AsayişHaberler

İnternetsiz kalan mahalleli arıza zannetti, firma bakım var dedi

Keşan’da internetlerinin olmadığını fark eden vatandaşlar, yetkili şirketi arayarak durumu bildirdi. Şirketin ‘altyapı çalışması var’ dediği bölgede problem devam etmesi üzerine arızaya gelen ekipler; saha santralinin içinde bulunan devre ve kabloların çalınmış olduğunu fark etti.

Olay 21 Ocak Perşembe gecesi Yeni Mahalle’de yaşandı. O gece herhangi bir sorun olmadan evlerinde bulunan vatandaşlar, bir sonraki günün sabahında internetlerinin olmadığını fark etti. Arızanın devam etmesi üzerine internet sağlayıcı şirketi telefonla arayan mağdur olan yaklaşık 200 hane, konuyu anlatarak internetlerinin bir süredir olmadığını söyledi, yetkililer ise bölgede altyapı çalışması olduğunu ve sorunun da bundan kaynaklanmış olduğunu söyledi. Ancak problem devam etti. i

Kutu açılınca gerçek ortaya çıktı

Aradan geçen 3 günün ardından halen evlerinde internetin olmadığından şikayetçi olan vatandaşlar, ilgili şirketi tekrar aradı. Konuyla ilgili olarak yetkili şirket, çalışmalarının devam ettiğini söyledi; ancak vatandaşların yakın çevrede herhangi bir problemin olmadığını söylemeleri üzerine bölgeye ücretli servis gönderildi.

Gelen servis elemanları, dışarıda bulunan şebeke kutusunu açınca beklemedikleri manzarayla karşılaştı. İnternet sağlayıcı devrelerin ve kabloların bulunduğu saha santrali, hırsızlar tarafından yağmalanmıştı. İçi tamamen boşaltılan kutunun çalışmaması sebebiyle bölgeye internet hizmetinin verilemediğinin anlaşılması üzerine, yaşanılan hırsızlık rapor edildi ve yeni devreler istendi.

Servis gelene kadar, paket teklif edildi


Yeni devrelerin gelip, yerleştirilmesi ve tekrar hizmet verilmesine kadar yaklaşık 20 civarında zamanın geçeceğini söyleyen şirket yetkilileri, o zamana kadar mağdur vatandaşlara içinde bulunan sim kart ile kablosuz internet sağlayabilen bir hizmeti önerdi. Aylık 170 TL’den başlayan fiyatları olmaması sebebiyle vatandaşlar bunu kabul etmedi, yaklaşık 200 hane internet hizmeti halen alamadı. Uzaktan eğitim alan öğrenciler ise evlerinde derse katılamadı.

“Sorun internetin gelmesi değil”

Sonrasında farklı bir internet sağlayıcı tarafından başka bir tarife teklifini de geri çeviren vatandaşlar, yetkililerin arızanın giderilmesi için vaad ettikleri 20 günlük sürenin geçmesini ve bir an önce internetlerinin gelmesini beklediklerini söylerken , “Teklif edilen paketlerin başlama tarihi de hemen değil. Şubat’ın 15’inde yeni tarifeye geçip, internetimizin açılacağını söylüyorlar. Dışarıdaki kutunun onarılması da hemen hemen aynı güne gelecek. Yani avantajlı olmuyoruz. Öte yandan internet 30 gün olmasa da olur orada değiliz biz; ancak şu anda öğrencilerimiz derslere giremiyor, bu yüzden problem büyük. Meydana gelen sıkıntı sebebiyle bundan fırsat da üretilmeye çalışılıyor gibi geliyor bize.” dedi.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu