Gündem

İYİ Parti İl Başkanı Demir, İba’nın “Meclis” konusunda yaptığı açıklamayı sert sözlerle eleştirdi


İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba‘nın, 10 Haziran 2020’de gerçekleştirilen Keşan Belediye Meclisi Haziran Ayı 1. Oturumu’nu, “Söz vermeme” üzerinden başlayan tartışmalar sonrasında terk eden Millet İttifakı’nı hedef alan sözlerini eleştirerek;
“Sağdan soldan öğrendikleri yalan, yanlış bilgilerle basın açıklaması yaparak kamuoyunu yanıltmasını tasvip etmiyorum” dedi.

İba, yaptığı açıklamada; “Keşan’da birlik ve beraberlik içerisinde çalışırken, ne yazık ki çalışmalarımıza gölge düşürmek isteyen muhalefet partisi mensupları farklı gündemler ile Keşan ve Edirne’yi meşgul ediyor. Canlı yayınlar ile takip ettiğimiz Meclis toplantısında görülüyor ki; Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu, CHP Grubu’na söz vermiştir. Buna rağmen söz verilmediğini iddia ederek salonu terk eden muhalefet üyeleri, gerçeği yansıtmayan suni gündem oluşturarak Meclis’i manipule etmiştir.” demişti.

İba‘nın açıklamasına karşı bir açıklama yapan Demir, “AKP Edirne İl Başkanı Belgin İba tarafından basına yapılan açıklamaya istinaden tarafımıza cevap hakkı doğmuştur.” diyerek başladığı sözlerini, şöyle sürdürdü:

“Keşan İlçemizde gerçekleşen Belediye Meclisi toplantısı sonucunda Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti Meclis Üyelerinin toplantıyı terk etmesini sağdan soldan öğrendikleri yalan, yanlış bilgilerle basın açıklaması yaparak kamuoyunu yanıltmasını tasvip etmiyorum.

AKP’nin ülke genelindeki nobranlıklarını tüm Türkiye’de yaptığı gibi Keşan Belediyesi?nde de uygulayarak dominant olma eğilimine prim vermeyeceğiz.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve diğer Millet İttifakı Belediye Başkanları’nın muhalif meclis üyelerine tanıdığı konuşma hakkının çeyreğini bizlere verse zaten bu durum yaşanmayacaktı.


Keşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu‘nun, Meclis toplantısında sazı eline alıp saatlerce konuşup suni olarak gündemi meşgul etmesi ve Millet İttifakı Üyelerine söz hakkı doğması nedeniyle de konuşmacılara zamanın yetersiz olduğunu bahane ederek, söz hakkı vermemesi, demokratik ve paylaşımcı
bir durum değildir. Demokrasi kelimesi zaten size çok uzak ancak biz sizlere o kelimenin anlamını usulünce öğreteceğiz.

Pandemi dönemini bahane ederek Keşan Belediyesi’nde bekleyen işlerin acil bir şekilde karar alınması arkasına sığınan bu zihniyet, her nedense son dakika golü atmayı çok seviyor. Öyle kaptı kaçtı olaylarını bizler anlamayız. Sayın Cumhurbaşkanı’nın dediği gibi, her şey hukukuna uygun olmalıdır. Meclisin incelemesi için zamana ihtiyacı olduğunu sizler de biliyorsunuz.

Sayın AKP Genel Başkanı’nın Edirne’ye çok değer verdiğini sizlerden daha İYİ biliyoruz. Bu vesile ile Dr. Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü’nün henüz tamamlanmadığını hatırlatır, bu köprünün bağlantı yoluna kurban edilen ve mezbelelik halde olan tarihi Seferşah Köprüsü’nün akıbeti de merak konusudur.

Hazır konu Keşan’dan açılmışken; Hamzadere Barajı hakkında Keşan ve Enez’den bizlere gelen tepkiler sizlere de geliyor mu? Oturduğunuz yerden klavye başında basın açıklaması yaparak kamuoyu algısı yaratacağınıza, sahaya çıkıp köylümüz ve tarım ile uğraşan çiftçilerimiz ile konuşun ve dertlerini dinleyin. Tarım İl Müdürü’nü istediğiniz zaman yanınıza alarak süne zararlıları hakkında tarlanın içinde basına fotoğraf vererek de gündemde kalabilirsiniz.

Keşke basın açıklamanızda Keşan’a olan sevginizi belirtirken, Keşan halkımızı yakından ilgilendiren Saros sahillerinin ihale ile satılması konusu hakkında açıklamalarda bulunsaydınız. Yandaşa nasıl peşkeş çekildiğini, rant kapısı oluşturduğunuzu da söyleseydiniz. Neticede Keşan halkına katma değer kazandıracağını, yeni iş alanları açılacağını, bölge halkının evlerine ekmek götüreceğini söyleyerek, vatandaşımıza ters algı yaratıp ağızlarına bir parmak bal çalmasını İYİ bilirsiniz.


Şayet Keşan Belediye Başkanı, Meclis Toplantılarında aynı tutumu sergiler ise öncelikle İYİ Parti Meclis Üyelerimiz başta olmak üzere, Millet İttifakı ile birlikte halkımızı bilgilendireceğiz ve Keşanlı hemşehrilerimize olayın tüm detaylarını aktaracağız. Tepkimizi koyma adına Meclisi gerekirse terk etme protestolarına devam edeceğiz.


Keşanlı hemşehrilerimiz yalnız değildir. Hukuka ve demokrasiye aykırı her davranışınız takipçisi olacağımıza söz verdiğimiz vatandaşımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu