ayrımcılık yok diye de geri dönüşler alıyoruz. Bugün kötü söylemler, Türkiye?de ayrımcılığı ötekileştirmeyi tetikliyor. Bir gazi olarak söylüyorum, bu söylemler vatan hainliğinin en büyüğüdür. Bizi ayrıştırarak bölmek ülkeye yapılacak ihanettir. Belediyenin, kaymakamlığın geniş çaplı araştırma yapmasını bekliyorum. İlgili kişi sanırım bir özür mesajı yayınladı. Bundan sonra inşallah böyle söylemler gerçekleşmez. Bundan sonra böyle vakaların yaşanmamasını umuyoruz.” dedi.

Yaşanan olayın büyüyerek maksadını aştığını sonra da beraber yaşaması gereken iki toplumun arasında tatsızlık çıkmasına sebep olduğunu dile getiren Yenimescit Mahallesi Muhtarı Fikret Kantar da, “Hepimiz buralıyız ve Keşan?da yaşıyoruz. Aynı sokaklarda geziyoruz, aynı hastanede tedavi görüp, aynı eczaneden ilaç alıyoruz. Aynı lokantalarda yemek yiyoruz. Böyle bir ayrımın olması hiç doğru değil. Aynı zamanda bu arkadaşımız özür diledi. Ama dilemesinin de yeterli olduğunu görmüyorum. ?Özür dilerim ama ben bu konuda haklıyım? dedi. Siz hangi konuda haklısınız? Kullandığınız Roman ibaresinde, ağza alınmayacak ibarede mi haklısınız, yoksa haklarınızı savunmakta mı haklısınız? Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı’nın da bu konu hakkında çıkıp açıklama yapmasını bekliyoruz. Tabi biz bu olayları geçmişte de çok gördük. Bu tip olaylar bize, bu tip ayrımcılıklar dil, din, renk, ırk ayrımları bizim mahallemizde çok büyük vakalara sebep olabilir.” diyerek daha önce yaşanan olayları hatırlattı. “Bundan 2-3 sene önce pastane olaylarını atlattık. Gulyabani olayı sürdüler ortaya. Bundan dolayı şu an için net hatırlamıyorum ama 43 tane kardeşimiz yok yere cezalandırıldı. Hepsi de yüksek cezalar aldı. Şimdi biz de burada önleyici olmasak, insanlara bu olayın doğru olmadığını anlatmasak, savunma yapmasak aynı olayla karşılaşmayacağımızın garantisini kim verebilir bize?” dedi.
“İnsanlar aklıselim olmalı, iyi düşünmeli. İnsanoğlu bir şey söylerken yüz kere ölçer, bir sefer biçer. Yani yüz kere düşünün, bir kere söyleyin ki sonradan bu milletin tepkisini almayın.” diyen Kantar ve beraberindeki KEDAF üyeleri özür dilenmesi gerektiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu