Haberler

Helvacıoğlu’ndan vatandaşa uyarı; “Yine de pazarda fazla vakit geçirmeyin!”

Keşan’da her hafta cumartesi günleri kurulan halk pazarı, bu hafta korona virüs tehlikesine karşı geniş güvenlik önlemleri ile kuruldu. 
Keşan Belediyesi, pazar esnafına maske ve eldiven dağıttı.
Bazı esnafların teması engellemek için ürünleri bir kilo halinde poşetlediği görüldü.


Dünyayı sarsan korona virüs tehlikesinin Türkiye’ye sıçramasının ardından ülke genelinde virüsün yayılmaması için tedbirler alınmaya çalışılıyor.
Bu kapsamda, Keşan’da her hafta Cumartesi günleri kurulan halk pazarında da, vatandaşın ve esnafın virüs salgınından etkilenmemesi için Keşan Belediyesi 21 Mart 2020 Cumartesi günü hijyenik maske ve eldiven dağıttı. Öte yandan, pazar yerinin üzerindeki şemsiye ve çadırların kaldırıldığı, esnaf ile vatandaş arasında korunmak için sosyal mesafe kuralına da dikkat edildiği gözlendi.

Kalabalıkların bir arada olduğu pazar yerinde, tedbirlerin üst seviyeye çıkarıldığını belirten Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, virüs salgını konusunda herkesin hassasiyetle üzerine düşeni yaptığını belirterek şu ifadeleri kullandı. “İş burada esnafımıza düşüyor. Pazarda seçmece yok bugün, sosyal mesafeye dikkat edilecek. Çadırları kaldırdık, temiz havada alışveriş yapılmasını arzu ediyoruz. 2-3 saate bir pazarcımızın ellerini yıkaması için lavabolarımızı hazır tutuyoruz. Pazarda vatandaşın da uzun kalmasını istemiyoruz. Pazarda alışverişini yapsın ve ayrılsın. Pazarda yoğunluk olmasın. Ne olur tezgah tezgah gezmesin kimse. Pazarcılarımızı da bazı konularda uyardık. Kimse fahiş fiyat uygulamayacak. Pazarcımız evine ekmek götürsün istiyoruz. Vatandaşımız da eve kapandıktan sonra gıdasız kalmasın. Tüm Türkiye’ye örnek olacağız. Büyük bir sınav veriyoruz.”

Pazar yerinde sosyal mesafenin önemine dikkat çeken Belediye Meclisi üyesi ve CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer de kurallara uyulmasını dilediklerini belirterek, “Herkes ihtiyaçlarını alsın. Birlik olma zamanı. Esnafımızla birlikte bugünü atlatmak istiyoruz. Herkes ihtiyaçlarını alsın ve pazardan ayrılsın, buna dikkat edilsin” dedi.

Pazar yerinde hijyen konusunda güvenlik önemleri alan ve bu kapsamda maske ve eldiven ile çalışan bazı esnafın ise ürünlerini 1’er kiloluk poşetler halinde paketledikleri görüldü. Tezgahında hijyen önlemlerini üst seviyede almaya çalıştığını belirten Erkan Yıldız,  “Bir patlıcanı almak isteyen müşteri, on tane patlıcanı elleyip bırakıyor. Bunu engellemek amacımız. Olabildiğince hijyenik olması açısından ürünlerimizi paketledik. Dileyen bu ürünlerden alabilir. Diğer taraftan seçmece olmayacak, paket dışında açık olarak almak isteyen olursa biz veriyoruz. Müşterinin temas etmesini istemiyoruz.” dedi.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu