Haberler

İYİ Parti heyeti Keşan’da esnaf odaları ve STK’lar ile temaslarda bulundu

İYİ Parti’den altı önemli isim Edirne İl Başkanlığı’nca belirlenen program kapsamında dün ve bugün üç grup halinde 8 ilçede 41 noktada sivil toplum kuruluşları ve esnaf ziyareti gerçekleştirdi.
Ziyaretlerin dünkü Keşan ayağında İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe’nin ev sahipliğindeki ziyaret programına, Siyaset Akademisi başkanı Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Akalın, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, İYİ Parti Mersin milletvekili Zeki Hakan Sıdalı, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz, İYİ parti GİK üyesi Meral Alemdar, İYİ Parti GİK üyesi Emine Küçükali ve Edirne İl Başkanı Ekrem Demir ile parti yöneticileri katıldı.

İYİ Parti’nin 3 milletvekili, Genel Başkan Yardımcısı, GİK (Genel İdare Kurulu) üyeleri, il ve ilçe başkanı ile partililerden oluşan heyet, dün Keşan’da STK ziyaretlerinde bulundu.

Parti binasından 2 grup halinde çıkan heyetteki DemirSarıkeçe ve partililer Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen ile yönetimini ziyaret ederek, tarımda yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri ile ilgili olarak görüş alışverişinde bulunurken, BeyazÖrs ve Sıdalı ile bazı partililerin yer aldığı diğer heyet ise Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz ile yönetimini ziyaret etti.

“4 Mart’ta Saros Körfezi’nde olacağız”

Keşan Kent Konseyi’ndeki ana konu, Sazlıdere’ye yapılması plananan ve inaşaat çalışmları başlayan Saros FRSU Limanı oldu. Süreç hakkında bilgilendirmede bulunan Karagöz, 4 Mart’ta bu zamana kadar toplanan imzalar eşliğinde yürütmenin durdurulmasına yönelik basın açıklaması yapılacağını belirterek, “4 Mart 2021 tarihinde saat 11.00’de Saros Körfezi’nde olacağız.” dedi ve şu ifadeleri dile getirdi “Eceabat’tan başlayarak Saros Körfezi ve bütün Trakya’yı kapsayacak şekilde bütün oda, dernek, sendika, siyasi partiler ile bir metin oluşturuyoruz. Her zaman söyleyerek ‘Milli irade’ diyorlar ama burada halkın % 99’u kabul etmiyor bu projeyi. Metnin özü bu olacak. Şu ana kadar iktidar parti ortaklarından ilçe başkanları çıkıp biz FSRU’ya ‘biz tarafız’ demediler. Bir tek Fatma Aksal’ın ‘biz proje olarak düşünüyorduk, fırtınalar kopardınız’ diye açıklamaları var. Biz 4 Mart’ta saat 11.00’de milli irade söylemini ve halkım istemiyorsa ben izin vermeme ifadelerini öne çıkaracağız. Geri dönüşü olmayan bir tahribat olduğunu mahkemenin bir an önce yürütmeyi durdurma kararı vermesini isteyeceğiz. Bu konuda 165 bin imza topladık. Sembolik olarak bu imzaların olduğu pankartı açacağız. Pandemi nedeniyle 165 bin kişi buraya gelemedi ama imzaları burada diyerek hem bakanlığı hukuka uymaya davet edeceğiz hem mahkemenin bir anca yürütmeyi durdurmasını isteyeceğiz. Mahkeme süreci devam etsin ama bu tahribat durdurulsun.”

“İktidarla inatlaşan muhalefete evrilmeye çalışıldık”

Konuyla ilgili olarak İYİ Parti’li milletvekillerinden destek isteyen Karagöz“İYİ Parti’den de orada Trakya’daki tüm örgütlerden, etki alanınızdaki STK temsilcileri görmek isteriz. Metni Pazartesi günü bütün kurumlara ulaştıracağız ve imza atmak isteyenleri metnin altına ekleyeceğiz. ESTAB başkanı ve Saroz Gönüllüleri Platformu adına bayan arkadaşımız orada konuşma yapacak. Ayrıca İpsala ve Enez Belediye başkanlarından konuşmaları için rica edeceğiz. Pazartesi gün bir araya gelip hem metnin son şeklini göreceğiz hem planlamayı yapacağız. İktidarla inatlaşan, muhalefet gibi karşı karşıya geldiği bir biçime evirilmemek için çalıştık. Saros Gönüllerinin de genel yapısı böyle. Bazı STK’lar var. Bunlarda girmek istediler, biz dur dedik. Çünkü bunların büyük çoğunluğunun siyasi kimliklerini biliyoruz. Bu, Burada yaşayan insanların gösterdiği doğal bir tepki. Sizlerden de ricamız desteklerinizi bekliyoruz. Parlamentoda soru önergeleri verebilirsiniz. Bunu püskürtmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

“Halk bunu sahiplenmiş”

Karagöz’ün sözlerinin ardından, Kent Konseyi’ne gelmeden önce çevrede duyduklarını anlatan Sıdalı, mücadele konusunda bölge halkının bilgi sahibi olmasından ve ilgi uyandırma konusunda başarılı olunduğunu belirterek Karagöz’e teşekkür ederken, çevre konusunda başta İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’ olmak üzere, kendilerinin de mücadele içinde olduklarını belirterek, “Benzer hassasiyetlerimiz var. Tabiiki metni görmek isteriz. İl ve ilçe başkanlığımızla ortak hareket ediyorsunuz. Biz de bu işin parlamento ayağında ne gerekiyorsa yaparız.” derken, Örs de, FSRU Gemi Limanı ile ilgili kamuoyunun oluştuğunu, Enez ziyaretinde bir vatandaşın konuyu kendisine anlattığını ifade ederek şunları söyledi; “Yine burada bir derneği ziyaret ettiğimizde konuşmamızın büyük bir bölümü bu konu üzerindeydi. Halk bunu sahiplenmiş. Verdiğiniz imza sayıları azımsanacak sayılar değil. Ben de Karadeniz’de değerlerimizle ilgili mücadele ediyorum. Benzer şekilde HES’ler maden ocakları var. 10 gün önce oradaydık. Onu dile getirdik. Bugün de onlarla ilgili soru önergesi verdim. Bunları parlamentoda dile getireceğiz.” şeklinde konuştu.

Esnaf odaları başkanları esnafların durumunu iletti

Bu ziyaretin ardından İYİ Parti heyeti, Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Derviş Günday Eğitim Salonu’nda, Keşan’daki esnaf odalarını başkanları ve temsilcileri ile bir toplantı yaparak, esnafların durumu hakkında bilgi aldı.

“Kapanan her esnaf demek birkaç kişinin işsiz kalması demek”

Saat 15.30 sıralarında başlayan buradaki toplantıda İl Başkanı Demir, siyaset yapmak için değil, esnafların sorunlarını dinlemek için bir araya geldiklerini söyledi. Toplantıda söz alan Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak, Keşan’ın, Türkiye genelinde koronavirüsten en çok etkilenen bölgelerden olduğunu vurgulayarak, “Lokantalarımız, kahvelerimiz, kantinlerimiz kapalı. Okullar kapalı olunca, bizler yok olunca ister istemez herkes etkileniyor. Sigortalı veya sigortasız her esnafın yanında 2, 3 kişi çalışıyor. Kapanan her esnaf demek birkaç kişinin işsiz kalması demek. Koronavirüs salgını yüzünden devletimize kızmıyoruz. Bizim istediğimiz, ayda 2 bin TL mutfak parası vermeleriydi. Başka bir şey istemiyoruz. Yeter ki koronavirüsünden kurtaralım. Bu hastalık dünyada var ama çözümü de olmalı. Avrupa’da, dünyada devletler nasıl yapıyor, nasıl destek oluyor bunların örneklerini biliyoruz. Devletimizden bunları bekliyoruz. Sayın Meral Akşener’e çok teşekkür ediyorum. Esnafın sesi oluyor. Bakkalımızdan, hamalımıza kadar mecliste çıkarıyor. Keşan’da ve ilçe başkanımıza, yönetim kuruluna, belediye meclis üyelerine esnafların her zaman yanlarında oldukları için teşekkür ediyorum.” dedi.

Erkan: “El emeğinin KDV’si olmaz”

Daha sonra söz alan Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Esnaf Odası Bakanı Hüseyin Erkan da, İYİ Parti’li milletvekillerini Keşan’da görmekten dolayı gurur duyduklarını belirterek, esnaf olarak dertlerinin büyük olduğunu söyledi. Defter tasdik, KDV ve sicil affı ile ilgili konuları daha önce de defalarca dile getirdiğinin altını çizen Erkan“El emeğinin KVD’Sİ olmaz. BAĞ-KUR ücretlerini bile kimse ödeyemez. Zaten benim esnafım aç.” diye konuştu. Toplantı, esnaflar ile ilgili sorunların ve çözüm önerilerinin görüşülmesinin ardından sona erdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu