Haberler

Kadınların fotoğraflarının gizlice çekilmesi soruşturmasına Edirne Barosu’ndan da destek geldi

Edirne Barosu Keşan Temsilciliği "Kadına Yönelik Şiddet ve Taciz" ve Keşan'da yaşanan sosyal medya paylaşımı sonrasında oluşan süreç için basın açıklaması yapıyor…

KEŞAN Online paylaştı: 12 Haziran 2020 Cuma

Keşan’da, yolda yürüyen kadınların fotoğraflarını gizli olarak çekip, sosyal medya hesabından paylaştığı iddiasıyla söz konusu kadınlar şikayetleri ile birlikte yakalanan ve çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılan F.M. hakkında yürütülen soruşturmaya Edirne Barosu müdahil oldu.
Keşan Adalet Sarayı önünde toplanan Edirne Barosu yöneticileri, avukatlar, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar bir araya gelerek konuyla ilgili ortak bir basın açıklaması yaptı.

Edinilen bilgiye göre şehir merkezi ve otobüs terminali başta olmak üzere, Keşan’da bir çok kadının fotoğraflarını gizlice çeken F.M., çektiği bu fotoğrafı twitter hesabı üzerinden paylaşmış. Burada kendilerini gören kadınlar ve yakınları, Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek, şikayetçi olmuşlardı. Fotoğrafların çekildiği yerlerdeki güvenlik kameralarını inceleyn polis, olayın şüphelisi F.M.’yi yakalayarak, gözaltına almış ancak F.M., çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.Edirne Barosu Başkan Yardımcısı ve Keşan Temsilcisi Avukat Aylin Arıkan, Edirne Barosu Kadın ve Aile Hakları Başkanı Avukat Bedia Mutlu Mirzabey, avukatlar, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların da katılımıyla Keşan Adalet Sarayı önünde yapılan basın açıklamasında Avukat Aylin Arıkan, Kadının toplum içindeki saygınlığını ve itibarını korumak, herkes için bir insanlık vazifesi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Yaşanan bu elim olayda mağdur olan kadınların yalnız değildir”

“Kadına verilen değerin her şeyin ötesinde insan haklarının bir gereğidir. Kadının toplum içindeki saygınlığı, itibarı ve etkinliği, gelişmişliğin ve medeniyetin de bir göstergesidir. Gittikçe hassaslaşan toplum dengelerinde bilhassa kadının yerini güçlendirmek, onu maruz bırakıldığı her türlü zorbalıktan korumak, hak arama mücadelesinde destek olmak bizim için hayati derecede mühim ve tartışmaya kapalıdır.
Kadına, çocuklara yönelik her türlü şiddet, devamlılık gösteren fiziksel, duygusal şiddet, cinsel istismar, cinsel kimliğe yönelik saldırgan tutum ve yorumlar, siber zorbalık ve her nevi mağduriyetin henüz yaşanmadan önlenmesi için toplumun bütün fertlerinde sevgi, şefkat ve merhamet duygularının güçlenmesi ve hakim hale gelmesine ihtiyaç vardır.
Yaşanan bu elim olayda mağdur olan kadınların yalnız değildir. Bu tür menfur olaylar biz kadınları korkutup sindirmeyecek, aksine daha da çok bir araya getirecektir. Şunun üstüne basarak söylemek isteriz ki, Keşanlı kadınlar geçmişte ve bugün de olduğu gibi her zaman yan yana ve kol kola olacaktır. Bugün buraya kadın dayanışmasını göstermek ve mağdur olan kadınlarımızın yanlarında olduklarını belirtmek için geldik. Hep birlikte kadına yönelik her türlü eylem ve şiddete hayır diyoruz”

Arıkan’ın ardından konuşan Edirne Barosu Kadın ve Aile Hakları Başkanı Avukat Bedia Mutlu Mirzabey de, özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiğini belirterek, özel hakların gizliliğinin kişilik haklarının en önemli unsurlarından biri olduğu söyledi Mirzabey, şöyle konuştu:

“Davanın takipçisi olacağız”

“Özel hayat alanının gizliliği, kişilik haklarının en önemli unsurlarındandır. Yasa koyucu, kişinin üzerinde tasarruf hakkında sahip olması nedeniyle, başkaları tarafından bilinmesini istemediği ve hukuk tarafından korunmakla beraber temel bir kişilik hakkı olarak kabul edilmiş faaliyetlerin oluşturduğu alanı özel hayat olarak tanımlamıştır.

Türk Ceza Kanunu madde 136, ‘kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır’ hükmü ile özel hayatın gizliliğinin ihlali halinde cezai yaptırım maddesi koymuştur.
Yaşanan olayda bahsi geçen kadınlarımızın görüntülerini hukuka aykırı şekilde elde eden şüpheli için açılan soruşturma dosyasına Edirne Barosu olarak müdahil olup, soruşturma ve kavuşturma evrelerinde davanın takipçisi olacağımızı duyururuz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu