GündemTürkiyeYaşam

İstiklal Marşı’mız 103 yaşında!

“12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” programı, Keşan Belediyesi Selim Sesler Tiyatro ve Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Erhan Akgül, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Hilal Bozdağ, siyasi partilerin başkan ve temsilcileri ile öğrenciler ve öğretmenler katıldı.
Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan programda, saygı duruşunda bulunulmasının ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Tarih Öğretmeni Celali Çetintaş yaptı.

Çetintaş: “İstiklal Marşı; milletimizin bağımsızlık aşkının, imkânsızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın, azim ve fedakârlıkla verdiği kurtuluş mücadelesinin sembolüdür. Yüce Türk milletinin hiçbir dayatmaya asla boyun eğmeyeceğinin haykırışı olan İstiklal Marşı’mız; gerektiğinde milletimizin birlik ve beraberlik ile başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığının da göstergesidir.

Çetintaş, konuşmasında Mehmet Akif Ersoy için de; “Milli bir şair, ideal bir öğretmen, branşına hakim bir veteriner, cesur bir gazeteci, kurtuluş savaşında iyi bir asker, Türk gencine ufuk çizen fikir ve aksiyon adamı bir politikacı, bir gönül insanı hayatı vatan hasreti ile biten ve vefa beklediği gözlerden cefa çeken bir garip” ifadelerini kullandı

Programda, günün anlam ve önemini belirten kompozisyon ve İstiklal Marşı okuma yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödülleri de verildi.

Ödüllerin verilmesinin ardından, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo sunuldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu