Haberler

İzinle sokağa çıkan çocuklar, arkadaşlarını ve okullarını çok özledi

Korona virüs yayılması tehlikesine karşı önce okulları kapatılan sonra da dışarı çıkmaları kısıtlanan 0-14 yaş arası çocuklar günler sonra ilk kez evlerinden dışarı çıktı. Hava almak için yine okul bahçelerine gelen çocuklar ‘Hiç bu kadar özleyeceğimi beklemiyordum; ama okulumu özledim’ dedi.

Geçtiğimiz Pazar günü 65 yaş ve üstü vatandaşların ardından bugün de 0-14 yaş arası çocuklar için uygulanan dışarı çıkma kısıtlaması 11.00-15.00 saatleri arasında kaldırıldı. 4 saatliğine evlerinden çıkan çocuklar şehir meydanı, parklar ve okula bahçelerinin yolunu tuttu.
Havaların da iyileşmesi ile birlikte sokaklara daha çok özlem duyan çocuklar bisikletleriyle yollara çıkarken, bazıları ise uçurtma uçurmayı tercih etti.

Tüm bunların yanında evde oturmaktan sıkıldıklarını belirten çocuklar salgının gidişatını bu şekilde beklemediklerini ifade etti.  Bazı öğrenciler, “Salgın ortaya çıkıp okullar tatil olduktan sonra, bir iki hafta tatil olur sonra aşısı bulunur ve bizde okula döneriz diye tahmin ediyorduk ama öyle olmadı. Açılmasını istiyoruz okulların çünkü internet üzerindeki derslerde aynı verimi alamıyoruz. Görüntülü konuşmalar sınıfın yerini tutmuyor” derken, bazı öğrenciler ise “Dersler güzel oluyor ama okuldaki kadar etkili değil. Okulu özleyeceğim aklıma gelmezdi. Evde zaman geçmiyor artık. Bize iki saat gibi geliyor ama aslında geçen süre yarım saat.” şeklinde konuştu.

4 saatlik sürenin sonunda tekrar evlerine dönen çocuklar vatandaşlara evde kalın çağrısı yaparken, bir sonraki dışarı çıkma iznine kadar günlerin geçmesini iple çekiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu