BölgeGenelKeşanSiyaset

İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Yılmaz ve yönetimi görevlerinden istifa etti

İYİ Parti’de Edirne genelinde açıklanan istifaların ardından bugün de İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Gökhan Yılmaz ve yönetimi görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı.

İYİ Parti Edirne İl Teşkilatı’nda, İl Başkanı Serpil Tütüncü’nün milletvekilliği adaylığı nedeniyle istifa etmesinin ardından yapılan atamanın, parti kurulları tarafından kabul edilmediğini belirtilen Yılmaz, “Bu atamadaki amaç bizim nazarımızda bellidir.” dedi.

İYİ Keşan ilçe yöneticileri ile İYİ Parti Keşan Belediye Meclisi üyelerinin ve partililerin katıldığı basın açıklamasında konuşan Gökhan Yılmaz, şunları söyledi:

“Hepinizin bildiği üzere İYİ Parti Türk Milliyetçilerinin başlattığı parti içi demokrasi arayışları neticesinde kurulmuş, kuruluşunda büyük engellemelere uğramış, mensuplarına iftiralar atılmış lakin bütün bu engelleme çabalarını boşa çıkararak ve girdiği ilk seçimde mecliste grup kurarak Türk Siyasetinde büyük değişimler yaşanmasına neden olmuş, sürmekte olan tahterevalli siyasetini sona erdirmiştir. Bu gün burada görev yapanların birçoğu da bu kuruluş mücadelesinin hem destekçileri hem de şahitleri olmuşlardır.

Kıymetli basın mensupları 14 mayıs 2023 tarihinde gerçekleşecek genel seçimlerin ülkemiz için taşıdığı önemin her birimiz farkındayız. Adeta diktatörlüğe evirilmek üzere olan bu sistemin derhal son bulması gerektiğinin farkındayız.

14 mayıs 2023 tarihinde yapılacak genel seçimler için her siyasi partide olduğu gibi bizim partimizde de millet vekilliği başvuruları ve izlenecek süreç ile ilgili bir takvim açıklanmış, 11 kişi aday adaylığı müracaatında bulunmuştur. 9 Nisan günü bütün siyasi partilerde olacağı gibi bizim de adaylarımız açıklanacak ve sıralamaları hep birlikte öğreneceğiz.

Değerli vatandaşlarımız, sizin de takip ettiğiniz üzere, İYİ Parti Edirne İl Teşkilatı kongrelerini 16 Ocak 2023 tarihinde yapılan il kongresi ile tamamlamış ve üç aday ile gerçekleşen kongre ile il başkanını ve il yönetim kurulunu, büyük bir fark ile seçmiştir.

24 Mart 2023 tarihinde son bulan milletvekilliği adaylığı başvuru süresinde İl Başkanını Sayın Serpil Tütüncü’nün de müracaat etmesi sebebiyle istifa etmesinden dolayı boş bulunan il başkanlığı makamına 03 Nisan 2023 tarihinde atama yapıldığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Siyasi partilerin makamlarından veya mevkilerinde zaman zaman çeşitli nedenler ile boşalmalar olabilir bu doğal bir durumdur. Bu gibi durumlarda izlenecek yol da parti tüzüklerinde açık bir şekilde yer almaktadır.

İYİ Parti tüzüğünün 26. Maddesi il başkanlığında oluşacak bir boşalmada “yönetim kurulunun gerek kendi içerisinden gerekse parti üyelerinden herhangi birini başkan olarak seçeceği” hükmünü içermektedir. İYİ Parti il başkanının istifa etmesine rağmen il yönetim kurulu bütün organları ile görevinin başında bulunduğu halde pazartesi günü il başkanlığı makamına kongrede rakip olmuş ve büyük bir fark ile kaybetmiş birini ataması, parti kurullarımızca anlaşılamamış ve kabul edilmemektedir.

Bütün siyasi partiler seçim arifesinde teşkilatlarını bir bütün içerisinde tutmaya her zamankinden daha fazla gayret gösterirken,  İYİ Parti üst yönetiminde bulunan ve sıfatları tam tersi olmasına rağmen asli vazifeleri teşkilat koordinasyonunu bozmak olduğu anlaşılan sorumluluğu olmayan yetkililerin bu atamadaki amaçları anlaşılamamış ve parti vicdanında kabul görmemektedir.

Yönetim kurulunda yer alan hangi kişinin neyini beğenmediniz de seçim yapmalarına engel oldunuz veya Edirne’nin üyeleri içerisinde parti bütünlüğünü muhafaza edecek kimse yok muydu da seçimde rakip olmuş birini bu insanların tepesine atadınız.

Seçime 40 gün kala bu atamayı yaparak amacınız neydi de il yönetiminin, il divanının meclis üyelerinin, il genel meclisi üyelerinin hem görevlerinden hem parti üyeliğinden istifa etmesini göze aldınız.

Bu atamadaki amaç bizim nazarımızda bellidir. İYİ Parti Genel Merkezi’nde bazı koltukları işgal eden, İYİ Parti’yi, iktidar olacak partiden iktidar belirleyen partiye çevirmek isteyen ülküsüz oportünistler millet vekilliği taleplerinde başlarında sürekli mızmız eden dünkü şımarttıklarına başka yerden veremedikleri milletvekilliğini Edirne üzerinden verebilmek için Edirne İl Teşkilatı’nı promosyon yapmıştır.
Tabiri caiz ise; Edirne milletvekilliği 1. ve 2 . sırayı teklif ettiklerine Edirne İl teşkilatı kılçıksız olarak etiyle kemiği ile sunulmuş ‘Alın, ne yaparsanız yapın’ denilmiştir.

Kıymetli vatandaşlarımız; kurucusu ve mensubu olmaktan gurur duyduğum İYİ Parti ailesinin değerli üyeleri, oy kullanma yeterliliğine sahip olmadığımız yaşlardan beri sürdürmekte olduğum siyasi yaşamımda en önem verdiğim ilke ‘şahsiyetçilik’ olmuştur. İYİ Parti İl Yönetimine bugün yapılan il başkanlığı atamasını usulünü ve perşembenin gelişi çarşambadan bellidir, Pazar günü açıklanacak vekillik sıralaması usulünü kabul etmemiz mümkün değil.
Bu nedenler ile sürdürmekte olduğumuz İYİ Parti Keşan İlçe başkanlığı ve il yönetim kurulları görevlerinden istifa ediyoruz. İYİ Parti’nin genel seçimlerden sonra yapılacak büyük kongresinde de bu zihniyetten arındırılacağına inancımız tamdır ve mücadele azmimiz de vardır.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak genel seçimlerde millet ittifakının kazanması, ve adına Türk tipi başkanlık denen bu garabet sistemin değişmesi için elimizden ne geliyorsa yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu