GündemKeşanSektörelTurizm

Çevikel, turizm amaçlı kiralamalar konusunu değerlendirdi: “Zor bir sezon bizi bekliyor”

Sahillerde konutların turizm amaçlı kiralanması konusunda, 24 Nisan 2024 Çarşamba günü, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bilgilendirme toplantısı düzenlenmiş ve Keşan’ın Saros sahillerindeki mücavir alanlarında konutlarını turizm amaçlı kiraya vermek isteyen vatandaşlar bu toplantıya yoğun göstermişti.
Özelikle Erikli sahilinde 2 bine yakın konutun kiralanabilmesinin önünde engeller olduğunu, başvuru yapabilenlerin de önemli kısmında eksik evraklar nedeniyle sürecin uzadığını ifade eden Sahibinden Emlak İşletmecisi Gökhan Çevikel, başvuru işlemlerinin e-devlet üzerinden yürütüldüğünü hatırlatarak, bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalara da işaret etti.

“Bu yıl hepimiz zor bir sezon geçireceğiz” diyen Çevikel, konutların, şartların yerine getirilememesi ya da eksik evraklar nedeniyle kiraya verilememesi durumunda, tüm sahil esnafının dolayısıyla bölge ekonomisinin bundan etkileyeceğini belirtti.

Konu hakkında Kesanonline’dan Elif Sude Sönmezgil‘in sorularını yanıtlayan Gökhan Çevikel, sahil bölgelerindeki konutların ticari amaçla kiralanmasıyla ilgili kanunun, 1 Ocak 2024 itibarı ile yürürlüğe girdiğini, emlakçılıklara da bu kapsamda seyahat acentası olma zorunluluğu getirildiğini söyledi.

Saros Körfezi’nde sezonun kısa olduğuna işaret eden ve kanun kapsamında 100 gün altı kiralamalar için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden belge alınmasının zorunlu olduğunu dile getiren Çevikel, belgesi olmayanların tespit edilmesi halinde her kiralama başına 100 bin TL ile başlayan ve 1 buçuk milyon TL’ye kadar çıkabilen cezai işlem uygulanacağının altını çizdi.

UETS üzerinden bakiye yatırmak gözden kaçmasın!

Çevikel, konutunu kiraya verecek kişinin öncelikle tapusunu alması gerektiğine, izin belgesi için de e-Devlet’ten giriş yaparak, Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) üzerinden muhakkak 100 TL gibi bir bakiyeyi PTT yoluyla yatırmalarının önemli olduğuna, aksi halde başvuruların geri dönmediğine de kayıt düştü.
Gökhan Çevikel, “Bu durumda vatandaşımız zannediyor ki, <Biz Turizm İl Müdürlüğüne müracaatımızı yaptık ama Turizm İl Müdürlüğünden bize izin ya da herhangi bir dönüş olmadı> Bu şekilde bir kaos ortamı yaratılıyor. Aslında vatandaşımız ufak bir bilgi edinme ve yönlendirme ile problemi çözebilirler.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu