Haberler

Kadın Girişimciler’den tepki; “Serbest dolaşması gereken suçlular değil kadınlarımızdır!”

KTSO Kadın Girişimcileri Keşan'da yaşanan gizli çekim sosyal medya paylaşımı ile ilgili basın toplantısı yapıyor

KEŞAN Online paylaştı: 12 Haziran 2020 Cuma

Keşan’da, yolda yürüyen kadınların fotoğraflarını gizli olarak çekip, sosyal medya hesabından paylaştığı iddiasıyla söz konusu kadınlar şikayetleri ile birlikte yakalanan ve çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılan şahıs ve yaşanılan olay ile ilgili olarak,  Keşan TSO Kadın Girişimciler Kurulu açıklamalarda bulundu. Kurul adına konuşan Keşan TSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Emine Günay, “Şahsın serbest bırakılması halkımızda korku ve endişeye neden olmuştur, ilçemiz sokaklarında serbest dolaşabilmesi birinci önceliğimizdir.” dedi.

Olay ilgili açıklama, Keşan TSO Kadın Girişimciler Kurulu tarafından yapıldı. Toplantıya, Keşan TSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Emine Günay ve üyeleri Ayser Saygı, Selen Beyli, Aylin Çirozlar ve Simay Mercan katıldı. Kurul adına konuşma yapan Emine Günay, ” İlçemizde yaşanan olay gösterdi ki, geldiğimiz bugünlerde hala en zor olan kadın olmak.” diyerek şu ifadeleri kullandı

“Şahsın serbest bırakılması, halkımızda korku ve endişeye neden olmuştur.”

“Geçtiğimiz günlerde ilçemizde yaşayan kadınların gizlice fotoğraflarının çekilip, sosyal medya hesaplarından paylaşılması; ilçemizde yaşayan kişinin emniyetimiz tarafından titizlikle yapılan bir çalışmayla yakalanmasının ardından serbest bırakılması, halkımızda korku ve endişeye neden olmuştur.
Biz Keşan TSO Kadın Girişimciler Kurulu olarak bu çirkin olayın karşısındayız. Her ne kadar misyonumuz kadınları ticaret hayatına özendirmek olsa da kadınlarımızın ilçemiz sokaklarında serbest dolaşabilmesi birinci önceliğimizdir.
Geldiğimiz noktada kadınlarımız ve hatta erkeklerimiz de korku, endişe ve öfke içerisindedir. Bu suç kişiyi hedef almaktan öte kadınlarımızın her biri için tehdit unsurudur. Cinsiyet eşitsizliğinin, kadına yönelik şiddetin farklı bir biçimidir. İzinsizce çekilen görüntüler, kadın onurunu küçük düşürücü ifadelerle paylaşılmıştır. Temennimiz cinsiyet ayrımcılığını körükleyen bu söylemlerin dilimizden tamamen uzaklaşması yönündedir. Bu şekilde kadınların maruz kaldığı toplumsal ayrımcılığın bir nebze olsun önüne geçileceği inancındayız.”

“Serbest dolaşması gereken suçlular değil kadınlarımızdır!”

“Nasıl ki çocuklara yönelik eğilimi olanlar internet ortamında tespit ve takip ediliyorsa, kadınlara yönelik bu tarz paylaşımlar yapanlarında tespit edilip ceza almasının suçu önleme de fayda sağlayacağına inanıyoruz. Kadınlara yönelik işlenen bu suç sapkın bir davranıştır. Bu zihniyette birinin sokaklar da serbest dolaşıyor olması aynı suçu tekrar işleme potansiyeli taşımaktadır. Bu kişinin yakalanması ve hak ettiği cezayı alması, benzer olayların önüne geçilmesinde önemli bir adım olacaktır. Böylece kadınlarımız endişe ve korkularından kurtulup rahat bir nefes alabileceklerdir. Bu olayın ardından yapılabilecek çok şey var belki ama yapılmaması gereken tek şey sessiz kalmaktır. Bizler Keşan TSO kadın girişimciler kurulu olarak kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılığın her zaman karşısında yer alacağız. Kadın erkek eşitliğinin insan olmak onurunda birleşebilmesi adına yapılan tüm çalışmaların destekçisiyiz. Mağdur olan kadınlarımızın yanındayız. Kadına yönelik işlenen bu suça karşı kadınıyla erkeğiyle toplum olarak aynı duyguları paylaşıyor birlik ve dayanışma ruhuyla bir arada karşı koymak gerektiğine inanıyoruz. Bu anlam da Edirne Barosunun konuyla yakından ilgilenmesi bizleri mutlu. Kendilerine ayrıca teşekkürlerimizi iletiyoruz. Serbest dolaşması gereken suçlular değil kadınlarımızdır!”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu