KeşanÖZEL HABER

İzzetiye sakinlerinden bölünmüş yol tepkisi: “Biçerdöverler bu yollardan nasıl geçecek?”

Keşan’ın İzzetiye Mahallesi’nde uzun bir süredir devam eden yol çalışmaları mahalle sakinlerinin şikayetlerinin odak noktası oldu. Her araç geçişinde toz altında kaldıklarını söyleyen mahalle sakinleri, çalışmaların yavaş ilerlemesini işaret ederek “Keşan’a bağlandığımıza yüz bin kere pişmanız” dedi.

Keşan’a bağlı İzzetiye Mahallesi’nde ‘Volta Yolu’ olarak adlandırılan yol çalışmaları yaklaşık 4 ay önce başladı. Yol reglaj ve genişleme çalışmaları yapılan ve cadde uzunluğu 1 km olacak yolda 4 bin m2 desenli beton kaldırım ve 4 bin ton asfalt yapılacak. İçinde bitkilendirme çalışmalarının yapılacağı orta refüje sahip Volta Yolu’nda çalışmalar bir süredir devam ediyor.

“Biçerdöverler bu yollardan nasıl geçecek?”

Yol altında kalan su hatlarının da yenilendiği çalışmalarda bir kaç gün önce kaldırım yapımına geçilirken, faaliyetlerin henüz bitmemesi mahallenin şikayet konusu oldu. “4 aydır toz toprak içindeyiz. Camlarımızı açamıyoruz, içerisi toz toprak oluyor.” diyen vatandaşlar “3 tane elemanla bu iş olmaz.” diyerek yol çalışmalarının yavaş ilerlediğini söyledi.

Öte yandan çalışmaların devam ettiği yolun, kendilerine bölünmüş yol olarak bilgilendirme yapıldığını belirten İzzetiyelier, halkın büyük çoğunluğunun tarımla uğraştığı mahallede tarım aletlerinin yollarda olduğuna vurgu yaparak, “İnternete yolun son halini atmışlar, bölünmüş yol olacakmış. Ortada direkler olacakmış; ama biz çiftçiyiz, yarın öbür gün biçerdöverler bu yollardan nasıl geçecek onu da düşünmeleri lazım. Artık yolu bitince göreceğiz, kullanışlı bir yol olsun, rahat edelim. Bunu istiyoruz sadece.” diyerek endişelerini dile getirdi ve “Bozdukları yerleri de yapmıyorlar. Okulun arkasında yolu kötü olan bir sokak var, önce kilit taşlar ve kum geldi, sonra malzemeleri aldılar ve gittiler. Şimdi o yoldan geçerken çamur oluyor ve zorluk çekiyoruz.” sözleriyle mahalle arasında kalan yerlerin de söz verilmesine rağmen yapılmadığını söyledi.

“Keşan’a bağlandığımıza yüz bin kere pişmanız”

İzzetiye Mahallesi sakinleri, daha önce köy olan yerleşim yerinin Keşan’ın mahallesi olmasından dolayı pişman olduklarını da dile getirdi. Yine yoldan dem vuran bir vatandaş ise, “Olacak dediler olmuyor, koca yaz olmadı. Her yer toz duman, evin içinde bir karış kum var. Anlattıklarına göre çift taraflı, kaldırımlı, bisiklet yolları olan bir yol olacak; ama artık biz ondan da geçtik; yol olsun bize yeter. Biz Keşan’a bağlandığımıza yüz bin kere pişmanız. Su 6 liraydı 10 lira oldu. Ev yapma şansımız kalmadı. Düğün salonu olacaktı, başkan acil dedi; ama bir şey yok meydanda!” ifadelerini kullanarak yetkililere sitemde bulundu.

“Bölünmüş yoldan hayvanlar da geçecek”

Çalışmalar uzun sürmesine rağmen, İzzetiyeliler çalışmalardan dolayı memnun olduklarını söyledi. “Olan işler güzel, inşallah mahallemiz için de hayırlısı olur. Altyapıyı yaptılar, kanalizasyonu döşediler.” diyen bir başka vatandaş ise “İnşallah yol da biter ve tamamına erir de görürüz. Yoksa bu şekilde kışa kalırsa, çok zahmet çekeceğiz.” sözlerini kaydederek endişelerini dile getirdi ve mahalledeki hayvancılık faaliyetlerini de hesaba katarak çalışmaların tamamlanmasını istedi ve şöyle dedi: “Bölünmüş yol olacak diyorlar, bu sebepten köy giriş çıkışlarda biraz sorun olabilir. Yapılan yol üzerinde hayvan geçişleri var. Bir sokaktan mahallenin bütün hayvanları geçiyor, bunun da bir şekilde düşünülmesi lazım.”

“Vana kapımın önünde kaldı”

Son olarak vatandaşlar yakın zamanda başlayan kaldırım çalışmaları hakkında da konuştu. Evlerin önünde bulunan ve kaldırım düzenlemeleri için belediye yetkililerine seslenen bir mahalle sakini de “Kaldırımlar yapıldı. Eve giriş çıkışlarda sorun olacak mı bilmiyorum. Evin önüne vana bıraktılar, kaldırmalarını istedim. Kaldırırız dediler, ama şimdilik vana kapının önünde kaldı galiba.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu