Haberler

Kalın, “Sürecin ne zaman sona ereceği, alınan tedbirlerin uygulanmasına bağlı”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, koronavirüs ile mücadelede alınan önlemler kadar, bu önlemlerin uygulanması noktasında vatandaşların göstereceği hassasiyetin önemine vurgu yaparak,
“Bir şehirde bu kontrol altına alınıyor ama ufak bir ihmal, ikinci bir dalgayı tetikleyebiliyor. Sürecin ne zaman sona ereceği, uygulamadaki başarımıza bağlı” dedi.

“Süreçle ilgili tarihsel bir öngörüde bulunmak mümkün değil.”

Mevcut tedbirlerin uygulanması, kamu düzeni ve belli bir üretim düzeyinin muhafaza edilerek hayata geçirilmesinin öncelik olduğunu belirten Kalın,
“Sürecin ne zaman sona ereceğine dair kesin bir şey söylemek çok zor. Çinli yetkililerle, Avrupa ve ABD’li yetkililerle çok yakın temas halindeyiz. Bilim Kurulu üyelerimiz ve Sağlık Bakanımız da diğer ülkelerdeki çalışmaları yakından takip ediyorlar. Bütün bunlara baktığınızda matematiksel kesinliğe sahip tarihsel bir öngörüde bulunmak mümkün değil. Sürecin ne zaman sona ereceği, alınan önlemlerin ne kadar başarı ile uygulandığına bağlı. Bir şehirde kontrol altına alınıyor ancak en küçük bir ihmal, bir kaçak ikinci dalgayı getirebiliyor. Virüsün kriz merkezi doğudan batıya doğru hızlı bir şekilde hareket etmeye devam ediyor. Bilim insanların farklı öngörüleri var. Ama bu gelişmeler dikkate alındığında kesin öngörüde bulunmak mümkün olmuyor.” şeklinde konuştu.

“Sağlıkta yatırımlar yapılmasaydı çok daha hazırlıksız yakalanacaktık.”

Türkiye’nin sağlık alt yapısının güçlü olduğunu kaydeden Kalın, şunları söyledi; “Sağlık alanındaki çalışmalarımız bu pandemiye bizim aslında 15 – 16 yıldır hazırlanmakta olduğumuzu gösteriyor. Eğer bu kadar zamandır sağlık, hastane, şehir hastaneleri, tıbbi malzeme alt yapısına yatırımlar yapılmasaydı çok daha hazırlıksız yakalanacaktık. Bu krizin en önemli göstergelerinden biri de şu oldu; bir ülkenin zengin fakir, doğuda batıda, büyük küçük olması fark etmiyor. Böyle bir salgına hazırlıklı olup olmadığınız gerçeği ile karşı karşıyasınız. Avrupa ülkelerinin ne kadar hazırlıksız yakalandığını gördük. Dünyanın en büyük ekonomik gücü ABD’nin ne kadar hazırlıksız yakalandığını gördük.
Ülkemizde sağlık kapasitesinin arttırılması yönünde çalışmalarımız devam edecek.”

“Milli stoklarımızı önceleyerek yardım yapıyoruz”

Türkiye’nin yardım talebinde bulunan diğer ülkelere yardımları konusnda da bilgi veren Kalın, “İsrail’den tıbbi malzeme talebi olmuştu. Zannediyorum bu günlerde tamamlanacak. Eş zamanlı olarak Filistin’e de tıbbi malzeme göndereceğiz.
Başka ülkelerin talebini karşılarken milli stoklarımızı önceleyerek bunu yapıyoruz. Şu anda hem stoklarımızda maskemiz, tanı kitimiz var hem de bunların üretimi azami düzeye çıkartılmış durumda. Hem tıbbi malzeme noktasında, hem siber güvenlik açısından hem de gıda güvenliği ve temini noktasında Türkiye çok iyi bir noktada.”
dedi.

Yeni bir sokağa çıkma yasağı gündemde mi?

Yeni bir sokağa çıkma yasağının gündeme gelip gelmeyeceği konusuna da değinen Kalın, “Havalar iyileşiyor. Özellikle hafta sonları insanlar sokağa çıkmak isteyecekler ama bunun getireceği büyük sağlık riskleri var. Bu konuda alınacak kararlarda bu gibi riskler dikkate alınacak, bununla ilgili kararlar olayın seyrine göre şekillenecektir.” şeklinde konuştu.

Türk ekonomisinin bünyesinin sağlam olduğunu ve karşılaşılan zorlukların çok kısa sürede telafi etme imkanı olduğunu belirten İbrahim Kalın, “Bu süreç sona erdiğinde buradan çok hızlı çıkacağımızı tahmin ediyorum.” dedi

Doğru yöntemle el yıkamak nasıl olmalıdır?
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap anlatıyor:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu