SON DAKİKA

İYİ Parti’nin yeni Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu

İYİ Parti’nin bugün Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium’da düzenlenen 5. Olağanüstü Kurultayı’nda genel başkanlık için ilk turda Grup Başkanı Koray Aydın, Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Göç Politikaları Başkanı Keşanlı Avukat Mehmet Tolga Akalın ile Kurucular Kurulu Üyesi Günay Kodaz yarıştı.

Koray Aydın‘ın 472, Müsavat Dervişoğlu‘nun 370, Mehmet Tolga Akalın‘ın 327 ve Günay Kodaz 2 oy aldığı birinci turun ardından ikinci tura geçildi.

Akalın ikinci turda adaylıktan çekildi

İlk turda 327 oy alan Akalın, ikinci tur oylamasına katılmadı.
İkinci tur oylaması sırasında açıklamada bulunan Akalın, 27 günde “öldü” denilen bir hareketi hep birlikte dirilttiklerini ifade etti.
Siyasetin millet ve tabanla yapılacağını belirten Akalın, “Bir irade ortaya koydu, bir fotoğraf verdi. Bu fotoğraftan benim okumam şudur ki delege ‘Benim ferasetime güvenin’ dedi. Ben bugüne kadar siyasi meşruiyetini taban siyaseti yaparak elde etmiş, otoriteye karşı mücadele etmiş bir dava arkadaşınız olarak delegemizin ferasetine inanıyorum. Bundan sonraki süreci de siz saygıdeğer, değerli delegelerimizin ferasetine takdim ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

İkinci turda Müsavat Dervişoğlu 570, Koray Aydın 565 oy aldı.

Genel başkanlık seçiminde adayların salt çoğunluğa ulaşamaması nedeniyle oylama üçüncü tura kaldı.

Dervişoğlu, İYİ Parti’nin ikinci genel başkanı oldu

Üçüncü turda 548 oy alan Koray Aydın, 611 oy alan rakibi Dervişoğlu‘nun gerisinde kaldı.

Bu sonuçla Müsavat Dervişoğlu, Meral Akşener‘in ardından İYİ Parti’nin ikinci genel başkanı seçildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu