Haberler

Hırsızların talan ettiği okula belediye desteği

Keşan’da hırsızların adeta dadandığı ve neredeyse her gün bir hırsızlık olayı meydana gelen okulda musluk bataryalarından alüminyum pencerelere ve mermerlere kadar her şey çalındı.Keşanlı Piyade Er Akın Buluş, 26 Şubat 2015’te Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde, cinnet getiren bir askerin, piyade tüfeğinden çıkan mermilerle şehit düşmüştü. Buluş’un anısına Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Karanlıkdere mevkisindeki 700 Evler Konutları içerisinde 5 yıl önce yapılan okula ismi verilerek yaşatılması amaçlanmıştı.


Ancak aradan geçen 5 yılın ardından okul hırsızlar tarafından talan edildi. Musluk bataryalarından, demir kapılarına, alüminyum pencerelerden trabzan korkuluklarına, duvar parmakları, mermerler, okul giriş kapısı ve hatta bayrak direğine kadar pahada ne varsa alıp götüren hırsızlar sebebiyle okul ağır hasar gördü.


Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonucunda hırsızlar yakalandı ancak okulun mağduriyeti hala devam etti. Korona virüs sonrasında eğitime 302 öğrencisiyle beraber başlayacak okulda musluk bataryaları ve lavabolar dahi yoktu. Konu üzerine Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Mustafa Kemal Paşa Mahallesi muhtarı Bayram Ali Kalfalar ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz ile birlikte okulu ziyaret ederek gerçekleşen olaylar ile ilgili okula gitti ve çalınan ve zarar gören 40 adet musluk bataryası ve okul malzemelerini, öğrencilerin eğitim hayatının aksamaması için temin ettiklerini bildirdi ve alınan malzemeleri okula teslim etti.Konuyla ilgili olarak konuşan Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Muhtarı Bayram Ali Kalfalar, ardı ardında gerçekleşen hırsızlık olayları sonrası “Her gece okul patlatılır mı? Üzülüyorum, buraya geldikçe ağlıyorum. Buraya güvenlik şart, ama mahallenin öncelikle sahip çıkması gerekir. Şehidimizin adına sahip çıkamıyoruz, bu çocuk bizim çocuğumuz, o da bu mahallede oynadı ve büyüdü. Ona sahip çıkamazsak neye sahip çıkacağız?”Mustafa Helvacıoğlu da bölgede yaşayan vatandaşların da okullarına sahip çıkmasının gerekliliğine vurgu yaparak “Okulumuzda meydana gelen bu talihsiz olay sonucunda biz de Keşan Belediyesi olarak nasıl destek olabiliriz diyerek okul müdürümüz ve muhtarlığımız ile çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Yeni dönemde öğrencilerimizin mağdur olmaması için belediyemiz tarafından Milli Eğitim işbirliği içerisinde okulumuzun eksikliklerini tamamladık. Geleceğimizi şekillendirecek olan çocuklarımızın eğitimlerini en iyi şartlarda yapabilmesi için belediye imkanları dahilinde her türlü desteğe devam edeceğiz” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu