Gündem

“İstanbul Sözleşmesi”nin feshine tepki gösteren Edirne Kadın Platformu basın açıklaması yapacak

Edirne Kadın Platformu’ndan bugün “İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz” başlığı ile yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı kararı ile sözleşmenin feshedilmesine tepki gösterilerek;
“Gece yarısı çıkarılan bir KHK ile oldu bittiye getirilerek elimizden alınmaya çalışılan yaşam hakkımız ve İstanbul Sözleşmesi Yaşatır demek için bu akşam saat 17:00’de Saraçlar Caddesi, PTT önündeyiz. Yaşamak için haklarımızı savunmaya devam edeceğiz.” denildi.

“İstanbul Sözleşmesi” adıyla bilinen “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, Cumhurbaşkanı Kararı ile feshedildi. Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi, 11 Mayıs 2011 tarihinde imzaya açılmış ve 1 Ağustos 2014’te yürürlüğe girmişti.

Resmi Gazete’de 8 Mart 2012’de yayımlandı.
Avrupa Konseyi üye devletleri ile bazı ülkeler tarafından imza altına alındı. Sözleşme, onay yeter sayısına (10) ulaştığı 1 Ağustos 2014’te yürürlüğe girdi. 12 bölüm 81 maddeden oluşuyor.

Türkiye’de uzun süredir tartışılan İstanbul Sözleşmesi ile ilgili olarak Anadolu Ajansı’nın 28.07.2020 tarihinde yayınladığı infografik


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu