GündemÖZEL HABER

Kalfalar’dan “tehlike” uyarısı! “Muhtarları saf dışı bırakarak sorunları çözemezsiniz”

Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Muhtarı Bayram Ali Kalfalar, Keşan’ın dezavantajlı mahallerinde yaşanan olumsuzları ev çözüm için atılması gereken adımlar hakkında açıklamalar yaptı. Eğitimsizlik ile başlayıp asayiş olayları ile çıkmaza giren sürecin siyasi rant peşinde koşanlar tarafından kullanıldığına işaret eden Kalfalar, “Muhtarlar ekarte ediliyor. Sorunlar çözülemiyor” derken. Her geçen gün daha da derinleşen yarayı sarmak için kurulacak bir komisyonun önemine değinerek, “Siyaseti kullananların elinden vatandaşı almak lazım. Bu şekilde devam ederse, hiç iyi olmaz. Vatandaşımızın geleceği için üzülüyorum.” diye konuştu.

“Üzerimizde dolanan kara bulutlar var”

Her ne kadar öyle tanımlamak istemese de ‘Dezavantajlı mahalleler’ olarak bilinen yerleşim yerlerinde görünenden daha büyük yaralar olduğunu ve üzerine titizlikle çalışması gerektiğini savunarak sözlerine başlayan Bayram Ali Kalfalar, “Üzerimizde dolanan kara bulutlar var, bunları aşmamız gerekiyor.” diyerek eğitimsizlikle başlayıp, işsizlik ile büyüyen sonrasında da asayiş olaylarına kadar giderek kötüleşen durumu şöyle anlattı: “Bizden kaynaklı olan sıkıntıları telafi etmeliyiz ki, karşı tarafla yani eksikliklerle mücadele etmede fırsatımız doğsun. Biz mücadele edemiyoruz; çünkü kendi içimizdeki kişilerden kaynaklı ve topluma yansıyan sorunlar var. Yaşadığımız olumsuzların asıl sebebi, yasal boşlukların vermiş olduğu, yapanın yanına kar kaldığı ve denetimli serbestlikle salınan kişiler sebebiyle, hırsızlıkların diz boyuna çıkması. Böyle olunca da bakıyorsunuz herkesin canı yanmış, artık kimse iş yerine almayı düşünmüyor.”

“Bir şey söyleseniz, hemen bir kabarma oluyor”

Ortaya çıkan olumsuz manzara karşısında bazı kişi ve oluşumların etnik köken siyaseti yaptığına ve daha da büyük sorunların ortaya çıkmasına zemin hazırladığını ileri süren Kalfalar, “Etnik köken konuları ağırlık kazanmaya başladı. Birisine bir şey söyleseniz, hemen bir kabarma oluyor. Aslında genele karşı bir tepki yok, insanlar kim yanlış yaptıysa o kişiye tepkilerini gösteriyor. Ama ‘camia’ dedikleri için durum farklılaşıyor. Oysa ki yasalara aykırı bir işlem yapılıyorsa bunun savunulacak bir tarafı yoktur. Kimse de savunamaz; burada siyasetin de yapılmaması lazım. Bu sarmalda gittikçe biz de eksikliklerimizi tamamlayamıyoruz.” dedi.

“Muhtarlar ekarte ediliyor! Geldiğimiz noktaya bakın..”

Sorunların dile getirilmesinde ve çözüm için yola çıkılması konusunda yetkili kişilerin, ilgili mahalle muhtarı yerine siyasi çıkar güden oluşumları talep etmesinden yakınan Muhtar Kalfalar, “Yeni Mescit Mahallesi Muhtarı Fikret Kantar ile birlikte biz vatandaşımızın yanındayız. Kimsenin bizden şikayetçi olduğunu da düşünmüyorum; ama ne hikmetse yetkiler ne Fikret’e ne de bana bir konu hakkında soruyorlar. Başkaları ile yol almaya çalışıyorlar, geldiğimiz noktaya bakın. Muhtarlar ekarte ediliyor. Siyasetin getirmiş olduğu durumlar sebebiyle vatandaşı da siyasete alet ediyorlar, sonra da sorunu çözemiyoruz. Bunca zaman hep yanlış yerlerden bilgi alındı, halen de bilgi yanlış yerlerden alınmaya devam ediliyor.” diyerek; mahalleyi asıl tanıyan kişilerin saf dışı bırakılması konusunda şikayetlerini dile getirdi. ,

“Olaylar çok derinleşti. Rahatça konuşamayacağımız şeyler var…”

Kalfalar sözlerinin devamında geçtiğimiz haftalarda Keşan’a gelerek şehrin sorunları hakkında geniş katılımlı toplantı yapan Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık’ın, komisyon kurma ve sorunlara bu şekilde eğilme yaklaşımı için şöyle konuştu: “Valimizin Keşan’a gelişinde yaptığı toplantıda ‘Keşan artık huzur istiyor’ demiştim. Başta artan hırsızlıklar olmak üzere uyuşturucu ve bir çok noktada bir komisyon kurulması gerektiğini söyledim. Bunun altında rahatça konuşamayacağımız şeyler var; ama komisyon kurup bir rapor haline getirebiliriz. Olaylar çok derinleşti. ‘Vatandaşa yardımcı oluyorum’ diyerek siyasi rant peşinde olan insanlar da diğer insanları yanlışa sürüklüyor. Bunun da komisyon kararları ile önüne geçilmesi gerekiyor. ‘İtildik’ diyorlar. Ben buradan sesleniyorum: ‘Yanlış yapıyorsunuz! Yapmayın!'”

“2 masa 4 sandalye ile bu iş olmaz”

Aynı zamanda komisyon işleyişinin çok verimli olacağını belirten Kalfalar, “Okul bitiremediğimiz için de meslek alanında ilerleyemiyoruz. İŞKUR Keşan’a geliyor ama 2 masa 4 sandalye ile bu iş olmaz. Bu şekilde bağımızı yıkamayız, memurlar sadece içerideki yazışmaları takip edebilir. Bizim bir proje hazırlamamız lazım. Tüm Keşan’ı ilgilendiren ve STK’ların hepsinin içinde olacağı bir komisyon oluşturulup alan taraması yapılması gerekiyor. Ben bunu İzmir’de gördüm; bir iş yeri açıktaki eleman ihtiyacını yetkililere söylüyor ve toplam rakam çıkarılıyor; sonrasında da iş arayanlar da eğitip, tamamladıktan sonra işbaşı yapıyorlar. Bu, burada da yapılabilir.” saha çalışmalarına ağrılık verilmesinin önemine dikkat çekti.

“Siyaseti kullananların elinden vatandaşı almak lazım”

Son olarak Kırbıyık’ın komisyon teklifini sevindirici bir haber olarak karşıladıklarını ifade eden Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Muhtarı Bayram Ali Kalfalar şu sözleri kayıtlara geçerek konunun önemine dikkat çekti: “Siyaseti kullananların elinden vatandaşı almak lazım. Bu şekilde devam ederse, hiç iyi olmaz. Açılım çerçevesi içinde bir yerlere gelindi; ama devlet bunu birileri üzerinde tahakküm kurmak için vermedi. Böyle düşünenler yanlış düşünüyor. Devlet kadife elini kullanırken imkanlardan yararlanmak gerekiyor. Eksiklikleri gidermek gerekiyor. Ama bir de devletin çelik eli var. Artık bazı şeyler çok ayyuka çıkmaya başladı. 80 öncesine benziyor yaşananlar. Keşan’ın var olması da yok olması da bu bölgede. Bu insanlar bizim. Ben vatandaşımızın geleceği için üzülüyorum. Allah göstermesin kurunun yanında yaş da yanacak. Herkes üzerine düşeni yerine getirsin, siyaseti devletin önüne koymayalım.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu