Haberler

İhalenin ardından teknik heyetin, FSRU yapım işi için Sazlıdere’de inceleme yaptığı öne sürüldü

Keşan’a bağlı Sazlıdere ve Gökçetepe arasına yapılması planlanan, bir taraftan mahkeme süreci devam ederken diğer yandan da ihaleye çıkan Saros FSRU Limanı için çalışmalar başladı. Geçtiğimiz günlerde bölgeye gelen yetkililer, limana yapılacak dolgu malzemesinin nereden ve nasıl taşınacağına dair incelemeler de bulundu.

Kendisine haber verilmeden bölgeye gelerek, incelemeler yapıklarını ve köy halkı tarafından kendileriyle konuşulduğunu ifade eden Sazlıdere Köyü Muhtarı Mehmet Özdemir “Yapılacak liman için geldiğini söyleyen ve kendilerini mühendis olarak tanıtan kişiler, ‘Biz limana Mecidiye taş ocaklarından gelecek dolgu malzemeleri için yol güzergahını belirlemeye geldik” diye beyanda bulunmuşlar.” dedi. Henüz limanın yapımına dair bir açıklama yapılmadığını belirten Özdemir “Limana yakın zamanda başlayacağız demişler ama ne derece doğru bilmiyoruz. Bize herhangi bir bilgi gelmedi. Ben muhtarım, ben dahil kimseye haber vermeden gelmişler. Kimsenin de bir bilgisi yok. Ayrıca köy halkı ve sahildeki vatandaşlar da haberi duyunca tedirgin oldular” şeklinde konuştu.

Bölgede bulunan bir restorantta yemek yiyen heyeti görüp yanlarına giderek konuştuğunu belirten köy halkından Şaban Tunca, “Ekip olarak gelmişlerdi sanıyorum mühendistiler. ‘Buraya yapılacak inşaat için geldik’ dediler. Ne zaman başlayacaklarını sorduğumda da iki yıl içinde bitireceklerini söylediler.” derken, kendisiyle konuşan kişilerin liman yapım işi için kendileriyle bazı bilgileri paylaştıklarını söyledi Tunca,”Liman için getirilecek olan taş dolgu malzemelerinin de Mecidiye’den getirileceğini söylediler.” derken, bir başka köy sakini ise şu şekilde konuştu: “Kendilerine ihale süreci ile ilgili bir bilgimiz olmadığını söyledim ama ‘O işler bitti artık’ diyerek cevap verdiler, sonrasında da ‘Gökçetepe ve Sazlıdere arasında 25-30 dönümlük bir yer kiralamak istiyoruz’ diyerek kendilerine yer istediler.”

Saros Gönüllülerinden Mehmet Zeybek de, FSRU Gemi İskelesi için hukuki sürecin halen devam etmesine rağmen iskelenin yapım sürecine geldiğini belirterek, “Davalar sonuçlanmadan böyle bir işe başlanmasına hukuksuzluktur. Zaten görüyorsunuz zaten halk da bunu istemiyor. Mücadelemizi sürdüreceğiz, devam diyoruz” dedi.

Sazlıdere Köyü Sahili Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yönetim üyesi Özcan Yıldız ise, “Gönlümüz razı değil.” diyerek, “Davalarımız devam ediyor. Devletimizden beklentimiz şu; biraz hukuka saygı duyun. En azından dava süresinin sonuçlanmasını beklesinler. Bu dava da sonuçlansın, mahkeme ne diyecek bunu bir görelim. Elbette ki şeriatın kestiği parmak acımaz derler. Mahkeme ‘Karşı taraf haklı’ derse, halk olarak buna da saygı duyarız.” diyerek gizli saklı bir şekilde, oldu bittiye getirilmeden sürecin yürütülmemesi gerektiğini söyledi.

Gökçetepe Sahili Turizm Geliştirme ve Kalkındırma Derneği Başkanı Ögmen Öztürk ise ’12 kişilik bilirkişi heyeti, liman projesinin buradaki ekolojik yapıyı mahvedeceği için yapılmamasını söylediler. Buna rağmen bu BOTAŞ yetkilileri ‘İlle de biz bunu buraya yapacağız’ deyip duruyorlar. İnsanlık kazansın diye uğraşıyoruz. İnşallah kazanacağız. Başka bir çaremiz yok, mücadelemize devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Öte yandan bölgede yaşayan halk ise daha liman bahsi geçen yere liman yapılması konusundaki tepkilerini tekrarladı. “Burada daha önceden balık avlama olaylarında bile cezai işlem uygulanırken bu limanın yapılması deniz için bir katliam. Bu limanın yapılmaması gerekiyor.” derken konunun oldubittiye getirildiğini dile getirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu